Hlavní navigace

Víte, jak bezpečně používat veřejnou WiFi? - 2.díl

1. 5. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Bezdrátové WiFi sítě jsou takřka všudypřítomné. řada z nich je přístupná komukoliv. Toho řada uživatelů samozřejmě ráda využívá. Používání veřejných přístupových bodů WiFi je spojeno s určitými bezpečnostními riziky, která se však vhodným nastavením operačního systému dají minimalizovat.

Používání veřejných WiFi hotspotů, jak je najdeme třeba v kavárnách, knihovnách či jiných podobných místech, je spojeno s jistými riziky. Je vůbec možné tyto hotspoty používat bezpečně a tedy s minimálním rizikem?

 

Předcházející díl

Windows 8

Když se připojíte k nové síti s počítačem, kde je nainstalován operační systém Windows 8, pak se po připojení zobrazí v pravé části obrazovky panel, který se vás dotáže, zda chcete v síti vyhledat počítače, zařízení a obsah. Pokud se jedná o veřejnou síť, pak stiskněte tlačítko Ne.

Vyhledávání počítačů a obsahu v síti ve WIndows 8

Chcete-li se přesvědčit, zda je nastavení správné, pak zobrazte panel Šém, klepněte na položku Hledat, do políčka pro vyhledávání zadejte výraz "Sít" a z výsledků vyhledávání vyberte položku Nastavení připojení k síti. Zde vyberte svoji síť. Pokud je přepínač u položky Vyhledávat zařízení a obsah nastaven na hodnotu Vypnuto, pak Windows síť rozpoznala jako veřejnou. Pokud je přepínač ve stavu Zapnuto, pak jej přepněte do stavu Vypnuto.

MIF21

Další preventivní opatření

Teoreticky by nastavení sítě jako veřejné mělo být dostatečné. Pro svoji bezpečnost toho můžete udělat ve Windows daleko více. Nezapomeňte proto provést ještě i následující kroky:

  • Ujistěte se, že jste připojeni k té správné síti. Proto raději dvakrát zkontrolujte název sítě, k níž jste připojeni.
  • Nikdy po připojení k veřejné síti neprovádějte žádné finanční transakce. Nekontaktujte svoji banku a ani nepoužívejte svoji kreditní kartu.
  • Pokud uchováváte soubory s citlivými údaji v zašifrovaném kontejneru, pak pokud jste připojeni k veřejné síti, s těmito soubory nepracujte.
  • Používejte standardní prostředky pro zajištění zabezpečení počítače. Používejte dobrý firewall a antivirus. Nezapomeňte také používat pro přihlašování k různým webům různá hesla.

Zachovávání všech těchto preventivních opatření vám za odměnu zajistí dostatečnou úroveň zabezpečení při používání veřejných sítí.