Hlavní navigace

Větší SSD disky od Samsungu

29. 3. 2007

Sdílet

Samsung začne ve druhém čtvrtletí prodávat SSD flash disky s kapacitou dvakrát větší, než je současná maximální. V současné nabídce Samsungu jsou 16 GB a 32 GB flash disky a příští kvartál k nim přibude 64 GB disk

UI21

SSD flash disky (solid-state disk) jsou disky bez pohyblivých součástí, kde jsou data umísťována do NAND flash paměti místo na magnetické kovové plotny jako u klasických pevných disků. Jejich výhodou je rychlejší přístup k datům, menší energetické nároky na provoz a odolnost vůči otřesům, nevýhodou značně vyšší cena za jeden gigabajt místa.


První komerční SSD se objevily loni v souvislosti s tím, jak dostatečně klesly ceny flash pamětí. Podobný trend bude i v budoucnu, tedy pokles flash pamětí vede k větším a levnějším diskům, jak to nakonec dokazuje i nyní Samsung, který je sám významným výrobcem tohoto typu pamětí. V současné nabídce Samsungu jsou 16 GB a 32 GB flash disky a příští kvartál k nim přibude 64 GB disk. Velikost i rozhraní odpovídá klasickým 1,8“ diskům, mohou je tak snadno nahradit v přenosných počítačích, digitálních přehrávačích a navigačních systémech. 64 GB model bude svižnější než jeho menší bratři, rychlost čtení je zvýšena ze 53 MB/s na 64 MB/s, zápis potom ze 30 MB/s na 45 MB/s.

Samsung výrazně těží z prudkého růstu poptávky po flash pamětech a výrobcích na nich postavených. Firemní plány předpokládají růst poptávky po flash discích z 2,2 miliónu v roce 2006 na 173 miliónů letos a 9 miliard v roce 2010. Vyjádřeno v penězích jde o 218 miliónů amerických dolarů za rok 2007 a 6,8 miliard v roce 2010. Zda budou tato přání společnosti Samsung naplněna, to není jisté, ale jejím vlastníkům to zní jistě hezky.

Na trhu SSD není Samsung sám, například v lednu představil SanDisk 32 GB 1,8“ disk a nedávno stejně veliký 2,5“ disk vhodný do klasických notebooků, kde snadno nahradí stávající pevné disky.

Foto: Samsung

- - Alexandr Radecký