Hlavní navigace

Vizuální historie Linuxu - 2. díl

14. 5. 2013

Sdílet

Open-source operační systém Linux dnes nevyužívají jen geekové s akné, kostěnými brýlemi a tričkem s obrázkem Sheldona Coopera, ale i celé korporace pro chod složitých informačních systémů. Jak se systém s tučňákem ve znaku vyvíjel?

Předchozí díl

K Desktop Environment 3

K Desktop Environment 3

Lidé v KDE se na sebe podívali a řekli si: „Přijďme s dalším velkým vydáním jenom rok a půl po tom posledním a nastavme tak standard pro přizpůsobitelné Linux Desktopy.“ A jak řekli, tak udělali. Psal se duben 2002.

GNOME 2

GNOME 2

Světu linuxových desktopů vládlo KDE, takže tým GNOME musel jednat rychle. V červnu 2002 (pouze dva měsíce po vydání KDE 3) se do světa vydává pokračování GNOME, které se stalo základním desktopovým prostředím pro některé z nejpopulárnějších Linuxových distribucí všch dob.

K Desktop Environment 4

K Desktop Environment 4

Uběhlo šest let. GNOME i KDE se krok za krokem postupně zlepšovaly, žádné z těchto prostředí se však nedočkalo nového, průlomového vydání. Tento trend v roce 2008 přerušuje KDE 4, a to velice výrazně. Přináší totiž komplexně přebudovaný a vysoce přizpůsobitelný desktopový zážitek.

Unity

Unity

V létě 2010 začíná firma Canonical (společnost, která má na svědomí Ubuntu Linux) zveřejňovat nové prostředí Unity, která nahradí GNOME v pozici populárního distribučního prostředí Ubuntu. Tým GNOME z toho samozřejmě nadšený není.

GNOME 3/Shell

GNOME 3/Shell

MIF21

V reakci na úspěch KDE a Unity vydávají v GNOME verzi GNOME 3 se zcela novým uživatelským prostředím, GNOME Shell. Jedná se o vysoce přizpůsobitelné a „skriptovatelné“ desktopové prostředí, které navíc dobře vypadá. A to nás přivádí do dnešních dnů. Nyní se podívejte zpět na první vydání GNOME, KDE a XFree86. To je rozdíl, co?

Zdroj: IDG News Service