Hlavní navigace

Vizuální studio poosmé

1. 2. 2006

Sdílet

Microsoft Visual Studio 2005: vysoká míra inovací Začátkem listopadu minulého roku uvedla společnost Microsoft...


Microsoft Visual Studio 2005: vysoká míra inovacíZačátkem listopadu minulého roku uvedla společnost Microsoft na softwarový trh novou edici populárního produktu pro vývoj širokého spektra aplikací. Ano, nemýlíte se, jedná se o Visual Studio s přídomkem 2005. Je to možná až neuvěřitelné, ale vizuální studio se k vývojářům, softwarovým architektům a IT specialistům dostává již ve své osmé verzi. Setkání s novým Visual Studiem je o to vzácnější, že nyní se již nejedná o samostatný nástroj, ale o komplexní portfolio produktů, které jsou podle pečlivé marketingové strategie nabízeny různým skupinám uživatelů. Co to ovšem znamená? Třeba to, že po Visual Studiu 2005 mohou sáhnout nejen profesionální softwaroví experti, ale také samostatní vývojáři či studenti informačních technologií, jejichž cílem je nahlédnout pod pokličku opravdové tvorby počítačových aplikací pro 21. století. Visual Studio 2005 se totiž vyskytuje v mnoha obměnách: kromě verzí Standard a Professional je k dispozici rovněž edice pro týmovou spolupráci (Team System) a své místo si nachází i model Visual Studio Express Editions, jenž sdružuje nástroje pro začátečníky a adepty programování.
O tom, že Visual Studio 2005 přinese hluboké inovace a rázná vylepšení, jsme nepochybovali od doby, kdy jsme před sebou měli prozatímní testovací verze. Je hezké vidět, když se zamýšlené představy promění v ryzí skutečnost. Aniž bychom chtěli jakkoliv zveličovat, musíme konstatovat, že s Visual Studiem 2005 získáte všechny potřebné nástroje pro vytváření sofistikovaných a multifunkčních aplikací, které pracují pod vývojově-exekuční platformou Microsoft .NET Framework 2.0. Kromě standardních programových modulů pro systém Windows můžete programovat škálovatelné webové aplikace a síťové služby, využívající dovedností jazykového standardu XML. Ztraceni však nezůstanete ani ve chvíli, kdy vás nadřízený pověří vytvořením aplikace pro kapesní počítače (na nichž běží systém Windows Mobile) či vývojem složitého řešení, které úzce spolupracuje s kancelářskými tituly z řady Microsoft Office System. Jen pro doplnění dodejme, že projektových šablon je mnohem více: čekají na vás konzolové aplikace, služby Windows, databázové aplikace pracující s technologií ADO.NET 2.0 a serverem SQL Server 2005, distribuční jednotky, doplňky integrovaného vývojového prostředí...
Mnozí softwaroví tvůrci si na Visual Studiu cenili především možnost dostat "vše pod jednou střechou". To se nezmění ani po nainstalování nejnovější edice, neboť společnost Microsoft kráčí v tomto směru po již tradiční a léty prověřené linii. V jádru Visual Studia jsou čtyři programovací jazyky v inovovaných verzích: jde o Visual Basic, C#, C++/CLI a J#. Každý z jmenovaných hráčů přichází s mnoha funkčními vylepšeními a pokrokem ve sféře syntaxe a sémantiky. Ačkoliv libovolný z vývojářských nástrojů nabízí spoustu novinek, patrně nejvíce se proměnil jazyk C++/CLI, s jehož pomocí mohou programátoři psát moderní aplikace .NET. Toto sdělení přivítají zejména céčkaři, kteří si brousí zuby také na vývoj řízených aplikací pro .NET Framework 2.0. Plejáda vestavěných programovacích nástrojů je adekvátní a dovolíme si tvrdit, že uspokojí potřeby příznivců všech hlavních vývojářských proudů. Výběr konkrétního jazyka pak bude vycházet z preferencí uživatele a jeho dřívějších zkušeností. Během výrobního procesu byla znatelně rozšířena i bázová knihovna tříd (FCL), které dostala do vínku stovky tříd, s nimiž je práce zase o něco svižnější.
Nedá nám, abychom se alespoň na chvíli nezastavili u integrovaného vývojového prostředí (IDE). Již první okamžiky strávené v jeho společnosti si budete pochvalovat. Sílu IDE lze prakticky demonstrovat ve spojení s vizuálním programováním. Prostředí efektivně pomáhá při budování uživatelského rozhraní aplikací. Při našich toulkách jsme si oblíbili pokročilé vodící linky, které pohotově asistují při přesném rozmisťování instancí ovládacích prvků na formulářích. Tlačítka, seznamy a další elementy můžete polohovat a zarovnávat opravdu snadno a navíc s bleskovou rychlostí. Jestliže rádi pracujete s ovládacími prvky, máme pro vás dobrou zprávu: jejich počet se zvýšil a souprava nástrojů je jimi naplněna takřka k prasknutí. Přibylo mnoho dosud neviděných prvků. Za všechny vzpomeňme kupříkladu BackgroundWorker (pro spouštění metod na jiných vláknech), DataGridView (snadno konfigurovatelnou datovou mřížku) či MenuStrip (pomocníka pro vytváření nabídek ve stylu Office). Prvky jsou nyní řazeny podle svého zaměření do separátních bloků, což usnadňuje orientaci a zvyšuje produktivitu. Samozřejmě se vylepšení dočkaly také další součásti IDE, k nimž se řadí editory pro psaní zdrojového kódu, zadávání instrukcí XML či navrhování webových formulářů. Integrované prostředí je navíc plně konfigurovatelné, tudíž si jej můžete přizpůsobit podle svých vlastních potřeb. Výborné je, že všechny konfigurační volby lze nyní exportovat a přenést na jinou počítačovou stanici či novou instalaci Visual Studia 2005. A abychom nezapomněli, IDE je vybaveno moderním kabátem, jenž je tentokrát laděn do odstínů šedé. Svěží barevný design je doprovázen přehlednými ikonkami, jež jsou příjemné na pohled. Podtrženo a sečteno, práce ve vývojovém prostředí je spíše potěšením než nutnou povinností.
Visual Studio 2005 je prvotřídní systém nástrojů pro vývoj počítačového softwaru nové generace. Produkt je vhodně diverzifikován, a proto dokáže pokrýt požadavky různých cílových skupin zákazníků.

Microsoft Visual Studio 2005

komplexní podpora pro aplikační vývoj
inovované programovací jazyky Visual Basic, C#, C++/CLI, J#
široká paleta projektových šablon
vylepšené integrované vývojové prostředí
dostupnost edicí pro různé typy uživatelů
K recenzi poskytla firma: Microsoft, s.r.o.
www.microsoft.cz
Cena: variabilní v závislosti na verzi
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).