Hlavní navigace

Technologie, která sníží počet dopravních nehod

21. 4. 2009

Sdílet

Sony rozšiřuje svoji rodinu hudebních přehrávačů, Sun představuje nové servery a na Mezinárodní výstavě automobilů v New Yorku byly k vidění nové technologie. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne ve Světě technických pokroků.

Svět technických pokroků - 3. týden

IDG Video

 

Začneme na Mezinárodní výstavě automobilů v New Yorku, kterou jsme navštívili začátkem týdne. I navzdory poklesu v ekonomice a tomu, že někteří výrobci musejí přijímat finanční podporu od vlády, se výrobci aut sešli ve velkém a předvedli to nejnovější a nejlepší ze své dílny. Dodge tu měl k vidění svůj Circuit, koncept sportovního auta, které běží jen na elektrickou energii. Je poháněno lithium-iontovými bateriemi a jeho výkon činí 200 kW, nebo 268 koní, chcete-li. To znamená, že zrychlí z 0 na 60 mil za hodinu, což je 100 kilometrů za hodinu, za méně než pět vteřin.

Jeho maximální rychlost přesahuje 120 mil za hodinu. Uvádí se, že plynulou jízdou ujede na jedno nabití 150 až 200 mil a může být dobíjen z klasické 110 nebo 220 voltové zásuvky. Je však zapotřebí brát v úvahu, že jakmile se nám vybijí baterie, nikam se s autem nedostaneme, takže ježdění vyžaduje trochu plánování.

Volvo tu předvedlo svou novou technologii, která by měla snížit počet nárazů do zadních částí aut při malých rychlostech. Společnost doufá, že se díky systému City Safety sníží na polovinu počet poranění krční páteře, která jsou častým následkem těchto nehod. Systém je řízen laserovým čidlem, které je zabudováno za čelním sklem v oblasti stěračů. Monitoruje situaci na vzdálenost 18 stop od nárazníku vozidla a kromě toho využívá různých senzorů ve vozidle, které hlídají, jestli řidič dostatečně reaguje.

Systém je navržený tak, aby reagoval až na poslední chvíli a hlídal reakce řidiče. Není účelem se plést do řízení, ovládání vozidla musí vždy spočívat na řidiči. Systém funguje do rychlosti 18 mil za hodinu, a jak můžete právě vidět, dokáže auto zastavit docela rychle, ale je to lepší, než do někoho narazit. City Safety se roku 2010 objeví ve Volvu XC60s.

Sun Microsystems spustil tento týden nové servery postavené na mikroarchitektuře Nehalem od Intelu. Jsou v nich použity první systémy s novým typem flash paměťového modulu, který Sun navrhl, aby podporoval výkon náročných vstupních/výstupních aplikací. Flash modul se zastrčí přímo do základní desky serveru, stejně jako klasický DIMM modul. Umístěním flash zařízení hned vedle procesoru, lze podle Sunu obejít úzká hrdla systému, například pro třídění
v databázových tabulkách nebo pro snížení času potřebného pro bootování. Moduly jsou použity ve dvou systémech, které byly spuštěny tento týden, v rack-mount serveru a blade serveru. Společnost spustila všech sedm systémů postavených na Nehalem dohromady, z čehož jsou čtyři rack-mount servery, dva blade servery a jedna pracovní stanice.

Sanyo Electric odhalila nový laserový projektor s krátkou projekční vzdáleností, který se pyšní možností zobrazovat ve velikosti 100" a HD rozlišení, přičemž  je produkovaný obraz výrazně jasnější než u konkurence a má živější barvy. V prototypu projektoru je použita ultra-krátká ostřící technologie a namísto žárovky používá laserové světlo, které zajišťuje mnohem jasnější a pestřejší obraz. Využití laseru a vylepšený engine na zpracování obrazu mají za následek škálu barev, která je o 70% bohatší, než je škála barev klasického NTSC snímku. To podle Sanya znamená, že je barevné provedení dvakrát bohatší, než by mohlo být očekáváno od LCD televizoru.

Sony uvede na trh svůj nový model z rodinky výkonných přehrávačů, NW-X1000. Přehrávač byl představený v úterý v Tokyu v Japonsku. Přehrávač z kategorie „akorát do ruky“ jednoznačně zaujme svým kvalitním 3" dotykovým OLED displejem. A máte-li přístup do Wi-Fi sítě, umožní vám přehrávač vyhledávat na internetu obsah související s přehrávanou hudbou. Přístroj také podporuje videa a v Japonsku i mobilní televizi. V Japonsku budou dostupné dvě verze: s pamětí 16 GB, která se bude prodávat za 40 tisíc jenů, což je zhruba 8500 Kč a s pamětí 32GB, jejíž cena bude kolem 50 tisíc jenů (11 000 Kč).

Vůbec poprvé se Honda pochlubila dvěma přístroji pomáhajícími při pohybu v New Yorku a my jsme byli při tom. Přístroj se momentálně nachází pouze ve stádiu prototypu, ale Honda již vidí blízkou budoucnost, ve které by jejich technologie mohla pomáhat při rehabilitaci lidí s problémovou chůzí a vypomáhat zdravým lidem s jistým druhem fyzicky náročných prací. Podpůrná technologie pro delší chůzi je určena lidem s oslabenými svaly na nohou a starším generacím, kterým napomáhá při chůzi.

MIF22


Na každém boku je úhlový kyčelní senzor, který poskytuje informace kontrolní jednotce, která následně poskytuje kroutivou sílu, aby dodala patřičnou oporu kráčející osobě. Lidé tím pádem dělají delší kroky a zlepšuje se jejich rytmus chůze. Druhý systém, přístroj Bodyweight Support, je navržen tak, aby lidem pomáhal při fyzické náročné práci, když se například musejí neustále krčit a ohýbat nebo chodit nahoru a dolů po schodech. Honda však odmítla sdělit, kdy by se tyto přístroje měly dostat z testovací fáze.

Vědci a odborníci daného odvětví se v úterý sešli na Stanfordské univerzitě a diskutovali o mobilních technologiích. Mezi tématy na Stanford Computer Forum byla i budoucnost mobilních operačních systémů. Stanfordský profesor Philips Levis tu mluvil o Cinderu, operačním systému, který vyvíjí spolu se svými kolegy za účelem vyřešení problémů se zabezpečením a spotřebou energie. Cinder má pokročilý systém pro výdej energie, který by mohl předejít tomu, aby se díky náročným aplikacím vybila baterie příliš rychle. Zatím funguje jen v laboratoři na ARM procesoru, v telefonu ne.


Tento týden jsme měli na Robobusiness Conference v Bostonu možnost setkat se s Garym robo-průvodcem. Jde o autonomního robota, kterého již deset let vyvíjí CCS Robotics. V první řadě bude mířit na trh se zdravotnickými přístroji a do nemocnic. Když se pacient potřebuje dostat do určité části nemocnice, stačí, aby jen zmáčkl tlačítko na dotykové obrazovce a řekl: "Vezmi mě na radiologii" a robot mu poskytne doprovod, aby se neztratil. Když je Gary umístěn do neznámého prostředí, začne se potloukat kolem a zakreslovat si přesný plán prostoru, který později využije pro navigaci. Může být naváděn počítačem, nebo se potloukat na vlastní pěst a žádat lidi, aby mu umožnili projet nebo projíždět kolem nich. Také umí říkat předprogramované fráze.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).