Hlavní navigace

Vše, co namalujete, je skutečné

1. 4. 2007

Sdílet

Corel Painter X "Vše, co si dokážete představit, je skutečné" Tento program pro kreativní kresbu není třeba ...


Corel Painter X "Vše, co si dokážete představit, je skutečné"Tento program pro kreativní kresbu není třeba dlouho představovat. S jeho pomocí může grafik vybavený dotykově senzitivním tabletem malovat a kreslit podobně jako tužkou, perem, štětcem či špachtlí. Může také zvolit jednu z mnoha běžných technik nebo vytvořit i nástroje, které ve skutečnosti neexistují, a dosáhnout tak nevídaného efektu. Jak však řekl Picasso: vše, co si dokážete představit, je skutečné.
U každé výtvarné techniky jde o souhru řemeslné zručnosti a bytostné schopnosti vyjádřit smysl (ztvárnění myšlenky a představy a mnohdy jinak nesdělitelné skutečnosti). Okamžik, kdy se "smysl" mění v představu nebo představa ve sdělitelný obraz, je takřka nezachytitelný a není jasné, zda tvoří umělcova hlava, ruka, srdce či duše. Tohoto okamžiku se dotýká technologie tvorby tak, že ho může podpořit nebo nepříznivě deformovat. Ačkoli digitální výtvarná díla existují více než deset let a mnohá rozhodně nepostrádají originalitu, teprve v poslední době se objevují díla podivuhodná svým vnitřním obsahem. Do té doby šlo spíše o alternativu k reálným technikám a nástrojům, jakoby hlavní zaujetí digitálního světa spočívalo v napodobování. Nepochybně k tomuto posunu přispěl program Painter spolu s významným zdokonalením grafických tabletů, přenášejících na obrazovku monitoru nejen tlak pera, ale též jeho sklon. Kreslit pomocí Corel Painteru není pochopitelně totéž jako tužkou na papíře. Ačkoli tvar stopy je již dokonale emulován, schází pocit kontaktu s konkrétním materiálem, hrotu tužky s vlákny papíru. Corel Painter se stále zdokonaluje a za nejdůležitější počin nové verze bychom mohli pokládat podporu nejnovějších grafických tabletů Wacom 6D Art Pen a Intuos 3.
Chcete-li si s Painterem hrát nebo jen upravovat fotografie, postačí vám malý tablet za pár tisíc. Pro vážnější tvorbu však musíte sáhnout po jednom z těch větších a dokonalejších. Na druhou stranu si nemyslím, že omezení, která tento způsob tvorby má oproti klasickým technikám, jsou nutně na závadu. Omezení patří k procesu tvorby a jde především o to, uchopit je s respektem. Corel Painter má naopak pro ty, kteří se příliš nepotýkali s přírodními nástroji, nevýhodu v příliš velkém množství možností. To se totiž musíte zatvrdit a nedovolit si namalovanou linku vzít zpět, omezit se na jeden či dva nástroje a tvářit se, jako že Painter nic jiného než čmárat tužkou neumí. Painter oplývající množstvím nástrojových a materiálových paletek dokázal již v předchozích verzích vybrat na pracovní plochu jen to, co opravdu potřebujete, abyste nebyli sváděni vyzkoušet všechno. Nyní si však můžete vytvořit více verzí pracovní plochy jednu pro kresbu uhlem, další pro úpravy fotografií nebo akvarely a podle potřeby je vyvolat. Je to, jako byste měli k dispozici celou řadu jednoúčelových Painterů.
Desátá verze oplývá několika technickými zlepšeními. Zejména jde o zvýšení rychlosti práce některých nástrojů a otevírání souborů. Najdou se zde však na rozdíl od starších verzí i takové, které budou na průměrném počítači neskutečně pomalé (ty raději nepoužívejte a ze své paletky je odstraňte). Dále byl zdokonalen export vrstev do formátu Adobe Photoshopu (PSD).
Celkově není v nové verzi mnoho změn, zůstávají stejná menu pro úpravy i patřičné filtry. V některých aspektech však vývoj za běžným standardem zaostal. Například náhledy efektů mají náhled pouze v malém okénku a bez možnosti zmenšení.
Zajímavá inovace tady ale přece jenom je: paletka Underpaiting umožňuje nastavit nejen předvolené barevné schéma, ale též schéma podle jiného obrazu (fotografie). Díky tomu můžete rychle sladit fotografie v jedné sadě. Paletka Auto-Painting slouží k automatickému překreslení obrazu podle některého z vybraných stylů. Podobné funkce má řada bitmapových editorů, ale výsledky jsou pro svou humpoláckost zpravidla nepoužitelné. Uvedený nástroj nabízí výsledky velmi kvalitní můžete měnit řadu nastavení, definovat tvar stopy či pomocí Smart Stroke Painting přemalovat obrázek od nejhrubších až k jemným detailům. Z dalších vylepšení stojí za zmínku nástroje pro zesvětlení, resp. ztmavení a mřížky pro proporcionální rozvržení kresby.
Významnou události je přiložení DVD s opravdu pěkně provedeným a rozsáhlým tutoriálem. Díky němu se snadno seznámíte nejen s pravidly práce s Corel Painterem, ale naučíte se vytvářet i konkrétní díla. Naučíte se, jak svou představu přenést na obrazovku. Tutoriál výrazně zvyšuje užitnou hodnotu programu a mohl by být příkladem pro řadu výrobců náročného softwaru.
Jak jsem již podotkl, od verze 9.5 se příliš inovací neobjevilo. Snad je to tím, že od skvělého programu, jakým Painter je, čekám větší překvapení. Cena za softwarový balík je snad přiměřená. Asi poloviční cena upgradu (5 000 Kč bez DPH) je vzhledem k inovacím dosti vysoká a zdá se mi, že poněkud penalizuje věrnost tomuto (prakticky bezkonkurenčnímu) programu.

Corel Painter X

automatické překreslení
správa verzí pracovních ploch
DVD tutorial
historické relikty beze změn
K recenzi poskytla firma: Corel, www.corel.com
Cena: 9 750 Kč (bez DPH)

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).