Hlavní navigace

Viry se přes USB disky šíří stále častěji

15. 3. 2009

Sdílet

Vyměnitelná média s velkou kapacitou na přenášení dat mezi počítači způsobují nárůst výskytu počítačových hrozeb. Alespoň podle únorových výsledků statistického systému Eset ThreatSense.Net, který analyzuje informace o zachycených infiltracích.

Viry se šíří přes USB výměnná média stále častěji


V únoru tohoto roku se stala top hrozbou rodina trojských koní Win32/PSW.OnLineGames (7,33%). Trojani s keyloggerskými i rootkitovými schopnostmi nejvíce ohrožují hráče počítačových her. Jedná se o tvrdý byznys s odcizenými virtuálními identitami. Na tento zločin využívají autoři hrozeb různorodé techniky sociálního inženýrství doplněné phishingovými útoky. Někteří z trojanů používají ke svému šíření i vyměnitelná média a jsou poté detekováni jako INF/Autorun (6,44%). Tato hrozba skončila v únoru 2009 na druhém místě. Třetí místo patří novince Win32/Conficker.AA, která začala ohrožovat osobní počítače koncem minulého roku a vyřadila z provozu například stovky počítačů v anglických nemocnicích.

Červ Win32/Conficker.AA (5,38%) se šíří sdílenými soubory a přenosnými médii jako jsou USB klíče. Na průnik do počítače využívá nezáplatovaný operační systém a automatické otevírání přenosných médií po připojení či vložení do počítače (autorun.inf). Červ se připojuje na vzdálené počítače a pokouší se zneužít chybu ve službě Server Service. Záplata operačního systému je k dispozici od října 2008, ovšem stále ji neaplikovaly miliony uživatelů. Eset má na svých stránkách k dispozici nástroj Conficker removal tool, který červa odstraní.

skoleni

 

Další podrobnosti naleznete na našem sesterském webu Computerworld.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).