Hlavní navigace

Vyberte si správný operační systém pro svůj smartphone - 6. díl

16. 3. 2011

Sdílet

Při koupi nového mobilního telefonu je třeba při výběru rozhodovat se nejen podle vzhledu a parametrů každého zařízení, ale důležitou roli hraje i operační systém, který mobilní telefon používá. Ostatně je to právě operační systém, který určuje, co všechno se s takovým zařízením dá provádět.

 

Smartphony patří mezi velmi všestranná zařízení. Asi byste jen velmi těžko hledali někoho, kdo by je používal jen jako telefon a plánovací kalendář. Jedná se v podstatě o miniaturní počítače, multimediální zařízení, přístroje pro navigaci a herní konzoly v jednom. Svým způsobem konečně prozrazují i něco o osobnosti a postavení dotyčného vlastníka.

Jakmile se rozhodnete si zakoupit nějaký takový přístroj, rozhodně se při jeho výběru neomezujte jen na nějaké určité zařízení a vyhraďte si dostatek času i na posouzení softwarové platformy smartphonu. Přechod na jiný operační systém u těchto zařízení je totiž poměrně složitý, často dokonce zcela nemožný. V tomto článku se budeme zabývat následujícími operačními systémy: Windows Phone 7, Symbian, Apple iOS, Android a Blackberry.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-1-dil-16891

2. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-2-dil-16892

3. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-3-dil-16893

4. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-4-dil-16894

5. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-5-dil-16895

 

 


 

 

Blackberry

+ dokonalá integrace síťových připojení
+ vynikající pomocník pro práci s elektronickou poštou a pro kancelář
–  nepříliš intuitivní ovládání
– relativně malé internetové tržiště

 

Výrobce Research in Motion (RIM) se dokázal svými smartphony Blackberry velmi úspěšně prosadit zejména u firemních zákazníků. Podařilo se mu to zejména díky technologii Push mail, která umožnila uživatelům přijímat e-maily stejně rychle jako zprávy SMS. Další velmi významnou funkcí byla i automatická synchronizace kontaktů a položek v kalendáři uložených v telefonu s počítačem.

 

 

Mezi nejznámější smartphony Blackberry patří Torch, Bold a Curve, jejichž cena se pohybuje mezi 6 000 a 15 000 Kč. Nejlepší model Torch 9800 obsahuje procesor taktovaný na 624 MHz a displej o úhlopříčce 3,2 palce s rozlišením 480 ×360 pixelů. Ve smartphonu najdete i pětimegapixelový fotoaparát. Velmi šikovné je malé, na dotyk citlivé ovládací políčko, které se nachází pod displejem a které umožňuje telefon ovládat naprosto přesně. Díky plnohodnotné mechanické klávesnici se pak dá na smartphonu velmi dobře psát.

Ovládání

Operační systém Blackberry 6 v žádném případě neklade důraz na kdovíjaký vzhled. K důležitým informacím, jako jsou schůzky, e-maily či zprávy SMS, se dostanete přes malou ikonu na úvodní obrazovce. Jakmile se jí dotknete, zobrazí smartphone nabídku s podrobnějšími informacemi. Složku s aplikacemi najdete ve spodní části displeje. Pro otevření této složky stačí jeden pohyb prstem po obrazovce. Oblíbené a často používané aplikace zobrazuje operační systém Blackberry 6 v samostatných polích, což je sice funkčně naprosto vyhovující, ale vzhledově to příliš hezky nevypadá.

Pro příležitostné surfování na internetu je ve smartphonu k dispozici internetový prohlížeč. Když máte při prohlížení internetu smartphone položený na šířku, lze text zvětšovat pouhým roztažením dvou prstů. Ale ani zde se text pořádně neupravuje podle rámečku.

Software

I pro smartphony Blackberry je v současnosti k dispozici internetové tržiště, kde se dají najít další aplikace. V internetovém obchodu se ale musíte zaregistrovat. Počet aplikací bohužel není nijak závratný a například kvalitní hry zde nenajdete prakticky vůbec.

Připojení k počítači

Synchronizace dat s počítačem probíhá přes program Blackberry Desktop. Hudba či filmy se však do smartphonu dají velmi jednoduše kopírovat prostřednictvím Průzkumníka Windows. Soubory hudby a videa se i bez problémů správně rozpoznávají i přehrávají.

Verdikt

MIF21

Pokud jste neustále na cestách, píšete spoustu zpráv a chtěli byste smartphone jednoduše a bez problémů připojovat do firemní sítě, pak je pro vás smartphone Blackberry jasnou jedničkou. Ovládání operačního systému Blackberry 6 však není oproti ovládání v operačních systémech iOS, Android či Windows Phone 7 nijak oslnivé. Hledáte-li tedy smartphone pro hraní her a práci s multimédii, pak se rozhodně musíte poohlédnout jinde.

Foto: AA+W, Fotolia.com