Hlavní navigace

Video: Na Facebooku se hlasovalo o smrti prezidenta Obamy

12. 10. 2009

Sdílet

Také tento týden vám přinášíme řadu zajímavých videoreportáží. Dozvíte se například, že Evropská komise limituje hlasitost hudebních přehrávačů, na Facebooku se hlasovalo o zabití Obamy a Panasonic vynalezl robotickou postel ovládanou hlasem.

Svět technických pokroků

 

(video)

 

Evropská komise limituje hlasitost hudebních přehrávačů

Evropská komise nařídila všem výrobcům přenosných hudebních přehrávačů, aby nastavovali hlasitost svých přístrojů defaultně na 80 dB a všechna nová zařízení do dvou let opatřila varovným štítkem. Dle nezávislého odborného prohlášení 5-10 procent posluchačů kapesních přehrávačů riskuje úplnou ztrátu sluchu, pokud každý týden poslouchají hudbu denně více než jednu hodinu při vysoké hlasitosti po dobu nejméně pěti let.

Současná maximální hranice hlasitosti těchto přehrávačů je v Evropské unii stanovena na 100 dB. EU chce tuto hranici snížit na 80 dB, což by mělo posluchačům umožnit poslouchat hudbu až 40 hodin týdně bez jakéhokoliv poškození sluchu. Hlasitost 80 dB lze přirovnat k hluku silničního provozu. Nové defaultní nastavení sice uživatelům nezabrání k překročení hranice a navýšení hlasitosti na maximum, ale přístroj bude opatřen varováním, aby věděli, jaké riziko podstupují.

listening_music

Foto: Pixmac

 

Kew Ranger, aneb botanické zahrady Kew Gardens mají nového virtuálního průvodce

Po královských botanických zahradách Kew Gardens vás nově provede Kew Ranger, virtuální kapesní průvodce s GPS a spoustou videí i map. Budete-li se například nacházet v nebo poblíž Waterlily House, nabídne vám zařízení video se spoustou informací. Kew Gardens jsou nejrozsáhlejší zahrady ve Spojeném království a mohou se pochlubit více než 30 000 různými druhy rostlin. K dispozici je zatím 60 GPS průvodců, které by do budoucna provozovatelé chtěli obohatit o možnost pořizovat fotografie a sdílet je s ostatními návštěvníky.

kew_ranger

 

Nové vozítko od Hondy s jedním kolem jezdí do všech stran

Společnost Honda vynalezla nové pojízdné zařízení, na kterém sedíte podobně jako na jízdním kole a pohybujete se ve všech směrech, jako při chůzi. Zařízení označené U3X umožňuje regulovat rychlost, zatočit nebo zastavit v jakémkoliv směru, a to přesouváním váhy jezdce. Společnost také zkonstruovala první kolo, které je schopné pohybu ve všech směrech.

Jedná se o HOT Drive System, který vznikl spojením několika malých kol ovládaných motorkem a uspořádáním do jedné řady, jež tvoří jedno velké kolo. Celé zařízení svou váhou nepřesahuje 10 kg a na plně nabitou lithium-iontovou baterii vydrží v provozu až jednu hodinu. Přístroj bude představen na výstavě Tokyo Motor Show, která začíná 24. října.

honda-u3-x

 

Klenoty na přání ve virtuálním průvodci

Společnost Paragon Lake vybavuje klenotnictví nejmodernějšími systémy Virtual Display Cases. Systém je v provozu například v klenotnictví poblíž Bostonu a umožňuje nechat si vyrobit i jiné, než v obchodě dostupné klenoty. K jejich vyhledávání a přizpůsobení slouží zákazníkům dotyková obrazovka. Nejprve si vyberete kategorii jako jsou prsteny, přívěsky, náhrdelníky a další. Následně si zvolíte tři vzorky, které si chcete přizpůsobit. Cena se aktualizuje automaticky.

Pro klenotnictví je to výhodné v tom, že nemusí mít na skladě enormní množství zboží. Jistě si totiž dovedete představit, jak je to pro ně drahá záležitost. Mohou tak nabízet tisíce klenotů, přičemž každý lze upravit podle přání průměrně až do 1,5 milionu variant, mluvíme tu tedy o počtu klenotů v řádech miliard na jediné počítačové obrazovce. Společnost tyto virtuální zobrazovací systémy spustila v květnu a fungují již ve 42 klenotnictvích po celém USA.

V přepočtu za 70 000Kč získá obchod dotykový počítač spolu s výukovým kurzem. Příští rok má společnost v plánu spustit online klenotnictví, které bude systém Virtual Display Case nabízet v online podobě z pohodlí domova. Pro hotové klenoty si však budou zákazníci stále chodit do kamenných obchodů.

paragon_lake_display_cases

 

"Měl by být Obama zavražděn?"

Tajná služba USA prošetřuje hlasování uspořádané na Facebooku, jehož cílem bylo zjistit, jestli má být zavražděn Barack Obama. Mluvčí Tajné služby nám řekl, že hlasování bylo spuštěno předminulou sobotu a zrušeno v pondělí ráno. Otázka zněla: "Měl by být Obama zavražděn?" Odpovídalo se buď "ano", "možná", "pokud změní systém poskytování zdravotní péče" nebo "ne". Ani Tajná služba ani Facebook nejsou schopni říct, kolik lidí hlasovalo, podle screenu, který se objevil na blogu The Political Carnival, však bylo v určitou dobu přijato téměř 400 hlasů.

should-obama-be-killed-Facebook-poll

Alternativní napájení - dnešní móda technických zařízení

Tchajwanští konstruktéři postavili novou nabíječku mobilních telefonů poháněnou palivovými články, jejichž výroba bude po zapojení výrobních partnerů do projektu vcelku nenákladná. Mobilní nabíječky budou stát v přepočtu zhruba 600Kč, zatímco jeden palivový článek v malé, modré plastové tubě přijde asi na 5Kč. Skutečný pokrokem podle tchajwanského Industrial Technology Research Institute je v tomto systému palivový článek s vodíkem v pevném skupenství. Je navržený tak, aby reagoval s vodou a uvolňoval vodík potřebný k výrobě elektřiny. Jeden palivový článek zabezpečí dvě hodiny nabíjení.

handset_recharger

 

Robotická postel ovládaná hlasem a kolečkové křeslo v jednom

Společnost Panasonic vynalezla robotickou postel, která se mění na kolečkové křeslo a disponuje hlasovým ovládáním. Je určena lidem s pohybovým omezením a jejím cílem je dopřát jim mimořádný stupeň samostatnosti. Čelo i zadní část postele jsou maximálně přizpůsobivé a lze je přestavit až do polohy kolečkového křesla.

Výsledné křeslo se pak velmi podobá těm, které můžete spatřit v letadle, a je plně robotické. K ovládání pohybu slouží joystick umístěný na pravé loketní podpěrce. V pokoji lze také na postel napojit celou řadu příslušenství z oblasti IT. Společnost má v plánu otestovat postel přímo v domovech, ale robotické domácí péči stojí v cestě právní překážky, takže chvíli potrvá, než se postel objeví na trhu.

skoleni

panasonic_robotic_bed

Ještě v průběhu tohoto týdne se můžete těšit na ty nejzajímavější technické novinky z veletrhu CEATEC.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).