Hlavní navigace

Vista proti zbytku světa

1. 5. 2007

Sdílet

Který operační systém je pro vás nejlepší? CD/DVD Vista nebo XP? Windows, Mac nebo Linux? A co takhle všechny...


Který operační systém je pro vás nejlepší? CD/DVDVista nebo XP? Windows, Mac nebo Linux? A co takhle všechny najednou? Nástroje pro vytvoření a následný provoz virtuálních počítačů dnes pokročily natolik, že se vůbec nemusíte omezovat na jediný operační systém.
Není to tak dlouho, co se uživatelé pracující na počítači rozdělovali podle toho, jaký operační systém používali. Měli jsme tak uživatele pracující s Windows, se systémem Mac OS, popřípadě nadšence neúnavně propagující Unix či Linux. Ať jste patřili do kterékoliv kategorie, pravděpodobně jste většinu svého života používali jen jeden operační systém. To vše ale již patří minulosti, a to především díky všudypřítomným procesorům Intel a tvrdé práci mnoha vývojářů. Nyní už třeba není tak nepředstavitelné potkat Windows XP spuštěná na počítačích Apple Macintosh.
Když si dnes koupíte nový počítač, pak na něm jako operační systém s největší pravděpodobností najdete Windows Vista. Nikde ale není psáno, že na tomto počítači nespustíte žádný jiný operační systém. Vezměme si například takovou linuxovou distribuci Ubuntu. Ta se dá zdarma stáhnout z internetu a poté vypálit na disk CD. Po vložení tohoto disku do PC pak můžete na počítači spustit Linux. Pokud si Ubuntu oblíbíte natolik, že jej budete chtít přímo na pevném disku počítače, pak se i to dá zařídit, protože tato linuxová distribuce se dá bez problémů instalovat vedle operačního systému Windows.
Skutečně převratný pokrok ve vývoji programů pro vytváření virtuálních počítačů společně s vývojem nového hardwaru a pokračující standardizaci procesorů x86 umožňují v současnosti prakticky jakémukoliv operačnímu systému spouštět v podobě virtuálního počítače další operační systémy.
Samozřejmě, že každý počítač potřebuje jeden operační systém, který se spouští jako výchozí, nicméně instalace více různých operačních systémů na jeden počítač je dnes daleko jednodušší. Například v naší domácnosti máme jeden počítač Mac, na němž běží Mac OS X, a počítače, na nichž jsou nainstalovány Windows XP, Windows Vista, Ubuntu a Open SuSE Linux. Jestliže se někdy v budoucnu rozhodnu koupit nový počítač, pak to s největší pravděpodobností bude Mac se třemi nebo více operačními systémy, které na něm budou instalovány a které možná budou dokonce schopné běžet současně. Pokud se rozhodujete, na jakém hardwaru několik operačních systémů současně provozovat, pak vám doporučujeme ten od firmy Apple. Ptáte se proč? Prohlédněte si pozorně tabulku Operační systémy pro desktopy: všechny na jednom počítači. Naleznete v ní podrobný přehled silných a slabých stránek jednotlivých operačních systémů a také se dozvíte, v jakém stavu se popisovaný operační systém v současnosti nachází.

Vychvalovaná Windows XP

Náročný a vleklý vývoj Windows Vista včetně dlouho očekávaného uvedení tohoto operačního systému na trh je už díky bohu za námi. Na mém docela slušně vybaveném počítači běží Vista bez problémů a konečně se všichni můžeme těšit z jejího nového atraktivního vzhledu a rozličných utilit pro každodenní použití pro práci nebo zábavu. Ale než se budeme věnovat tomuto novému produktu z dílny Microsoftu, vraťme se na několika řádcích k Windows XP.
I přes svou nechvalně známou úroveň zabezpečení, srovnatelnou snad jen se sýrem s pořádně velkými dírami, si jinak Windows XP vybudovala pověst poměrně vydařeného operačního systému. V době, kdy Windows XP (a ani jeho předchůdce Windows 2000) ještě nebyla na světě, operační systémy Microsoftu neustále padaly, zatuhávaly či nás obšťastňovaly modrými obrazovkami. Samozřejmě i ve Windows XP se objevují modré obrazovky, ale přece jen to není tak často jako v časech Windows 98. Někteří uživatelé Windows XP (včetně mě) nezažili modrou obrazovku pěkných pár měsíců.
Během posledních pěti let se stala Windows XP bezkonkurenčně nejprodávanějším operačním systémem na celém světě, takže se na počítačích pracovalo ponejvíce právě v nich. Cokoliv jste chtěli na vašem počítači dělat: ať se jednalo o psaní referátů, vedení blogů, zpracování fotografií či bezcílné toulání internetem všechen potřebný hardware či software měl co dělat s Windows XP.
Pokud chcete, aby vaše Windows běžela bez problémů, pak je nutné o ně řádně pečovat. Service Pack 2, Centrum zabezpečení a Internet Explorer 7 jistě zalepily celou řadu bezpečnostních trhlin, stejně ale není pochyb, že se tento systém v příštích letech stane oblíbeným terčem útoků hackerů a autorů malwaru. Proto váš firewall, antivirus a program pro ochranu před spywarem zůstane stále stejně důležitý jako kdykoliv předtím.
Podle agentury Forrester Research během příštího roku přejde na Vistu 40 procent firemních zákazníků, kteří používají Windows, a počet uživatelů, kteří Vistu provozují, by se měl postupně zvyšovat ze 12 milionů v prvním roce na 73 milionů za čtyři roky. Microsoft plánuje, že aktualizace pro Windows XP bude vydávat minimálně ještě po dobu pěti let po vydání Service Packu 3. Ten by se měl objevit v první polovině roku 2008. Není tedy vůbec kam spěchat.

Podívejme se na Vistu

Windows Vista s sebou přináší výrazné vylepšení zabezpečení (ale i přesto vám doporučujeme používat firewall od jiného výrobce, samozřejmě pokud se nechcete sami trápit složitou konfigurací firewallu, který je součástí Windows). Součástí systému je několik vylepšených utilit a také nové funkce. Pro většinu uživatelů ale stejně bude rozhodovat zejména vzhled. Rozhraní Aero zobrazuje okna, ikonky a další prvky pracovní plochy daleko pestřeji, využívá stínování a poprvé také průhlednost. Když přejedete myší přes tlačítka, pak se rozsvítí jako červené nebo modré LED diody. Průhledný titulkový pruh, nabídky a okraje okna vám připomenou existenci dalších aplikací, skrytých za jednou nebo více vrstvami jiných oken. Funkce Flip 3D nezapře inspiraci aplikací Exposé z Mac OS X, protože na hlavním panelu ukazuje náhledy oken spuštěných aplikací.
Aby toho opisování od Applu nebylo málo, připomíná postranní panel Windows variaci na widgety v OS X, kde je najdeme v Dashboardu. Nový vzhled Windows Media Playeru, ovládacích panelů, elektronické pošty, rozhraní pro zobrazování náhledů fotografií vše je jiné. Pokud pronikneme novou strukturou menu skutečně hluboko, pak často objevíme prakticky stejná dialogová okna, která známe již z Windows XP.
I hráči počítačových her by měli z přechodu na Vistu jen získat. Rozhraní DirectX 10 slibuje až osminásobné zrychlení při hraní her, přičemž toto rozhraní pro Windows XP k dispozici nebude. Navíc existence nového rozhraní Windows Presentation Foundation usnadní vývojářům vytváření aplikací náročných na grafiku.
Nové prvky integrované do Visty samozřejmě polezou do peněz. Při testování v americkém PC WORLDu se ukázalo, že i když Vista na hardwaru doporučeném Microsoftem běží bez problémů, Windows XP ty samé aplikace spustí daleko rychleji. Pokud se tedy nechcete smířit se snížením výkonu, pak je potřeba zároveňň se zakoupením Visty zároveň svůj počítač upgradovat. Na druhou stranu na slušně výkonném počítači Vista vyhledává soubory, dokumenty, e-maily či internetové stránky daleko rychleji.

To je PC, já jsem Mac

Možná patříte mezi uživatele, kteří se rozhodli pro razantnější změnu. Možná vás okouzlily jednoduché a jasné linie notebooku MacBook nebo stolního počítače Mac Pro, které ve vás možná evokují představu, že stejně jasné a jednoduché bude i jeho ovládání. To samé slibuje i operační systém Mac OS X. Pokud si uvědomíme, že jak v operačním systému od Applu, tak ve Windows víceméně provádíte stejné operace, pak je ovládání Mac OS X přímočařejší, protože má méně tajemných nastavení, úrovní a je celkově jednodušší.
Pro uživatele, který 20 let používá Windows, není přechod na jiný systém zrovna jednoduchým krokem. Ale jak uvidíme, není to zase až tak nutné. Program Boot Camp od Applu umož uje na počítačích Mac založených na technologii Intel i na Macu spouštět Windows a další operační systémy typu x86, jako je například Linux. Nyní tedy mohou jak přeběhlíci z Windows na Mac, tak stálí uživatelé Maců využívat jednoduchost operačního systému OS X a přitom zároveň spouštět aplikace ve Windows XP, Vistě či Linuxu, a to vše na jednom počítači.
Apple stále nechce umožnit spouštění systému OS X na systémech jiných než Mac, takže jediným způsobem, jak provozovat všechny operační systémy na jednom počítači, zůstává použití počítače od firmy Apple. Pokud zároveň použijete zdarma nebo za symbolickou cenu dostupné nástroje pro vytváření virtuálních počítačů od firem Parallels či VMWare, pak může mít Mac v jednom okamžiku spuštěno operačních systémů několik. Program od firmy Parallels navíc obsahuje jedinečnou funkci Coherence, která spouští programy pro Windows společně s programy pro OS X. Parallels se tak dostal o krok před VMWare, jehož první program pro OS X s názvem Fusion se objeví pravděpodobně letos v létě. V době, kdy vznikal tento článek, pracovaly obě firmy na přidání 3D akcelerace, která by měla umožnit na virtuálních počítačích i hraní počítačových her. Novinkou tohoto jara bude uvedení nového operačního systému firmy Apple, tentokrát pod označením OS X 10.5 s názvem Leopard. Tato verze slibuje několik méně závažných, nicméně užitečných funkcí, včetně Time Machine, nového automaticky pracujícího systému pro zálohování, která vám navíc umožní vrátit se do minulosti a obnovit předchozí verze vašich souborů. Leopard rovněž změní vaše obyčejné e-maily v osobní kancelář a do programu Mail přidává funkci pro správu úkolů. Vyhledávač Spotlight dokáže vyhledávat soubory i na ostatních počítačích Mac ve vaší počítačové síti. Další funkcí jsou Spaces (prostory) něco na způsob virtuální pracovní plochy, kde máte v jednom prostoru spuštěny aplikace, v nichž pracujete, a v druhém prostoru spuštěné aplikace pro zábavu. Společně doufáme, že nás finální verze tohoto operačního systému ještě nějakou zajímavou funkcí překvapí.

Linux: důležitý hráč na poli operačních systémů

Linuxové distribuce jako stále populárnější Ubuntu před sebou mají velmi těžký úkol přesvědčit uživatele, že doba, kdy instalace a následná konfigurace Linuxu byla jen pro zasvěcené, se pomalu stává historií. Po vytvoření spouštěcího CD s distribucí Ubuntu budete mít možnost se sami přesvědčit, zda se vám Linux bude líbit (je to ale také trochu o tom, zda si Linux oblíbí váš počítač), a to aniž by se na pevný disk něco instalovalo. Pokud se rozhodnete Ubuntu používat častěji a budete jej chtít instalovat na pevný disk počítače, stačí několik klepnutí myší, kdy se na pevném disku vytvoří pro tuto distribuci patřičný prostor, a Ubuntu se nainstaluje vedle Windows. Po instalaci operačního systému vám několik aplikací umožní vybrat a následně nainstalovat některé ze stovek zdarma dostupných programů pro práci na počítači, zábavu nebo třeba vývoj aplikací.
Další velmi oblíbenou distribucí je Open SuSE od firmy Novell, která obsahuje utility pro konfiguraci systému a knihovny s aplikacemi, mezi nimiž se pohybujete tak snadno jako v Ubuntu. U obou distribucí jsou k dispozici pravidelné záplaty a automatické aktualizace.
Pro uživatele, kteří si potrpí na vyvedené grafické rozhraní, jsou k dispozici různá uživatelská prostředí, mezi nimiž vévodí KDE a Gnome. Ta se neustále vyvíjí, přičemž se inspirují nejen vzájemně mezi sebou, ale to dobré si berou i z produktů firem Microsoft či Apple.
Díky minimálním hardwarovým nárokům a vysoké bezpečnosti je Linux vhodný jako primární operační systém počítače. Díky bezproblémovému spouštění více operačních systémů a možnosti vytváření virtuálních počítačů včetně několika zdarma šířených aplikací pod hlavičkou Open Source a programu Xen můžete v Linuxu provádět testování, aniž byste se museli vzdát svého současného operačního systému.7 0148/OK o

Operační systémy pro desktopy: všechny na jednom počítači

Díky možnosti spuštění více operačních systémů na jednom počítači a díky softwaru pro vytváření virtuálních počítačů je dnes snazší než kdy jindy použít pro daný úkol ten nejvhodnější operační systém. Podívejte se na silné a slabé stránky největších konkurentů!

OSRozhraníBezpečnostProgramové vybavení Nároky na hardware a výkon systémuVirtualizaceCelkové hodnocení

Důvěrně známý a prověřený systém, který funguje spolehlivě i na starších počítačích. Ovládání sice není vždy tak intuitivní, ale prakticky vždy najdete způsob, jak z něj dostat to, co potřebujete. Chybí mu jednotnost ve smyslu, že u různých aplikací se vyskytují naprosto odlišné položky menu, dialogová okna nebo vzhledy. Chybí mu funkce hardwarové akcelerace a 3D efekty, které najdete ve Windows Vista nebo OS X. Virtuální pracovní plocha se dá do systému instalovat pomocí programů vyvinutých jinými výrobci. Nedokonalé jsou možnosti vyhledávání různého obsahu počítače, a to zejména tehdy, pokud nemáte nainstalován Windows Live Desktop. DOBRÝ
Vzhledem k tomu, že se jeho ovládání v některých ohledech oproti Windows XP liší, může pro uživatele zpočátku působit poněkud zmateně. Některé položky Ovládacích panelů obsahují nové užitečné funkce, na druhou stranu byla řada z nich převzata z Windows XP a změnilo se pouze jejich umístění. Efekty průhlednosti, animace a další rozšiřují možnosti používání souborů a aplikací. Přepínání programů Flip 3D umožňuje přepínat mezi trojrozměrnými animacemi všech spuštěných aplikací. Komplexní vyhledávání a indexování najde soubory, aplikace nebo internetové stránky na vašem pevném disku nebo i jinde. Velmi DOBRÝ
Rozhraní je jednoduché, efektivní a logicky uspořádané, i když některé aplikace jednotnost tohoto systému poněkud narušují. Propracované 3D efekty a efekty průhlednosti pomáhají při přesunu dialogových oken a oken programů. Funkce Exposé umožní zobrazit a vybírat mezi všemi otevřenými okny a pracovní plochou stiskem jedné klávesy. Přicházející funkce Spaces zase umožní pracovat s virtuálními pracovními plochami. Obsahuje vestavěné widgety pro pracovní plochu. Technologie Spotlight vyhledává na počítači nejen podle názvů souborů, ale prohledává i jejich obsah. Ve verzi Mac OS X 10.5 se rozšíří oblast vyhledávání na internet. VÝBORNÝ
Rozhraní Gnome a KDE se snaží různými cestami napodobovat prostředí Mac OS X a Windows XP. Nabízejí například i virtuální pracovní plochy. K dispozici je hardwarové urychlování grafiky, nicméně jeho instalace a konfigurace patří do rukou odborníků. Pro vyhledávání souborů, prohledávání navštívených internetových stránek, e-mailů apod. je k dispozici utilita Beagle. DOBRÝ

Pokud nemáte ve Windows XP nainstalovány aktualizace, nelze je připojit k internetu, protože jinak se během několika minut stanou terčem útoku řady červů a jiného malwaru, který může zakrátko způsobit pád celého systému. Stále zůstává nejvděčnějším cílem útoků malwaru všeho druhu. Je nutno nainstalovat Service Pack 2, dvojcestný firewall a antivirový program některého z jiných výrobců, navíc obrovské množství záplat a aktualizací. Teprve potom se můžete na internetu pohybovat vcelku bezpečně. Windows XP podporují šifrování souborů a složek. USPOKOJIVÝ
Vylepšuje úroveň zabezpečení počítače funkcí User Access Control a prvky ActiveX, nicméně se dá předpokládat, že stále zůstane v centru zájmu škodlivých programů. Stále vyžaduje instalaci dvojcestného firewallu, který si musíte koupit u jiného výrobce, neboť nastavení firewallu integrovaného ve Vistě pro odchozí komunikaci je určeno pouze odborníkům. Obsahuje funkci pro šifrování souborů a složek známou z Windows XP. Edice Business a Ultimate obsahují nástroj Bitlocker, který chrání celý pevný disk před neoprávněnou manipulací. DOBRÝ
Ve své podstatě přísně odděluje systémové soubory a soubory uživatelů, čímž poskytuje maximální ochranu před škodlivými programy. Standardní nastavení z hlediska zabezpečení nevyhovuje. Režim target boot přemění váš počítač Mac na externí disk pro jiný počítač. Hodí se pro obnovení systému, ale obchází přitom hesla uživatelů pro přístup k souborům. Podporuje šifrování disku.

Velmi DOBRÝ
Linux je stejně jako Mac OS X daleko bezpečnější než Windows. Linuxová distribuce Ubuntu při standardním nastavení ani nevytváří uživatelský účet správce systému (root), který by mohl být hlavním cílem útoku malwaru v Linuxu. Další shodný rys s Mac OS X je ten, že je daleko méně známý než Windows, takže přitahuje daleko menší pozornost výrobců malwaru než Windows. Šifrování disku vyžaduje znalosti na vysoké odborné úrovni, popřípadě se musí nasadit utility vytvořené jinými výrobci. Velmi DOBRÝ
Operační systém obsahuje další programy, jako kupříkladu Outlook Express a Windows Media Player, které toho sice moc neumí, ale svůj úkol v podstatě plní. Nabízí možnost zdarma přejít na novou verzi prohlížeče Internet Explorer 7. Pro tento operační systém existuje nepřeberné množství softwaru, a to jak komerčního (například Adobe Photoshop nebo Microsoft Office), tak dostupného zdarma. V současnosti se jedná o nejpoužívanější operační systém pro hraní počítačových her.

VÝBORNÝ
Obsahuje vylepšenou verzi Media Playeru, program Media Center (ten není součástí edice Business), novou verzi Movie Makeru včetně nástrojů pro práci s elektronickou poštou, kalendáře a utility pro vytváření disků DVD. Nelze v ní spustit 16tibitové aplikace a některé 32bitové aplikace napsané pro Windows XP. Jinak se v nich dá spustit naprostá většina programů pro Windows. Výkon Visty je při hraní her oproti Windows XP o něco nižší, což způsobují ještě stále nedokonalé ovladače. Dramatický nárůst výkonu se očekává při hraní 3D her v okamžiku uvedení DirectX 10 a nadále tehdy, až se rozšíří hardware, který Vistu podporuje.
Velmi DOBRÝ
Utilita iPhoto, která je součástí balíku iLife, slouží pro práci s digitálními fotografiemi. Umož uje editaci, tisk a sdílení vašich snímků. Pomocí programu iWeb vytvoříte internetové stránky, aplikace iMovie a iDVD vám pomohou při práci s videem. Pro počítače Mac v porovnání s Windows prakticky neexistují žádné hry, na druhou stranu pro tento operační systém existují takové aplikace jako Photoshop či Microsoft Office.
Velmi DOBRÝ
Instalací Linuxu se vám otevře cesta k obrovskému množství zdarma dostupných aplikací, jako jsou kupříkladu sady kancelářských programů, programy pro úpravu obrázků a videa, hry či nástroje pro vývoj aplikací. Některé z těchto aplikací jsou přímými konkurenty komerčně prodávaných programů na platformě OS X nebo Windows, většinou ale nabízejí méně funkcí. Chcete-li v Linuxu provozovat Adobe Photoshop nebo MS Office, použijte buď virtuální počítač, nebo nainstalujte na počítač vedle sebe dva operační systémy. Velmi DOBRÝ
Běží slušně i na počítačích se slabšími procesory, menším množstvím operační paměti RAM a malými pevnými disky, takže nároky na pořizování nového hardwaru jsou minimální, popřípadě se nedají přesně určit. Do té doby, než se podaří vyvinout dostatečně výkonné a stabilní ovladače pro Vistu, zůstanou Windows XP operačním systémem hráčů počítačových her a všech, pro něž je důležitý maximální výkon počítače.
VÝBORNÝ
Vyžaduje daleko větší množství operační paměti a místa na disku. Na stejném hardwarovém vybavení v některých případech běží pomaleji. Minimální požadavky na počítač s Windows Vista jsou následující: procesor taktovaný minimálně na 800 MHz, 512 MB operační paměti RAM a 15 GB volného místa na pevném disku. Rozhraní Aero funguje nejlépe na nových grafických kartách a vyžaduje pro svůj běh dalších 512 MB RAM. Vzhledem k občasným problémům při upgradu z Windows XP se doporučuje koupit počítač nový, kde je Vista předinstalována.
USPOKOJIVÝ
Skvělý vzhled po všech stránkách. Standardní počítače PC s Windows jsou ale levnější než Mac Mini. Nejlevnější modely notebooků MacBook nestojí o moc víc než notebooky s Windows. Velmi atraktivní, ale i drahé modely Mac Pro a MacBook Pro lze srovnat s těmi nejvýkonnějšími počítači například od firem Lenovo či Sony.

DOBRÝ
Množství distribucí a možnost úpravy jádra způsobuje, že jej lze nasadit i na starších nebo levných počítačích. Podpora nového hardwaru za podporou ve Windows nebo Mac OS poněkud pokulhává.
Velmi DOBRÝ
Po instalaci bootovacího manažeru z Linuxu lze na počítači velmi snadno spouštět i jiné operační systémy. Dají se na něm spouštět prakticky všechny operační systémy kompatibilní s procesory x86 (vyjma Mac OS), a to díky programům fungujícím jako virtuální počítače (zdarma dostupný VMWare Server nebo Microsoft Virtual Server 2005 R2). Běží i na virtuálních strojích nainstalovaných na počítačích Mac, které jsou založeny na architektuře Intelu, a na PC.
DOBRÝ
Vista je na tom v tomto ohledu úplně stejně jako Windows XP, vyšší nároky na operační paměť však mohou způsobit nižší výkon nebo zabránit tomu, aby Vista sloužila jako hostitel či host na systémech s menším množstvím operační paměti RAM. Licenční ujednání zakazuje spouštět na programech vytvářejících virtuální počítače jako jsou Parallels nebo VMWare všechny edice Visty kromě Enterprise a Ultimate.
DOBRÝ
Na počítačích Mac založených na platformě Intel lze pomocí programu Boot Camp instalovat Windows či Linux jako další operační systém. Utility pro vytváření virtuálních počítačů (jako třeba VMWare) umož ují na Mac OS spustit virtuální počítače se systémy Windows nebo Linux. Apple vytvořil svůj operační systém OS X tak, aby neběžel na hardwaru, který není určen pro počítače Mac. Z toho vyplývá, že pokud potřebujete provozovat všechny typy operačních systémů, pak je můžete současně používat pouze na počítačích Mac. VÝBORNÝ
Linux může sloužit jako hostitel pro spuštění jiných operačních systémů, nebo jej lze spustit jako hosta na jiných operačních systémech, a to díky programu VMWare či jiných nástrojů pro vytváření virtuálních počítačů. Distribuce kompilované s podporou virtualizačního nástroje Xen mohou sloužit buď jako hostitelé, nebo jako hosté, aniž by bylo třeba instalovat nějaký dodatečný software (Windows virtualizační nástroj Xen nepodporují).
Velmi DOBRÝ
V současnosti se jedná o systém, o němž jste již dozajista slyšeli a který můžete buď milovat, nebo nenávidět. Pokud jste s Windows XP spokojeni, není nutné, abyste přecházeli na nějaký jiný operační systém. Pět let nepřetržitého vydávání aktualizací mělo za cíl vytvořit z Windows XP co nejbezpečnější operační systém, nicméně do úrovně zabezpečení Windows Vista, Mac OS X či Linuxu má stále daleko. Vzhledem k minimálním hardwarovým nárokům bude do okamžiku, než se objeví Direct X 10, stále nejpopulárnějším prostředím pro hraní počítačových her. Pokud neplánujete koupit nový počítač, pak Windows XP poslouží jako slušný operační systém ještě minimálně rok nebo dva.
Velmi DOBRÝ
Vistu volte rozhodně tehdy, když kupujete nový počítač. Uživatelé Windows XP pak mají několik docela pádných důvodů, proč na Vistu přejít. Rozhraní Vista je v porovnání s Windows XP daleko živější a novinky, které jsou ve Vistě k dispozici, do značné míry zjednoduší provádění každodenních úkonů. Součástí nového operačního systému je i řada nových utilit a pro surfování na internetu je systém bezpečnější než Windows XP. Otázkou je, zda tyto důvody jsou dostatečné k tomu, aby ospravedlnily peníze vydané za nákup nového operačního systému. Zatím to vypadá, že ne, ale pokud si myslíte, že nastal ten správný čas pro koupi nového počítače, pak alespoň nebudete muset znovu instalovat Windows XP. DOBRÝ
Pokud máte dostatek financí, abyste si mohli koupit počítač od firmy Apple, pak získáte vskutku krásný počítač s ještě krásnějším operačním systémem. Navíc budete moci velmi snadno přepnout do jiného prostředí. První verze systému OS X byly plné chyb a spousta součástí v nich chyběla. Operační systém Mac OS X 10.4 je na daleko vyšší úrovni a verze 10.5 slibuje další vylepšení a řadu zcela nových funkcí. Na všech současných počítačích Mac lze spustit Windows i Linux, což je skutečnost, kterou se žádná jiná platforma honosit nemůže. Navíc počítače Mac a tedy i jejich operační systém zůstávají stranou zájmu všech autorů spywaru a malwaru, neboť ti se zaměřují zejména na Windows.
VÝBORNÝ
Jste-li unaveni neustálým bojem s malwarem a viry, pak zkuste, zda vám nebude náhodou více vyhovovat právě Linux. Stačí jen vytvořit spustitelné CD a vložit jej do počítače. Pro běžné uživatele jsou vhodné distribuce Ubuntu 6.10 či OpenSuSE 10.2, neboť se snadno instalují, jsou zdarma a přitom nabízí velké množství funkcí. Grafická rozhraní KDE či Gnome se také neustále vylepšují. Linux sice postrádá pestrost, líbivost a podporu svých konkurentů, na druhou stranu se svou snadností použití, funkčností a bezpečností může velmi úspěšně srovnávat s Windows či OS X.
Velmi DOBRÝ