Hlavní navigace

Víte, jak a zda vůbec aktualizovat BIOS na svém počítači? - 1.díl

14. 5. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
BIOS aktualizujte jen v případě, kdy k tomu máte skutečně pádný a konkrétní důvod!

Nějaký, byť jen drobný čip BIOSu najdete uvnitř každého počítače. Nachází se na základní desce a po stisku tlačítka napájení je to on, který v podstatě oživuje celou počítačovou sestavu. Zkratka BIOS je odvozena z počátečních slov Basic Input and Output System, a jak bylo řečeno, BIOS oživuje počítač tím, že provádí inicializaci hardwaru počítače, jako je třeba CPU, GPU nebo čipová sada základní desky. Jako ostatně každý software (firmware) se dá aktualizovat. Je to však vůbec nutné?

Úvod

Před několika lety vyvinuli výrobci základních desek ve spolupráci s firmami Microsoft a Intel nástupce klasických čipů BIOS a označili jej zkratkou UEFI (tato zkratka je odvozena z počátečních písmen slov Unified Extensible Firmware Interface). V současnosti má prakticky každá základní deska místo čipu BIOS právě čip UEFI, nicméně základní funkce je pořád stejná – tento čip má připravit počítačovou sestavu na zavedení operačního systému. Možná i to je důvodem k tomu, proč řada uživatelů i dnes označuje UEFI pojmem BIOS – tento pojem prostě u uživatelů zdomácněl.

Proč vlastně (ne)provádět aktualizaci BIOSu?

V první řadě je velmi důležité pochopit, proč je vlastně rozhraní UEFI tak důležité pro celý počítač. Jen tak snáze porozumíte tomu, jak využít všech možností a nových funkcí nabízených opravami a aktualizacemi BIOSu vydanými výrobci základních desek, popřípadě se kvalifikovaně rozhodnout, zda je vůbec nutné BIOS aktualizovat.

U nových čipů a platforem základních desek se často vyskytuje spousta chyb, které je nutno opravovat četnými aktualizacemi

Vaše základní deska bude s největší pravděpodobností obsahovat tu verzi firmwaru, která byla k dispozici v okamžiku, kdy byla základní deska vyráběna. Během doby používání takové základní desky se bezpochyby vyskytne řada nových aktualizací firmwaru či aktualizací BIOSu, které umožní používání nových procesorů nebo pamětí, popřípadě které vyřeší chyby, na něž se často upozorňovala většina uživatelů. V podstatě jediným skutečným důvodem, proč byste měli uvažovat nad instalací novější verze firmwaru však je pouze skutečnost, že daná aktualizace řeší chybu ve vašem UEFI, popřípadě která umožňuje používání procesoru novějšího než vaše základní deska.

 

Pokračování

 

 

 

MIF21