Hlavní navigace

Vista pod stromečkem nebude

1. 5. 2006

Sdílet

Rozhodnutí společnosti Microsoft o odložení vydání nového operačního systému Windows Vista do roku 2007 oznámil v...


Rozhodnutí společnosti Microsoft o odložení vydání nového operačního systému Windows Vista do roku 2007 oznámil v březnu Jim Allchin, viceprezident divize pro platformy. Počítače se zbrusu novým operačním systémem tak pod stromečkem nenajdete.
Hlavním uvedeným důvodem pro toto rozhodnutí bylo další zkvalitňování Visty. "Kvalita produktu a skvělé out-of-box experience (= termín Microsoftu pro první dojem uživatele okamžitě po instalaci softwaru) jsou naše hlavní požadavky pro Windows Vista, a my jsme na dobré cestě ke splnění obojího," řekl Allchin. Allchin také prozradil, že vývoj produktu se pozdržel o několik týdnů, protože byl kladen značný důraz hlavně na bezpečnost a její zdokonalování. Jak se zmiňuje autor článku na theinguirer.net, zdokonalování Visty je opravdu na místě. Vypadá to, že Microsoft je ve stavu paniky a objednává přepsání 60 procent svého nového operačního systému pro spotřebitelské edice Visty a sází na jeho představení na CES 2007 v Las Vegas. Pravděpodobným centrem všech problémů je kód Media Centra, které nebude volitelné. Nemohou ho rozchodit, a tak budou muset vývojáři udělat ještě hodně změn, aby vše fungovalo tak, jak má.
Microsoft stále má v úmyslu začít vyrábět společně všech šest hlavních variant Visty už v listopadu, ale počítače s předinstalovanými spotřebitelskými edicemi nebudou v prodeji do ledna. Spotřebitelské edice Visty, které se podle Allchina nezměnily, jsou Windows Vista Starter, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Premium a Windows Vista Ultimate.
Běžný uživatel si tak bude muset počkat a podle analytiků by i partnerské firmy Microsoftu, jako jsou Dell nebo Hewlett-Packard, měly přehodnotit očekávané příjmy z vánočního prodeje. Může se totiž stát, že lidé vyrazí za nákupem nového Macu (odhady jsou samozřejmě celosvětové) a na Vistu jedoduše čekat nebudou. Allchin ovšem uvedl, že svého rivala, společnosti Apple, se neobává, protože věří, že nabízené bohaté možnosti Visty zákazníky přesvědčí, aby počkali.
Své obavy z dopadu rozhodnutí Microsoftu na celý počítačový trh vyjádřil Sam Bhavnani, hlavní analytik společnosti Current Analysis. "Propásnou lukrativní vánoční sezónu, a to jednoznačně zpomalí růst počítačového trhu," uvedl. Rob Enderle, zkušený technický kozultant, s ním souhlasí a dodává: "Je to chyba, když nikdo nebere konkurenci Applu v této věci vážně. Microsoft svým rozhodnutím poskytl Applu tu největší konkurenční výhodu." IDC analytik Bob O'Donnell také souhlasí, že z Vánoc bez Visty bude Apple těžit, ale uvádí, že pokud by Apple této výhody plně využil a podařilo se mu zabrat takto vyklizený trh, stejně by ho to v celkovém rozdělení trhu posunulo pouze o jedno procento (z 3,5 % na 4,5 %).

Vista pro neexistující zákazníky

Zatímco běžný uživatel bude čekat, pro bussiness zákazníky bude mít Microsoft připravné Windows Vista Business a Windows Vista Enterprise už v listopadu, dostupné přes "Volume Licensing Program". Jak Enderle, tak i O'Donnell uvedli, že je to ironie, když Microsoft uvolňuje Vistu pro business (množstevní) zákazníky již v roce 2006, protože to jsou většinou velké korporace a pravděpodobně budou na Vistu přecházet až v roce 2007 nebo 2008. IT oddělení velkých korporací totiž nebudou mít pro rok 2006 na tuto migraci vyčleněné finance, uvedl Enderle.

Beta 2 verze na testování

Microsoft plánuje vydání dalšího CTP (Community Technolgy Preview) Visty koncem června, tentokrát už pravděpodobně jako Beta 2 verzi, která bude obsahovat všechny funkce finální verze a veškeré další změny budou jen kvalitativního charakteru. Microsoft také uvedl, že zpoždění Visty nebude mít vliv na uvedení nového Internet Expoleru 7 (IE 7) pro Windows XP v druhé polovině roku. IE 7 bude dodáván jako součást Visty a Microsoft dříve uváděl, že IE 7 pro XP se objeví ve stejnou dobu jako nový operační systém.