Hlavní navigace

Vybíráme nejlepší 3D monitor pro vaše potřeby - 2. díl

17. 11. 2010

Sdílet

Pokud chcete přejít na trojrozměrné zobrazení, pak si můžete vybírat z několika povedených panelů z tekutých krystalů pracujících s obnovovací frekvenci 120 Hz.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/test-peti-3d-monitoru-i-11964

 

1. místo Asus VG236HE

Ze všech testovaných monitorů se nám při hraní her ve 3D zobrazení nejvíce zalíbil 23tipalcový monitor s rozlišením 1 920 ×1 080 pixelů - Asus VG236HE v ceně  cca 8 500 Kč. Tento panel podával i při 3D zobrazení barevně věrné a prosvětlené snímky, a to zejména díky velmi vysokému maximálnímu jasu (359 cd/m2). Výše uvedené navíc platí i přes obrovskou ztrátu jasu, k níž dochází při pohledu přes shutter brýle. Naprosto přesvědčivé bylo i podání dojmu hloubky. K vítězství v testu dále přispěla i možnost nastavení výšky monitoru, která u ostatních monitorů v testu chyběla.

TIP: Při 3D zobrazování  platí, že čím větší je úhlopříčka monitoru, tím realističtější a působivější je 3D efekt.

 

Reakční doba je s hodnotou 8 ms při přechodu z černé do bílé na velmi dobré úrovni. Monitor VG236HE se tak řadí k vůbec nejrychlejším monitorům TFT na trhu. V testu jsme se nesetkali s žádnými šmouhami a ani „duchy“. Pokud jsme kvůli výkonu museli snížit rozlišení o jednu nebo dvě úrovně, pak monitor VG236HE prováděl interpolaci až do rozlišení 1 440 × 900 pixelů tak dobře, že výsledný obraz byl vždy dostatečně ostrý. Barvy byly vždy výrazné a syté, za což monitor vděčí chybějící antireflexní vrstvě.Díky tomu však také monitor v jasně osvětleném prostředí odrážel poměrně značné množství světla.

Ovládání monitoru je pohužel příliš složité. Pokud chcete koupit panel z tekutých krystalů od firmy Asus včetně sady 3D Vision Kit, pak vám doporučujeme sáhnout po modelu VG236H (bez písmenka „E“), který zakoupíte za  cca 11 000 Kč. Jeho součástí je kompletní sada 3D Vision Kit s brýlemi a transmitterem, za kterou zde zaplatíte 2 500 Kč, zatímco při nákupu jednotlivých součástí byste zaplatili cca 3 250 Kč.

 

2. místo LG W2363D

Vzhledem k vynikající kvalitě obrazu, dostatečně rychlé odezvě a displeji opatřenému antireflexní vrstvou se tento monitor od firmy LG dostal na 2. místo v našem testu, ale jen těsně za vítězný monitor. Stejně jako vítěz testu, monitor Asus VG236HE, nás i tento monitor W2363D od firmy LG, jehož cena se mimochodem pohybuje také  kolem 8 500 Kč, oslovil neuvěřitelně vysokým jasem, na němž je hraní počítačových her skutečným zážitkem. Dokonce ani tmavé scény ze hry Metro 2033 nevypadají, jako by byly zahaleny příliš dotmava – rozeznáte na nich všechny potřebné detaily. Všichni ti, kteří mají rádi střílečky, budou jistě potěšeni naměřenou reakční dobou, která činí pouhých 9,7 ms, což je hodnota jen nepatrně pomalejší než u vítěze testu. Díky pouze průměrné interpolaci je obraz již při rozlišení 1 440 × 900 pixelů poměrně rozostřený. Na celé čáře nás ovšem dostal kontrast se svým poměrem na úrovni 1 014 : 1.

 

Monitor W2363D se hodí pro používání v jasném prostřední lépe než Asus VG236HE, neboť displej je opatřen antireflexní vrstvou, jež zamezuje rušivým odrazům. Černě lakované tělo monitoru je velmi náchylné na otisky prstů, jeho zpracování však působí až na poněkud vratký stojan solidně. Vtipným, i když nijak užitečným trikem, jsou diody integrované do spodního okraje monitoru, jež se mohou podle přání rozsvěcovat synchronně s integrovaným zvukovým vstupem, přičemž jsou k dispozici různé druhy animací. Ovládání probíhá prostřednictvím dotykových kláves, které jsou na tmavém krytu jen obtížně čitelné, zato však velmi svižně reagují. Velmi neobvyklá je i poměrně podrobná příručka k ovládání, jež vysvětluje jednotlivá nastavení. Monitor W2363D můžeme bez váhání doporučit všem, kdo dávají přednost monitorům opatřeným antireflexní vrstvou. Pokud stojíte o možnost nastavení výšky monitoru a lepší interpolaci, pak si raději vyberte Asus VG236HE.

3. místo Acer GD245HQ

Díky displeji s úhlopříčkou 23,5 palců (59,95 cm) vám Acer GD245HQ v ceně cca 8 625 Kč nabídne jen o nepatrně více prostoru než monitory s úhlopříčkou 23 palců (58,4 cm) od firem Asus a LG. S dobou odezvy na úrovni 8 ms patří monitor GD245HQ k nejrychlejším panelům z tekutých krystalů na trhu. Navíc podobně jako celá řada ostatních přístrojů v tomto testu sází na panel TN, u něhož hraje významnou roli zorný úhel. K nesprávným barvám a ztrátě detailů pak vedou zejména změny ve svislém zorném úhlu. Nápravu zjednáte pouhým nakloněním panelu GD245HQ, což v praxi v naprosté většině k nalezení toho správného nastavení bohatě postačí. Interpolace je až do rozlišení 1 440 × 900 pixelů dostatečně ostrá, oproti monitorům od firmy Asus a LG však disponuje GD245HQ maximální hodnotou jasu pouze na úrovni 256 cd/m2.

 

Cloud22

Asus VG236HE a LG W2363D dosahují jasu více než 350 cd/m2, což se významně projevuje při 3D zobrazení málo osvětlených snímků. I přes tyto nedostatky nás GD245HQ nadchnul při zobrazování 3D scén skvělým podáním hloubky záběrů a zobrazováním bez jakéhokoliv chvění obrazu, a to i přesto, že zobrazovaná scéna působila nepatrně temněji než u monitorů, které se v tomto testu umístily na prvním a druhém místě. Monitor GD245HQ nás přesvědčil i co se týče zpracování obrazu – vše působilo solidně a stabilně. Menu pro nastavení monitoru je jednoduché a jednotlivá tlačítka zůstávají díky legendě zobrazené na monitoru dobře čitelné i ve tmě.

TIP: Panely z tekutých panelů pracující s obnovovací frekvencí 120 Hz přináší hráčům počítačových her řadu výhod i bez použití 3D režimu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).