Hlavní navigace

Revoluce v dotykovém ovládání - vaše tělo místo displeje

20. 4. 2010

Sdílet

Zapomeňte na nejrůznější displeje a obrazovky. Tým studentů totiž vynalezl technologii Skinput, která vaše tělo promění v dotykové rozhraní, a zajímá se o ni samotný Microsoft.

Svět technických pokroků

 

(video)

 

Ve snaze zaujmout davy lidí používající Facebook a Twitter představil Microsoft svůj nový telefon Kin. Hardware pochází z dílen Sharpu a dostupné budou dva modely - Kin One spolu se širším a výkonnějším modelem Kin Two. Obě verze budou vybaveny výsuvnou klávesnicí, ale model Kin Two nabídne její širší variantu, větší paměť a výkonnější 8Mpx fotoaparát schopný natáčet video v HD rozlišení. Od příštího měsíce se objeví na americkém trhu výhradně přes operátora Verizon. V Evropě bychom se jich měli dočkat v říjnu a nabízet je bude Vodafone.

Na hlavní obrazovce telefonu se shromažďují informace ze sociálních sítí jako Twitter, Facebook a MySpace, to vše za použití aplikace Kin Spot. Další aplikace nazvaná Kin Studio umožní uživatelům jednoduše uspořádat své fotografie, textové zprávy a data do takzvaného "osobního digitálního deníku" a následně všechna tato data uložit na vzdálený server. Ani jedna ze společností neprozradila, za kolik se telefon začne příští měsíc prodávat.

Více informací o nových telefonech Kin se dočtete v našem článku Telefon Kin: Užitečná hračka pro mladé nebo další marný pokus Microsoftu?.

Microsoft Kin Two

Jak jsme již předeslali, máme pro vás dobrou i špatnou zprávu od společnosti Apple. A začneme tradičně s tou dobrou - vylepšením členů rodiny MacBook Pro. Modernějších verzí se dočkaly 15" a 17" modely s procesory Intel Core i5 a i7, které obsahují integrovanou i dedikovanou grafickou kartu a přispívají tak ke zvýšení výkonu i výdrže baterie. V přepočtu se cenově pohybují od 33 500 do 41 000 Kč.

A nyní ta špatná zpráva. Pokud netrpělivě čekáte, až si budete moci koupit nový Apple iPad, budete si muset počkat o něco déle. Apple minulý týden oznámil, že posouvá termín mezinárodního uvedení iPadu na trh až na konec května. Jaký k tomu má důvod? Je celkem prostý, v USA se totiž prodalo přibližně půl milionu kusů jen za první týden prodeje. Předobjednávky pro mezinárodní dodávky začínají 10. května.

Pro další informace si přečtěte článek Apple nestíhá vyrábět iPady, v Evropě se proto začnou prodávat později.

 

I přes úspěch iPadu vedoucí pracovníci Intelu vkládají do tohoto segmentu malou naději. Během poslední doby bylo představeno několik tabletů skrývajících procesor Intel Atom, které budou mít přístup k vlastní downloadovací službě Intelu, jež se podobá online obchodu s aplikacemi iTunes firmy Apple. Avšak představitelé Intelu, se kterými jsme se setkali na Developer Foru, dávají jen malé naděje na masivní rozmach tabletů a přenosných dotykových zařízení, jež slouží převážně k prohlížení multimédií a internetu. Hlavní představitel architektonické skupiny, David Perlmutter, nám řekl: "Budoucnost nových segmentů se těžko předpovídá. Pokud se však bude tento trh vyvíjet, jsme připraveni jej náležitě podporovat"

 

Vás účet na Twitteru nejspíš v blízké době dozná malých změn. Twitter totiž minulý týden představil novou službu nazvanou Promoted Tweets, která umožní společnostem zasílat reklamy ve formě běžných zpráv. Jde o první krok, který má z Twitteru učinit výdělečnou službu. Inzertní zprávy budou oproti ostatním zvýrazněny a zpočátku je obdrží až 10 procent uživatelů. Spolupracovat bude Twitter s firmami jako Best Buy, Bravo, Red Bull, Sony Pictures, Starbucks a Virgin America, které zašlou první reklamy.

Reklama na Twitteru

Minulý týden jsme navštívili v Atlantě konferenci Computer Human Interaction, kde nás zaujala technologie Skinput, která promění vaše tělo v dotykové rozhraní. Chris Harrison, student z Carnegie Mellon University, technologii charakterizoval těmito slovy: „Hlavní částí je páska připnutá na ruku vybavená deseti vibračními senzory, která se v podstatě chová jako mikrofon umístěný uvnitř vašeho těla. Při poklepání si na obrazovce můžete všimnout vychýlení křivky, která reaguje na data ze zmíněných senzorů. Zařízení dokáže vnímat tyto podněty, rozlišovat, zda jste zasáhli kost, sval či šlachu a naslouchat, jak po poklepání zní a také je třídit. Když si například zakóduje, jaký zvuk vydává váš prostředníček, může směle rozpoznat, jestli jste poklepali právě jím, malíčkem nebo dlaní a přiřadit jim tak určitou funkci.“ Při demonstraci na konferenci byl pro zobrazení rozhraní použit monitor, ale během jiné demonstrace tým studentů použil i miniaturní projektor připevněný na rameni promítající přímo na tělo. Kdy a jestli vůbec se s něčím takovým setkáme na trhu, není známo, ale zájem Microsoftu o něco, co byl zpočátku jen studentský projekt, signalizuje, že tuto technologii rozhodně nevidíme naposled.

Skinput - vaše ruka místo displeje

Další typ prezentovaného dotykové rozhraní nevyužívá ruce, ale chodidla. Skupinka německých vědců pracuje na novém dotykovém rozhraní nazvaném multitoe. „Začali jsme přemýšlet nad tím, zda by se technologie multitouch, kterou známe ze zařízení jako Microsoft Surface a mnoha dalších, dala rozšířit až na velikost místnosti. Konkrétněji řečeno stavíme podlahu, která je svým způsobem podobná právě technologii multitouch, takže jsme jí začali přezdívat multitoe, protože evidentně neoperujeme s dotykem prstů, ale chodidel,“ řekl Patrick Baudisch, profesor z německé univerzity Hasso Plattner Institute. I když jde zatím jen o základní prototyp malých rozměrů, dokáže systém identifikovat chodce dle podrážek jejich bot. A zvládne také odlišit chodce, kteří jen tak prochází, a systém je tedy ignoruje, od chodců, kteří na plochu šlapou za účelem interakce. Uživatelé se mohou pohybovat v menu, kreslit a dokonce i psát, jelikož je systém schopný přesně vymezit, kterou klávesu chtějí stisknout, a to i v případě, že stojíte na více klávesách.

Cloud22

Multitoe - podlaha jako rozlehlá dotyková plocha

A nakonec jsme byli navštívit Simona. Jde o robota, který zvládá pomoc v domácnosti a několik nových úkonů. V ukázce, kterou můžete vidět ve videu, se Simon naučí, jak rozeznávat určité předměty a vhodit je do odpovídajícího koše. Po několika ukázkách se tento úkol naučil vykonávat zcela sám. Pro případ, že by se Simon pomátl, je po ruce bezpečností tlačítko. Stejně jako u většiny dalších projektů není známo, zda se objeví na trhu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).