Hlavní navigace

Volej domů prodlouženo

1. 2. 2007

Sdílet

O službě Volej domů od O2 jsme vás informovali již před časem, nabízí neomezené volání zdarma po celý týden v ...


O službě Volej domů od O2 jsme vás informovali již před časem, nabízí neomezené volání zdarma po celý týden v kteroukoli denní dobu až na tři mobilní či pevná čísla ve vlastní síti. Tuto službu bylo původně možné zřídit pouze do konce listopadu s tím, že bude funkční jen do konce prosince. Operátor se ale nyní rozhodl, že Volej domů prodlouží, a to až do poloviny roku 2007. Od 1. 1. 2007 lze tuto službu určenou pro všechny paušální i předplacené zákazníky znovu aktivovat. Pro majitele předplacených karet O2 máme ještě jednu dobrou zprávu, a sice že platnost akce "Dlouhé hovory" (volání mimo špičku do vlastní sítě po 3. minutě zdarma) byla prodloužena až do konce roku 2007.

Rekordní vánoční zprávy

Loňský rekord v oblíbené štědrovečerní disciplíně, odesílání SMS a MMS zpráv, byl letos opět překonán (letos prošlo sítěmi operátorů celkem přes 68 milionů SMS). Zákazníci T-Mobile odeslali 24. prosince celkem přes 26,3 milionu textových zpráv, což proti loňskému roku znamená nárůst o 21 procent. U společnosti Telefónica O2 prošlo sítí 25,9 milionu SMS, což je asi o tři miliony více než před rokem. Rovněž obrázkové MMS zprávy letos zaznamenaly lehce zvýšenou oblibu, když jich O2 odbavila bezmála 95 tisíc (mírný pokles), T-Mobile 91 tisíc (10% nárůst) a Vodafone téměř 50 000 (25% nárůst). Operátoři se shodli na tom, že nejvíce se MMS posílaly mezi 20. a 21. hodinou večerní, kdy většina rodin trávila čas rozbalováním dárků, přičemž se chtěli o své zážitky podělit s blízkými. Na Slovensku se ve stejném dni odeslalo SMS zpráv téměř 31 milionů (17,8 milionů Orange, 13 milionů T-Mobile), z toho drtivá většina v sítích mobilních operátorů. Pevné síti Slovak Telecom nepomohlo k lepšímu výsledku než 27 tisíc SMS ani to, že operátor nabídnul v tento svátek veškeré odchozí SMS zdarma.

Tarify pro postižené

Od 1. 1. 2007 začínají čeští operátoři nabízet tarify pro sociálně slabé a postižené spoluobčany, jimž bude stát na telefonování přispívat částkou 200 Kč měsíčně. Ve většině případů se jedná o běžné tarify, k nimž operátoři jako projev sociálního cítění navíc přidávají malé bonusy. K získání příspěvku je nutné u operátora předložit patřičné doklady, ať již potvrzení o ZTP, ZTP/P či o nízkých příjmech (vydané pověřeným obecním úřadem).

Dárky i po Vánocích

T-Mobile prodlužuje nabídku 5 000 volných minut a 5 000 SMS (obojí platí pochopitelně do vlastní sítě) pro nové tarifní zákazníky, kteří podepíší smlouvu na dva roky, až do konce února 2007. Čím vyšší tarif si zákazník vybere, tím déle bude moci využívat "pětitisícové nadílky". Pro tarif T30/T30 Hit platí tato nabídka po dobu tří měsíců, u T1500/T1500 HIT budete moci výhodný bonus využívat po celé dva roky trvání smlouvy. Podobného prodloužení do konce února se dočkala také akce Twist Vánoce 2006 stejnojmenný předplacený tarif umožní volat do vlastní sítě mimo špičku a o víkendech za 1 Kč/minutu (zvýhodnění bude platit do konce června 2007). Při zakoupení nového telefonu s Twist kartou operátor v případě okamžitého dobití předplacenky přičte 600 Kč z ceny mobilu k výši kreditu.

Čivava letí do světa

Fenomenální úspěch reklam "s falešnými soby" v provedení Petra Čtvrtníčka zajistil Vodafonu čtyřnásobný nárůst návštěvnosti jeho webu www.darekprokazdeho.cz v porovnání s vánočním webem pro rok 2005. Podle vyjádření operátora se kladné odezvy projevily i na tržbách, které letos v porovnání s loňskými vánočními svátky vzrostly asi o čtvrtinu. Objevila se dokonce informace, podle níž je český Vodafone dáván za vzor celému zbytku této obří nadnárodní společnosti v tom, jak lze využít lokální talenty v reklamách.

Mobil za milion (dolarů)

Na výstavě v Amsterodamu se kromě jiných snobských předmětů objevil také luxusní mobilní telefon od švýcarské společnosti Goldwish. Jeho autorem je designér Emmanuel Gueit a na přístroji je nejzajímavějším parametrem jeho cena, ta totiž dosahuje astronomické hodnoty milion dolarů (22 milionů Kč).

Zoomujte s mobilem

Pokud vás láká myšlenka optického zoomování u vašeho mobilního telefonu, mohlo by vás zaujmout nové příslušenství s názvem Mobile Phone Telescope, jež je určeno pro některé modely Sony Ericssonu (K750i, W800i, W810i, W550i a W600i). Tento nenápadný váleček od společnosti Brando ukrývá optickou soustavu, schopnou po nasazení do speciálního držáku na čočku fotoaparátu dosáhnout až šestinásobného zoomu. Ostření se provádí manuálně oddálením čoček. Cena zařízení byla stanovena na 19 dolarů, o distribuci v Česku zatím nemáme žádné informace.

Na hory s Vodafonem

Pokud vyrážíte na hory, mohly by se vám hodit informace z portálu Vodafone Live!, týkající se zimních radovánek. K dispozici jsou zde zejména aktuální zprávy z horských středisek o počasí a sněhu, dopravní relace o stavu silnic a dálnic, nechybějí ani jízdní řády. Pro případ vzniku komunikačního problému se v zahraničí může hodit slovník pro německý i anglický jazyk.

Přenositelnost netáhne

Od konce května, kdy byla na Slovensku oficiálně spuštěna přenositelnost telefonních čísel mezi mobilními operátory, využilo této možnosti zatím pouhých 2 500 zákazníků. V lákání konkurenčních zákazníků je zatím úspěšnější T-Mobile, jemuž náleží asi 60 % "přeběhlíků", do sítě Orange pak přešlo zbylých 40 %. Pro zajímavost ještě zbývá uvést, že celkový počet mobilních zákazníků na Slovensku dosáhl na konci třetího čtvrtletí hodnoty 4,7 milionu.

MMSkou za lepší svět

Městská část Praha 6 spustila v Česku unikátní projekt na bázi "lokálních MMS".V praxi tato služba funguje tak, že občané mobilním telefonem vyfotografují např. černou skládku nebo různé projevy vandalismu a pomocí MMS je zašlou kompetentním úředníkům na patřičnou e-mailovou adresu, spolu s popisem přesného umístění problematické lokality. Oznámená událost je poté vystavena na webových stránkách www.praha6.cz, kde lze sledovat průběh jejího řešení. Přestože se jedná o velice zajímavý a přínosný koncept, objevily se i názory, které lokální MMS odsuzují, neboť se prý jedná o moderní formu udavačství (např. fotografování špatně zaparkovaných vozidel).

SMS pro Vodafoňáky zdarma

Z probíhajících akcí bychom rádi vyzdvihli tu, v jejímž rámci mohou zákazníci Vodafone až do konce března odesílat SMS ve vlastní síti o víkendech zdarma. Tato nabídka platí jak pro tarifní zákazníky, tak pro předplacenkáře. Akce se pochopitelně nevztahuje na prémiové SMS a zprávy odeslané v rámci roamingu.

Zboží přes mobilní Centrum

Portál Centrum.cz představil novou službu vyhledávání nejvýhodnějších cen zboží na internetu prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Tato funkce se může hodit například v případě, kdy jste v kamenném obchodě a zaujalo vás nějaké konkrétní zboží, ale nejste si zcela jisti, zda ho nelze na internetu pořídit výrazně levněji. Podle vyjádření tvůrců projektu jejich databáze zahrnuje 1 700 obchodů na webu, v jejichž nabídce se nachází celkem přes 7,5 milionu produktů. Pokud byste chtěli tuto službu vyzkoušet, stačí navštívit web http://zbozi.centrum.cz/mobil, odkud si do počítače zdarma stáhnete Java aplikaci o velikosti 31 kB a tu posléze přenesete do svého mobilního telefonu (např. přes Bluetooth nebo datový kabel). Následné vyhledávání nejvýhodnějších cen probíhá rovněž bezplatně, účtují se pouze přenesená data.

Videohovory stále za 1 Kč

Videohovory na bázi UMTS v síti O2 měly být od počátku roku 2007 zpoplatněny sazbou 8,33 Kč/ /min., aby však byl podpořen zájem o tuto službu, rozhodl se operátor, že cenu ponechá na lákavé hodnotě 1 Kč/min. Této výhodné nabídky mohou využít zejména obyvatelé Prahy a Brna, v jiných místech totiž zatím není potřebný signál příliš rozšířen. Akce platí až do konce roku 2007.

Silvestrovské veselí plné rekordů

Druhý zátěžový test pro sítě mobilních operátorů přišel tradičně na Silvestra. V průběhu posledního dne roku uživatelé odeslali 35,4 milionu SMS, což znamenalo opětovné pokoření rekordu s hodnotou 33 milionů, jež datujeme do roku 2005. MMS zpráv prosvištělo sítěmi 227 tisíc, i tato položka je rekordní, a to o více než 10 %. V průběhu první hodiny roku 2007 sítěmi dále proběhlo více než 2,5 milionu hovorů, a to oproti loňsku znamená nárůst o více než 130 000 spojení. I u našeho východního souseda se poslalo celkem přes 15 milionů SMS, což v některých momentech vedlo až k technickým kolapsům z důvodu přetížení zprávy tak byly občas doručovány se zpožděním.

1,2 SIM karty na hlavu

Již ve 22 zemích Evropy překročila penetrace mobilních telefonů hranici 100 %, což znamená, že zde na každého obyvatele včetně nemluvňat připadá více než jedna aktivní SIM karta. Na špici se usídlila dvojice Lucembursko a Litva, kde již penetrace přesáhla dokonce hladinu 150 %. Česká republika drží v Evropě se svými více než 120 % desátou příčku. Opačný konec žebříčku penetrace okupují Moldávie a Kosovo, kde se sledovaná hodnota drží kolem 30 %. Odborníci se shodují na názoru, že do budoucna se bude penetrace mobilními telefony v Evropě nadále zvyšovat, jako hlavní důvody tohoto jevu bývají uváděny zejména tyto dva: snaha zcela oddělit pracovní hovory od soukromých a tendence zákazníků využívat zvýhodněné nabídky u více operátorů.