Hlavní navigace

Víte vše o formátu Blu-ray?

30. 6. 2010

Sdílet

Blu-ray je optické úložné médium, které bylo původně vyvíjeno pro ukládání obsahu v kvalitě High Definition (HD).

Blu-ray je optické úložné médium, které bylo původně vyvíjeno pro ukládání obsahu v kvalitě High Definition (HD). Slouží především jako úložiště pro HD video, HD hry či archivaci nebo ukládání kteréhokoli jiného obsahu. Blu-ray nabízí v jedné vrstvě kapacitu 25 GB, je ale dostupný i s dvěma vrstvami s kapacitou 50 GB. Vyšší kapacity jsou právě ve vývoji, přičemž 100 GB a 128 GB varianty jsou očekávány v roce 2011.

Blu-ray disky přicházejí v témže fyzickém formátu jako DVD a CD s typickým průměrem 12 cm a tloušťkou 1,2 mm. Blu-ray vyvinuly firmy Sony a Philips a jeho první specifikace byla vytvořena v roce 2004. Trvalo však další dva roky, než se na trhu objevily první vypalovačky Blu-ray disků.

Blu-ray

Svůj název dostal Blu-ray podle anglického termínu „blue ray“ (modrý paprsek), který se používá pro čtení a zápis dat na BD disk. Dnes již jsou v Blu-ray dostupné běžné optické formáty jako BD-ROM (pouze pro čtení), BD-R (pro jeden zápis) a BD-RE (přepisovatelné), všechny s kapacitou 25 GB a 50 GB.

V Evropě jsou v současné době lépe dostupné Blu-ray vypalovačky pro počítačové použití nežli videorekordéry Blu-ray, které byly na trh poprvé uvedeny v roce 2009. Blu-ray hardware je zpětně kompatibilní s DVD a CD, v obou případech dokáže data přehrávat i zapisovat.

Klíčová použití Blu-ray

Blu-ray disky mají několik klíčových použití. Původně bylo vyvíjeno pro HD záznam, který může představovat televizní záznam, záznam z videokamery nebo distribuci HD videa. Právě ten je dnes jedním z hlavních použití Blu-ray disku, ale objevily se i další, zejména v oblasti počítačů.

•    Blu-ray je vnímáno jako optické úložiště a archivační médium nejen pro profesionální archivaci v optických knihovnách, ale také pro soukromé použití, např. pro ukládání osobních fotografií, videonahrávek nebo jiných důležitých dat jako např. finančních záznamů.
•    Profesionální archivace může zahrnovat záznam lékařských údajů, informací o průmyslovém výzkumu a vývoji, katalogy či audiovizuální obsah.
•    Média Blu-ray mohou sloužit jako offline úložiště pro většinu dat uložených zpravidla na systémech typu NAS. Výhodou BD disku je v tomto případě možnost jeho uložení na jiné místo, což poskytuje lepší zabezpečení v případě mimořádné události, požáru apod.
•    Pro spotřebitelské a poloprofesionální použití nabízí Blu-ray zajímavou úložnou kapacitu s relativně nízkou cenou za jeden gigabyte. Jeho kapacita v porovnání s CD a DVD se odráží v menším počtu disků potřebných pro uložení velkého množství dat.
•    Další oblastí, kde roste význam Blu-ray, je distribuce obsahu s využitím duplikačního zařízení. Blu-ray disky s inkoustově nebo termálně potisknutelným povrchem umožňují duplikaci potisku a jsou vhodná pro drobnou distribuci videonahrávek, firemních prezentací, softwaru nebo jiného druhu dat potřebného v několika kopiích.

Hardware

Blu-ray přehrávače se staly hlavním prodejním tahákem ve většině Evropy s cenami začínajícími pod 100 EUR (2600 Kč). Ještě významnější je však úspěch konzole PlayStation 3, kterou lze použít také jako Blu-ray přehrávač. Prodeje Blu-ray videorekordérů byly v Evropě zahájeny v roce 2009 a zpočátku byly k dostání ve Francii a Velké Británii, zatímco Německo a další regiony následovaly o rok později.

skoleni

Blu-ray

Populárnější jsou v současné době zařízení Blu-ray pro počítačové použití. Mnoho počítačů a notebooků bývá standardně vybaveno Blu-ray kombo jednotkou (BD přehrávač, CD/DVD vypalovačka) nebo dokonce Blu-ray vypalovačkou. Různé společnosti nabízejí interní nebo externí Blu-ray vypalovačky jako upgrade starších počítačů na nový standard. Všechny tyto systémy přicházejí s přehrávacím nebo vypalovacím softwarem pro Blu-ray. Očekává se, že hardwarový trh v dohledné budoucnosti výrazně poroste.

Přehrávací a vypalovací software

Software podporující Blu-ray je dostupný od mnoha různých poskytovatelů. Ten však nezahrnuje pouze funkce pro přehrávání a vypalování. Dostupné jsou také softwarové produkty pro editaci HD video obsahu / záznamu z videokamery apod.

Blu-ray specifikace

Standard Blu-ray spravuje Blu-ray Disc Association, průmyslová organizace sdružující přes 100 členů. Specifikace zahrnují fyzické parametry, formát a souborové standardy pro média. Blu-ray Disc Association logicky specifikuje také hardware, čímž pomáhá zachovat kompatibilitu mezi optickými nosiči a vypalovačkami/přehrávači.

Specifikace zahrnují modro-fialový laser o vlnové délce 405 nm, fyzický průměr 12 cm, záznam v drážkách, tvrdý povlak apod., stejně jako UDF 2.5 formát používaný pro záznam dat, výtečný systém korekce chyb, videokodek, správu digitálních práv, ochranu proti kopírování apod.

Více informací lze získat na oficiální stránce Blu-ray disc Association: http://www.blu-raydisc.com/en.html

Další pokračování tohoto článku můžete na našem webu očekávat již brzy!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).