Hlavní navigace

Víc jak milion prodaných Penrynů

11. 2. 2008

Sdílet

Tento týden přišel Intel s prohlášením, že již prodal více jak milion 45nm procesorů postavených na upravené architekruře Core zvané Penryn.

MIF21

Tyto procesory jsou na trhu od listopadu minulého roku. Tehdy se začaly prodávat serverový čtyřjádrový Core 2 Extreme QX9650 s cenou více jak 1000 dolarů. Teprve po něm následovaly mainstreamové dvoujádrové verze Core 2 Duo E8000 (až v lednu). Na běžné čtyřjádrové modely stále čekáme (ne že by čtyři jádra měla na desktopu za současných podmínek nějaké velké využití).

S ohledem na to, že se Core 2 Extreme a serverový C2D prodalo několik desítek tisíc kusů, tvoří hlavní podíl desktopové dvoujádrové E8000. Je to velmi slušný výsledek svědčící o úspěšnosti nových 45nm Penrynů.

Na druhou stranu i procesory AMD Phenom na tom nejsou prodejně nijak špatně, letos již má AMD dostatečné výrobní kapacity a za první tři měsíce chce prodat 800 000 kusů Phenomů. Obě tyto čísla se zdají být pravdivá, hlavně vezmeme-li v potaz to, že Intel pokrývá tři čtvrtiny trhu, zbytek má AMD.

- - Tomáš Šulc