Hlavní navigace

Vyberte si správný operační systém pro svůj smartphone - 2. díl

4. 3. 2011

Sdílet

Při koupi nového mobilního telefonu je třeba se při výběru rozhodovat nejen podle vzhledu a parametrů každého zařízení, ale důležitou roli hraje i operační systém, který tento produkt používá. Ostatně je to právě operační systém, který určuje, co všechno se s takovým zařízením dá provádět.

Smartphony patří mezi skutečně velmi všestranná zařízení. Asi byste jen velmi těžko hledali někoho, kdo by je používal jen jako telefon a plánovací kalendář. Jedná se v podstatě o miniaturní počítače, multimediální zařízení, přístroje pro navigaci a herní konzoly v jednom. Svým způsobem konečně prozrazují i něco o osobnosti a postavení dotyčného vlastníka.

Jakmile se rozhodnete si zakoupit nějaký takový přístroj, rozhodně se při jeho výběru neomezujte jen na nějaké určité zařízení a vyhraďte si dostatek času i na posouzení softwarové platformy smartphonu. Přechod na jiný operační systém u těchto zařízení je totiž poměrně složitý, často dokonce zcela nemožný. A jako všechno mají i operační systémy pro smartphony své výhody, ale i nevýhody. V tomto článku se budeme zabývat následujícími operačními systémy: Windows Phone 7, Symbian, Apple iOS, Android a Blackberry.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-1-dil-16891

 


 

Windows Phone 7

+ komfortní ovládání
+ inovativní a rychlé rozhraní
– nepružný a uzavřený systém
– jen skromně vybavené tržiště pro online nákup nových aplikací


S produktem Windows Phone 7 se Microsoft snaží znovu zabodovat na poli operačních systémů pro smartphony. Předchozí systém s označením Windows Mobile 6.5 totiž za svojí konkurencí od firem Apple a Google již značně pokulhával.

Microsoft - plná kontrola nad hardwarem i softwarem

Podobně jako Apple chce mít i Microsoft nad celým hardwarem a softwarem smartphonu naprostou kontrolu. Proto vývojáři těchto přístrojů používají pevně stanovenou konfiguraci. Konkrétně se jedná o procesor taktovaný na frekvenci 1 GHz, grafickou jednotku s podporou DirectX 9, 256 MB operační paměti, 8 GB prostoru pro ukládání dat, fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů a samozřejmostí jsou i různé senzory polohy a intenzity osvětlení. Na přední straně Windows Phone se nacházejí pouze tlačítka Zpět, Start a Hledat. Fotoaparát se spouští tlačítkem na boční straně krytu. Navíc výrobci nesmí nijak měnit prostředí pro ovládání operačního systému.

 

HTC HD7

 

Všechny tyto mezující prvky vedou ve svém důsledku k tomu, že se cena smartphonů s Windows Phone 7 pohybuje poměrně vysoko, navíc se  u jednotlivých zařízení navzájem příliš neliší. Za prvních celkem pět přístrojů od firem HTC (HD7, Trophy, Mozart), Samsung (Omnia 7) a LG (E900 Optimus 7) zaplatíte v zásadě velmi podobné ceny. Na druhou stranu si Microsoft touto politikou zajišťuje jednotnou koncepci ovládání a vysoký výkon všech zařízení.

Ovládání Windows Phone 7

Ve Windows Phone 7 se setkáte pouze se úvodní obrazovkou, která je vyplněna tzv. dlaždicemi (tiles). Dlaždice, které mají více funkcí, Microsoft označuje pojmem „Hubs“, neboli česky „rozcestníky“. Například rozcestník Office obsahuje Word, Excel, Powerpoint, Onenote a Sharepoint ve verzích pro mobilní zařízení.

V rozcestnících Hudba a Videa lze přehrávat zvukové soubory či soubory videa, poslouchat rádio nebo se pohybovat na tržišti Microsoftu. Jemným pohybem prstů doleva po obrazovce se dostanete do složky s nainstalovanými aplikacemi. Delším držením prstu na ikoně můžete tuto ikonu umístit na libovolné místo na obrazovce. Bohužel ale nemůžete vytvářet složky, takže kupříkladu příbuzné aplikace nijak dohromady nesloučíte.

 

LG Optimus 7

 

Windows Phone 7 bohužel na mnoha místech působí poněkud nedodělaně. Uvnitř okna internetového prohlížeče sice lze části obsahující text roztahováním prstů zvětšovat (Pinch-to-Zoom), nicméně text se nikdy nezalomí podle šířky displeje. Jste tak nuceni neustále pohybovat textem sem a tam.

Funkce Kopírovat-a-Vložit (Copy-and-Paste) a funkce Tethering, jež umožňuje smartphone použít jako modem pro počítač, má být k dispozici až v rámci aktualizace. Další nevýhodou je skutečnost, že více programů současně je možné spustit jen v omezené míře a internetový prohlížeč zatím nepodporuje technologii Flash.

Software

Tržiště, prostřednictvím něhož byste mohli stahovat aplikace, hudbu a filmy, je integrováno do programu pro správu médií, pro který Microsoft používá výraz Zune. Do tohoto tržiště se dostanete přes Windows Phone nebo pomocí počítače. Pokud jej budete chtít použít, budete potřebovat účet Windows Live. Vzhledem k tomu, že aplikace vyvinuté pro Windows Mobile 6.5 v prostředí Windows Live 7 bohužel nefungují, je obsah tržiště v současné době více než skromný.

Připojení k počítači

Pro řadu uživatelů bude zřejmě největším nedostatkem synchronizace kontaktů, kalendáře a elektronické pošty z Outlooku. Pro tuto synchronizaci se totiž nepoužívá kabel jako dříve, ale musíte ji provádět online přes server Microsoftu. K tomu však budete potřebovat e-mailovou adresu se schránkou u poštovní služby Microsoftu – Hotmail.

 

 

Pro přenos dat mezi smartphonem a počítačem musíte použít aplikaci Zune, neboť samotný Windows Phone počítač jako vyměnitelnou jednotku nerozpozná. Pomocí kabelu přenesete pouze hudbu, videa, obrázky a podcasty, u souborů vytvořených ve Wordu, Excelu či ve formátu PDF to nejde. Dokumenty můžete posílat pouze prostřednictvím elektronické pošty, popřípadě pomocí služby Skydrive od Microsoftu, která vám poskytuje až 25 GB prostoru. Velmi povedená je funkce správy formátů, která je k dispozici v rozhraní Zune. Tento program totiž automaticky takové soubory převádí do vhodného formátu.

Verdikt

Na závěr je možné potvrdit, že se Microsoftu povedlo vytvořit intuitivně se ovládající, pěkně animovaný a rychlý operační systém. Na operační systém Windows Phone 7 se vyplatí vsadit, pokud hledáte výkonný smartphone, u něhož se nebudete muset při jeho ovládání nořit do složité struktury nabídek a na oplátku se smíříte s některými omezeními. I přes velkou konkurenci má tento operační systém rozhodně co nabídnout.

3. díl článku: http://pcworld.cz/software/vyberte-si-spravny-operacni-system-pro-svuj-smartphone-3-dil-16893

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).