Hlavní navigace

Video: Robot, který pomáhá s každodenními záležitostmi

19. 11. 2009

Sdílet

Robot AIDA vnímá vaše každodenní počínání, náladu nebo to, jaký je právě čas. Intel zaplatí AMD v přepočtu 21 miliard Kč - tohle a spousta dalších zajímavostí ve Světě technických pokroků!

Svět technických pokroků

 

(video)

 

Intel zaplatí AMD 21 miliard korun a stále nemá vyhráno

Společnosti AMD a Intel minulý čtvrtek oficiálně urovnaly své spory týkající se monopolního chování i patentů. Společnost Intel souhlasila, že zaplatí AMD v přepočtu více než 21 miliard korun a podepsala s ní pětiletou licenční smlouvu. Společnost AMD naopak slíbila stažení všech obžalování po celém světě i všech nevyřešených sporů, včetně případů v americkém státě Delaware a dvou případů v Japonsku. Intel však na soudním poli stále nemá vyhráno. Minule jsme vám sdělili novinky o obvinění z porušení antimonopolních zákonů, které podal newyorský generální prokurátor. To samozřejmě stále platí.

Koho by tento spor zajímal podrobněji, další informace se dočte ve článku AMD s Intelem se finančně vyrovnají pro ukončení vzájemných sporů na našem sesterském webu Computerworld.

 

CES Preview, aneb období recese je za námi, tvrdí ekonom z CEA

Sdružení CEA (Consumer Electronics Association) minulý týden v New Yorku uspořádalo každoroční CES Preview. K vidění byla například ultratenká TV od JVC s Edge LED podsvícením, která se začne prodávat koncem měsíce za asi 60 000Kč.

jvc-ultraslim

A nechyběl ani solární panel Renu, který nabíjí zařízení prostřednictvím USB.

renu

Pro všechny malé i velké hráče tu byl k vidění zábavní systém od Audiovoxu určený pro zadní části vozu, a to se zabudovanou konzolí Playstation 2.

mini-new-ps2sideinstl

Ekonom CEA prohlásil, že věří, že je období recese za námi, ale že odvětví spotřební elektroniky bude mít stále svá dobrá a špatná období.

Další chystané novinky, které na veletrhu CES nebudou chybět, vám přiblíží článek Na co se můžeme těšit na veletrhu CES 2010?

 

Viry útočí už i na iPhone

Na iPhony v Austrálii čekalo nedávno nepříjemné překvapení. Uživatelé s odblokovanými iPhony byli náchylní k napadení virem, který mění pozadí na fotografii zpěváka z 80. let Ricka Astleyho. Astley je znám hlavně pro svůj hit Never Gonna Give You Up. Vir neútočil na všechna zařízení iPhone, ale pouze na odblokované přístroje používající Unixovou utilitu nazvanou SSH s nezměněným defaultním heslem "alpine". SSH umožňuje vzdálený přístup k zařízení přes internet, takže nainstalováním tohoto softwaru a používáním defaultního hesla k přístroji v podstatě otevíráte nezabezpečená zadní vrátka.

Více informací o škodlivém viru vám nabídne článek Na světě je první virus napadající iPhone.

 

Fujitsu F-04B - dva telefony v jednom

Nový telefon od Fujitsu přichází se zlomovou technologií, a to doslova. Nový F-04B, který se v Japonsku začne prodávat v dubnu, lze totiž rozdělit na dva. Vrchní polovinu tvoří 3,4" dotykový displej, v němž je zabudovaná všechna potřebná elektronika, včetně vysokofrekvenčního modulu a antény. Zadní polovina nabídne QWERTY i výsuvnou numerickou klávesnici. Ve vzájemném spojení až na 10 metrů udržuje obě poloviny rozhraní Bluetooth. Díky dotykovému displeji je vrchní polovina plně funkční sama o sobě, takže tu spodní můžete klidně nechat doma a ulehčit tak vaší kapse. Spodní část je vybavena sluchátkem i mikrofonem, lze tedy telefonovat, i když máte vrchní část někde schovanou. S uvedením na trh mimo Japonsko se zatím bohužel nepočítá.

fujitsu-phone

 

Hewlett Packard převezme 3Com

Společnost HP koupí výrobce síťových prvků 3Com za zhruba 46 miliard korun českých. Převzetí už bylo schváleno správní radou na obou stranách. Podle společnosti HP tento tah naplňuje jejich datovou strategii, kterou rozšiřují nabídku svých systémů o servery, úložiště dat a síťová řešení spolu s příslušenstvím i službami.

Více informací o tomto převzetí vám poskytne článek HP kupuje 3Com, rozšíří tak své síťové portfolio o páteřní switche z našeho sesterského webu Computerworld.

 

Evropská komise: "Převzetí Sunu společností Oracle může poškodit hospodářskou soutěž"

Evropská komise minulé pondělí vyjádřila své oficiální stanovisko nad plánovaným převzetím Sun Microsystems společností Oracle, které by podle ní poškodilo hospodářskou soutěž na trhu s databázemi. Oracle poté prohlásil, že bude Evropské komisi "razantně oponovat". Do záležitosti se vložilo i Ministerstvo spravedlnosti USA, který již dohodu schválilo, a po důkladném prostudování vyvodilo závěr, že je "ovlivnění trhu nepravděpodobné".

Podrobnosti o vyjádření Evropské komise se dočtete ve článku Verdikt EU: Sloučení Sunu s Oraclem může narušovat hospodářskou soutěž na našem sesterském webu Computerworld.

 

Nokia stahuje z trhu vadné nabíječky

Nokia stahuje z trhu nabíječky mobilních telefonů, které se ukázaly jako poruchové. Plastový kryt těchto nabíječek se totiž může uvolnit a oddělit, čímž se zpřístupní vnitřek nabíječky a hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Na obrazovce právě vidíte, kterých modelů se to týká. Pro více informací navštivte web chargerexchange.nokia.com.

Intel Reader - elektronická čtečka pro lidi se zrakovým postižením

Intel uvedl na trh novou čtečku elektronických knih, která dokáže nafotit knížky nebo noviny a následně je předčítat lidem, kteří jsou v tomto směru určitým způsobem indisponováni. Intel Reader se prodává v přepočtu za téměř 25 500Kč a pomáhá lidem trpícím slepotou, dyslexií nebo poškozením zraku. Přístroj kombinuje 5 Mpx fotoaparát s linuxovým systémem, který rozpoznává znaky a softwarem, který převádí text na mluvené slovo. Díky 2GB paměti lze v přístroji uchovat až 600 nafocených stran. Intel odhaduje, že jen v USA je přibližně 55 milionů lidí, kteří by tohle zařízení mohli využívat.

intel_reader

AIDA robot - váš společník na každodenních cestách

skoleni

Výzkumní pracovníci v MIT vyvíjejí robota s řadou algoritmů, který má pomáhat s každodenními záležitostmi. Robot se jmenuje AIDA a jeho stvořitelé doufají, že se s ním na palubní desce setkáme již za dva roky. Robot bude vnímat vaše každodenní počínání, náladu nebo to, jaký je právě čas. Po měsíci bude AIDA robot vědět, že v určitý den po práci jezdíte pravidelně nakupovat. Pokud ten den zaznamená nedostatek paliva v nádrži, sám vás po cestě do obchodu nasměruje na benzínku. A po nákupech se s jeho pomocí vyhnete probíhajícímu trhu v centru městu. Neměl by se tedy chovat jako GPS navigace, do které jen zadáte cílovou adresu, ale jako váš společník na cestách. Robot by se měl za dva roky objevit ve vozidlech Audi, jeho cena však zatím není známa.

aida_1aida_2

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).