Hlavní navigace

Video: Playstation 3 se ztenčuje

27. 8. 2009

Sdílet

Přenosný skener odhaluje hrozby na letištích, nové procesory od Intelu jsou předčasně v prodeji a PlayStation 3 se ztenčuje. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne ve Světě technických pokroků.
(video)

 

Dnes začínáme v německém Kolíně nad Rýnem na veletrhu Gamescom, kde byla středem pozornosti společnost Sony. Po téměř třech letech od prvního uvedení na trh, se PlayStation 3 dočkal technického vylepšení i snížení ceny. Nový model má díky propracovanějšímu výrobnímu postupu třetinovou tloušťku i hmotnost a bude se dodávat se 120 GB pevným diskem. Na trzích po celém světě se objeví v týdnu od 1. září, přičemž v USA bude stát 299 dolarů a v Evropě 299 Euro, což je v přepočtu asi 7 500 Kč. V Evropě bude nově dostupná i služba nabízející video obsah, která v USA funguje již jeden rok. V nabídce budou hollywoodské trháky i domácí filmy, které si bude možné půjčit nebo koupit ve standardní i HD kvalitě.

Tento týden jsme měli možnost spatřit novou bezpečnostní technologii nazvanou TruScreen, která se již používá na několika letištích po celém světě. Dokáže rozlišit bezpečnou kapalinu od nebezpečné, aniž by s ní přišla do přímého kontaktu. K analýze tekutiny používá skener laser a Ramanovu spektroskopii. Zařízení je schopno změřit kmitočtový posuv, který nastane, když světlem, v tomto případě laserem, posvítíme skrz nebo na kapalinu. Specifický posun pak může odpovídat neškodné vodě, ale i výbušné kapalině. Pro kontrolu kapaliny v láhvi stačí tuto láhev na 15 vteřin přidržet u skeneru a laser danou kapalinu prosvítí. Po dokončení analýzy skener vyhodnotí, jestli je bezpečná nebo představuje hrozbu. V USA předpisy nedovolují pronést přes bezpečností kontrolní stanoviště láhev s vodou, ostatní kapaliny jsou však povoleny. Tohle samozřejmě neplatí pro lidi, kteří si s sebou na palubu letadla musí vzít léky. Je tedy důležité touto technologií vybavit bezpečností kontroly, aby bylo možné ověřit, zda jsou kapaliny vnášené na palubu opravdu bezpečné. Zařízení je již normálně v prodeji, v přepočtu však stojí 800 000 až 1 000 000 Kč.

Skupinka studentů Národní tchajwanské univerzity postavila robota, který dokáže zmapovat oblast, ve které se pohybuje, a provázet po ní návštěvníky. Robot pojmenovaný Hsiao Mei využívá k mapování laser a pomocí GPS se sám naviguje. Robot vysílá laserové světlo, které se odráží zpět a poskytuje mu informace o tloušťce a rozměrech místnosti i o umístění objektů. Dokáže vytvořit kompletní 2D a 3D mapy daného prostoru. Na prvním čtvrtečním veřejném předvádění řídil student techniky robota nejprve pomocí dálkového ovládání a projížděl s ním chodbami univerzity, aby si robot vytvořil mapu, podle které se pak bude sám orientovat. Po prvotní generálce byl robot schopný samostatně provádět návštěvníky po chodbách univerzity. Co se mechanismů týče, nezapomněli studenti ani na robotův obličej, takže je schopný vyjádřit štěstí, překvapení, ale i smutek a rozzlobení. Robot byl dokončen minulý rok v přepočtu za cenu 180 000Kč.

Výzkumní pracovníci laboratoře MIT Media Lab pracují na novém typu čárového kódu, který je místo laserového skeneru čitelný fotoaparátem. Když se fotoaparát pokusí zaostřit na Bokode kód, bokeh efekt, nebo-li rozostření přes clonu, zformuje obraz tak, že je kód čitelný přes fotoaparát. Bokode kódy jsou mnohem menší než klasické čárové kódy, ale když si je za pomoci objektivu zvětšíte, jsou čitelné až ze vzdálenosti 20 metrů a obsahují mnohem více informací než klasické čárové kódy. Napadlo nás dokonce, jak těchto kódů využít v interakci mezi lidmi a počítači. Chtěli bychom tyto kódy využít na dotykové obrazovce Surface od Microsoftu, která sice disponuje dotykovým rozhraním, ale pokud ji používá více lidí, nedokáže je od sebe rozeznat. My se snažíme Bokode kódy zabudovat do objektů, které by bylo možné po položení na Surface rozlišit a rozpoznat jejich totožnost. Zatím se neví, kdy se začnou kódy používat, ale pracovníci MIT mají v úmyslu je do jejich uvedení na trh zmenšit a udělat ještě čitelnějšími.

Podle nového průzkumu lze přibližně čtyřicet procent příspěvků na Twitteru označit za nesmyslné blábolení. Při průzkumu byly příspěvky zaznamenávány každou půl hodinu od 11:00 do 17:00 po dobu 10 dnů. Celkem 2 000 náhodných tweedů bylo rozděleno do šesti kategorií, kam patří nesmyslné blábolení, konverzace, hodnocení, sebechvála, spam a novinky. Smutné na tom je, že novinky tvoří jen něco málo přes tři procenta tweetů.

Nejnovější mikroprocesor Lynnfield od Intelu se prodává v tchaj-pejském obchodě s elektronikou na proslulém trhu Guang Hua s výpočetní technikou a jde pravděpodobně o první obchod, který ho nabízí. Lynnfield jsou desktopové mikroprocesory postavené na architektuře Nehalem od Intelu. Všechny nesou čtyři jádra a pro světové trhy byly označeny jako Core i5 a Core i7. Procesory se měly původně začít prodávat až koncem srpna nebo začátkem září, ale některé tchajwanské obchody je podle všeho začali prodávat předčasně, společně se základními deskami s čipsetem Intel P55. Nový mikroprocesor Intel Core i5 740 se tu prodává v přepočtu za 4 200 Kč.

Samsung ohlásil dva nové fotoaparáty, se kterými bude pořízení autoportrétu zase o něco snazší. Nový Samsung DualView TL-2-25 i TL-2-20 bude vybaven dvěmi LCD obrazovkami, jednou vzadu a druhou vepředu. Fotoaparáty nabízí dotykové obrazovky o velikosti 3" a 3,5", 12,2 megapixelů, 4,6krát optický zoom a 27 nm širokoúhlý objektiv. Mezi funkcemi bude i rozpoznávání obličejů a schopnost natáčet 720p HD videa. Po celém světě se v přepočtu za 6 000-7 000 Kč začnou prodávat v září, v Evropě pak budou distribuovány pod označením ST500, případně ST550.

Hybridní elektrické plug-in vozidlo Fisker Karma jsme vám představili již v době konání Mezinárodní výstavy automobilů v New Yorku, minulý týden si však odbylo svou první veřejnou projížďku. Karma o síle 403 koní dosáhla rychlosti 100 mil za hodinu, nebo-li 160 km/h, bez nutnosti spalování benzinu a svištěla si to po závodním okruhu Mazda Raceway v Monterey v Kalifornii. Prvních 80 ujetých kilometrů jede auto čistě na elektřinu a pak benzinový motor zapíná generátor, se kterým celkový dojezd činí 500 kilometrů. Nabíjení zabere asi 3,5 až 4 hodiny a společnost má auta v plánu začít dodávat začátkem příštího roku, přičemž čtyřdveřový model bude stát v přepočtu 1 800 000 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).