Hlavní navigace

VelociRaptor bez chladiče a v menším provedení

26. 7. 2008

Sdílet

Western Digital představil nejvýkonnější pevný disk pro stolní počítače 2,5" VelociRaptor, tentokrát bez svého typického IcePacku a v menším provedení. Novinka je určena pro stolní počítače, ne notebooky.

Konkrétně výrobce zmenšil kapacitu u nového modelu na 150GB, dostupná bez typického IcePacku (pasivní chladič) bude i plnohodnotná 300GB verze.


WD disk s IcePack chlazením

Novinka však není vhodná pro notebooky a důvodů je hned několik. Jedním je, že disky s 10000 otáčkami za minutu opravdu trochu topí a v noteboocích bude problém je uchladit. Druhým, hlavním důvodem, je jejich velikost. VelociRaptory jsou totiž vysoké 14mm, zatímco norma pro 2,5" pevné disky je 9,5mm, což už je velký rozdíl. I přesto si myslím, že se časem nějaký notebook s VelociRaptorem objeví.
A pro koho jsou primárně nové disky určené? Opět jsou to stolní počítače a nově také levné servery, kde budou VelociRaptory nízkou cenou konkurovat SCSI diskům. Právě v tomto segmentu byla je poptávka po VelociRaptorech bez IcePacku z důvodu úspory místa při jejich použití v řádu i desítek kusů.

A cena? 300GB verze pod 6000 korun, 150GB snad okolo tří tisíc. Dostupnost je zatím neznámá.

- - Tomáš Šulc