Hlavní navigace

Víte, jak se do PC správně instaluje procesor? - 4.díl

22. 11. 2015

Sdílet

 Autor: (c) bugtiger - Fotolia.com
Chcete si sami postavit nový počítač? Pak jednou z operací, která vás bude čekat, bude nejen výběr toho správného procesoru, ale i jehož montáž na základní desku. Poradíme vám, jak na to a jakých chyb se vyvarovat!

Předcházející díl

 

Při výběru procesoru je třeba zvážit řadu parametrů. V tomto článku vám nabízíme návod pro výběr toho nejlepšího procesoru pro vás a vaše potřeby a samozřejmě i návod, jak procesor do počítače nainstalovat.

Jak se instaluje procesor od firmy Intel?

Předpokládejme, že jste důkladně zvážili všechny výše uvedené rady a doporučení a že je nyní ten správný čas na instalaci vašeho nového procesoru. Pojďme se nejprve věnovat postupu instalace procesoru od firmy Intel, poté si projdeme instalaci procesorů od firmy AMD.

Vezměte si do rukou základní desku a položte ji na rovnou plochu. Základní deska je v tuto chvíli mimo skříň. Poté na základní desce uvolněte kovovou páčku, která slouží k upevnění procesoru do socketu LGA od Intelu na základní desce.

Socket LGA pro procesory od firmy Intel

Nyní můžete vložit procesor do patice na základní desce. Při vkládání procesoru do patice se ujistěte, že zářezy zabraňující špatnému vložení procesoru lícují se zářezy na okrajích procesoru. Jakmile procesor zasadíte do soketu, můžete páčku vrátit zpět na místo. Nezapomeňte páčku zajistit zasunutím pod výčnělek na soketu, aby procesor v soketu skutečně držel.

Socket s procesorem Intel

Po vsazení procesoru do soketu je čas na nasazení chladiče. Pokud použijete standardní chladič od Intelu, pak na jeho spodní straně již najdete teplovodivou pastu. Použijete-li naopak chladič koupený zvlášť, pak na ně budete muset teplovodivou pastu nanést - stačí bohatě množství velikosti zrnka rýže. Toto množství naneste zhruba do středu procesoru, a to samozřejmě ještě před nasazením chladiče.

Velkou výhodou použití standardního chladiče od Intelu, který se dodává přímo  procesorem, je i to, že má výčnělky, které umožňují tento chladič napevno připojit k základní desce. Jednoduše položte chladič na procesor a poté zatlačte výčnělky do otvorů základní desky, které se nachází na rozích patice. Po zatlačení výčnělků do základní desky otočte západkou ve směru do středu procesoru (viz šipka), čímž jednotlivé výčnělky a tím i chladič definitivně upevníte.

Chladič procesoru

Nakonec připojte konektor pro napájení větráčku chladiče procesoru k odpovídajícím pinům na základní desce.

Nezapomeňte připojit větráček chladiče procesoru k základní desce

Pokud použijete chladič koupený zvlášť, bude upevnění chladiče na procesor komplikovanější a možná budete muset použít vlastní řešení pro upevnění chladiče na procesor. V těchto případech je nejlepší sledovat a postupovat podle návodu k použití a popřípadě se podívat na návody na YouTube, kde jsou videa s návody pro konkrétní typy chladičů.

skoleni

 

Pokračování