Hlavní navigace

Vizuální historie Linuxu - 1. díl

13. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Christian-P. Worring - Fotolia.com
Open-source operační systém Linux dnes nevyužívají jen geekové s akné, kostěnými brýlemi a tričkem s obrázkem Sheldona Coopera, ale i celé korporace pro chod složitých informačních systémů. Jak se systém s tučňákem ve znaku vyvíjel?

Linux započal svou životní pouť na počátku 90. let jako dítko Švéda Torvaldse. Od té doby se systém dočkal mnoha různých podob. Zlí jazykové tvrdí, že šlo zpočátku o kopii tehdy již existujícího systému MINIX, což však vyvrátil sám autor MINIXU, Američan žijící v Nizozemí Andrew S. Tanenbaum.

Podívejme se nyní na formy, kterých se v posledních 22 letech Linuxu dostalo.

První vydání Linuxu

První vydání Linuxu 1991

V říjnu 1991 vydává Linus Torvalds první verzi Linuxu. Systém toho zatím moc nezvládne, přesto na něm spustíte BASH a GCC a, jak říká Torvalds, „pravděpodobně nikdy nebude podporovat nic jiného než AT-hardisky“.

XFree86

XFree86

V roce 1992 spatřuje světlo světa projekt XFree86 pro výstavbu otevřeného a přenosného X11 serveru. Jeho součástí byl twm (Tom's Windows Manager), který se stal standardem pro následující roky.

K Desktop Environment 1

K Desktop Environment 1

Uběhla spousta času. Dostáváme se do července 1998, kdy přichází první vydání prostředí KDE. Právě se zrodila hnací síla Linux Desktopu.

GNOME 1

GNOME 1

Několik lidí, nespokojených s licencováním knihoven Qt, na nichž je postaven KDE, so vytklo za cíl vystavět zcela nezávislé desktopové prostředí. Výsledek vidíme v březnu 1999 ve formě GNOME 1.

K Desktop Environment 2

K Desktop Environment 2

MIF21

Aby se tým KDE nenechal zahanbit, vydal v říjnu následujícího roku (2000) KDE 2. Úžasné prostředí. Aspoň na svou dobu.

Pokračování