Hlavní navigace

Vybíráme notebook do školních lavic - 1. díl

25. 8. 2012

Sdílet

 Autor: © Yuri Arcurs - Fotolia.com
Není notebook jako notebook a není student jako student! Nenechte se lapit proradnými triky marketingových specialistů a vyberte si notebook, který vám opravdu padne. Pomoci vám může třeba nás průvodce.

Je čas vrátit se do školy. A obchodníci to dobře vědí a pilně zaplavují zákazníky různými speciálními akcemi, reklamami a e-mailovými nabídkami, z nichž mnohé jsou plné „zaručeně těch nejlepších nabídek počítačů“ pro studenty. Problémem je, že mnoho takových nabídek je zaměřeno na nějakého obecného, hypotetického studenta, a naprosto selhávají v naplňování konkrétních potřeb jednotlivce. Jistě, slevy často vypadají velice atraktivně, ale předtím, než vytáhnete platební kartu, měli byste také strávit nějaký čas tím, abyste vypátrali, co konkrétně od počítače vy nebo vaše ratolest vyžaduje.

Studenti vysokých škol již často chtějí nebo musí být alespoň částečně nezávislí na peněženkách svých rodičů, a jejich rozpočty tak mohou být velice omezené. Často je pro ně rozhodující kompaktnost – s „patnáctkou“ v tašce přes rameno se dnes chce tahat málokdo. Další nároky na vlastní počítačové vybavení se mohou lišit přednášku od přednášky.

Svoje potřeby mají samozřejmě i středoškoláci. Ti dnešní se potýkají s rostoucí zátěží typu domácích úkolů, které se stále častěji řeší právě na počítači. Na středních se také klade důraz na spolupráci a týmového ducha, což také může ovlivnit některé parametry kýženého notebooku. Finanční možnosti středoškolských studentů (respektive jejich rodičů) bývají velice různorodé.

Protože jsou dnešní studenti více než kdy jindy mobilní a stále online (například skrze školní Wi-Fi), je pro ně notebook často lepší volbou než stolní desktopový počítač. A ti, kteří potřebují větší displej, se mohou vždy připojit do „erárního“ externího monitoru doma.

 

Před koupí si udělejte průzkum

Pro průzkum trhu je nejlepším nástrojem internet. Najdete zde recenze, které vás mohou uvést do tajemného, nepřehledného a neustále se měnícího světa přenosných počítačů. Recenze uživatelů naleznete i na webech srovnávajících ceny, kde můžete řadit vybrané výrobky podle různých kritérií, jako je nejen avizovaná cena, ale také značka, velikost displeje a další prvky.

Některé školy (i když je to spíše běžnější v zahraničí) mají smlouvy s konkrétními výrobci či prodejci, které studentům těchto škol zajišťují slevy na konkrétní modely. Můžete se tak dočkat slev, které prodejce ani neuvádí na svých stránkách. Informujte se ve škole, kterou budete vy nebo váš potomek navštěvovat.

Také raději předem zkontrolujte specifické požadavky, které má konkrétní univerzita pro hardware, software nebo příslušenství. Většina vysokých škol nejspíše nebude rozlišovat, nicméně mohou se objevit i také, které podporují exkluzivně Windows.

Práce versus hra: srážka s realitou

Někdy si ideální notebook pro studenta představujeme jako kombinaci 17palcového displeje, hmotnosti pod dvě kila, 2 TB místa na disku a také dedikované grafiky schopné zvládnout ty nejnáročnější hry. Samozřejmě se jedná o poněkud přehnané nároky. Vaše dítě ale přece nechce jen pracovat, chce se i bavit!

Vašeho studenta však musíte přesvědčit, že počítač do školy by měl být optimalizován pro práci, nikoliv pro hru. Pokud budete ignorovat tento fakt, může se stát, že vaše dítě skončí s velkým displejem a slušnou grafikou, ale ponese si na zádech každý den tři a půl kila zátěže. Až budete kupovat příští notebook, váš student si sám rozmyslí, že by radši něco menšího.

Pokud je pro studenta hraní her jedním z koníčků (a zároveň není hráčem patologickým), mohli byste mu do jeho pokoje sehnat sekundární stolní počítač – podle typu hraných her klidně i z druhé ruky. Do školy se zkrátka musí preferovat mobilita před schopností spustit Mass Effect 3 na nejvyšší detaily. Na druhou stranu nesmíte obětovat použitelnost pouhé přenosnosti.

Mnoho studentů také bývá dobrými "písaři" – zvládají psaní všemi deseti – a je pro ně velice důležitá citlivost klávesnice a touchpadu. Takže zatímco průměrný procesor a integrovaná grafika nemusí být problém, je nutný dostatek operační paměti, která umožní souběžné spuštění mnoha oken a panelů prohlížeče najednou, a to bez sekání.

Stále běžnější je také online spolupráce, takže jsou nutné i spolehlivé síťové schopnosti počítače a funkční integrovaná webkamera.

skoleni

 

V dalším díle se společně podíváme na shrnutí klíčových úvah ohledně koupě nového notebooku.