Hlavní navigace

Velký test pevných disků

1. 11. 2008

Sdílet

Otázku pevných disků jsme v našem časopise poslední dobou poněkud zanedbávali, a proto vám nyní nabízíme ve...


Otázku pevných disků jsme v našem časopise poslední dobou poněkud zanedbávali, a proto vám nyní nabízíme velký přehledový test toho nejlepšího, co je na našem trhu k dispozici. Otestovali jsme pro vás 18 modelů stolních 3,5" pevných disků s kapacitou od 500 GB nahoru a dalších šest HDD velikosti 2,5", určených především pro přenosné počítače. A protože v současné době jsou ceny pevných disků nejnižší za celou dobu jejich existence, nemohl náš test přijít v lepší chvíli: poradíme vám totiž, jaký model si vybrat pod vánoční stromeček tak, aby vaše peněženka utrpěla co možná nejméně.

Pevné disky byly vždy v pozadí zájmu, neboť často se na ně pohlíželo jako na něco nezbytného v počítači, co ubírá peníze na výkonný procesor a dostatek operační paměti. Toto ale ne zcela platí, neboť mezi pevnými disky existovaly, existují a budou existovat rozdíly. Pokud se jako laik podíváte do ceníků prodejců výpočetní techniky a najdete si kolonku pevné disky, první, na co se zaměříte, je pořizovací cena a kapacita. Ano, tyto parametry jsou velmi důležité a najdete je patřičně zpracované v našich tabulkách. Nicméně pokud jste alespoň trochu znalý uživatel, před nákupem se zaměříte i na další parametry pevných disků, jako je velikost vyrovnávací paměti a rychlost otáčení ploten. Ani tyto parametry vám však mnohdy nepomohou k výběru toho nejlepšího pevného disku, zejména toužíte-li po co nejvýkonnějším řešení.
To nejdůležitější z hlediska přenosové rychlosti – hustotu zápisu – totiž naprostá většina prodejců neuvádí. Přitom je to kromě rychlosti otáčení ploten ten nejdůležitější parametr, podle kterého vybírat. Jako snad v celé počítačové branži i zde platí, že čím vyšší hustota zápisu na jednu plotnu, tím lépe, tím vyšší přenosová rychlost pevného disku. Pokud se tedy zaměříme právě na tento fakt, zjistíme (sice po dlouhém a pracném „googlování“), že na trhu 3,5" pevných disků lze dostat modely až se třemi různými hustotami zápisu. Jednoduše lze říci, že každé zlepšení hustoty zápisu s sebou nese i novou řadu produktů určitého výrobce (i když toto neplatí u všech). Tím nejlepším, po čem můžete v současné době (době konání testu) sáhnout, jsou 3,5" pevné disky s hustotou zápisu 334 GB na jednu plotnu. Pokud si takovýto disk vyberete, můžete předpokládat velmi vysokou přenosovou rychlost při četní a zápisu, často přesahující i 100 MB/s. Starší, avšak stále rozšířenou technologií je 250 GB/plotnu, kterou disponuje velká část nyní prodávaných disků. Přenosová rychlost je u těchto modelů zhruba o 20–30 MB/s nižší, což už je velmi výrazný rozdíl, chcete-li použít HDD jako systémový disk. Jeden model v testu dokonce měl hustotu 200 GB/plotnu, nicméně rychlostní propad oproti hodnotě
250 GB/plotnu není tak markantní.
S hustotou zápisu souvisí jednak celková kapacita disku, nicméně jsou na ní závislé i další parametry disku. Ptáte se jaké? Například hlučnost, hmotnost, teplota a vnitřní uspořádání ploten. Ve vysvětlení začneme odzadu, tedy od uspořádání ploten. Jako příklad si vezmeme 750GB disky, u kterých lze v testu velmi hezky vidět rozdíly v hustotě zápisu. Týká se to modelů Hitachi DeskStar 7K1000 750 GB, Samsung SpinPoint F1 750 GB, Seagate Barracuda 7200.11 750 GB a Western Digital Caviar Black 750 GB. Prvně jmenovaný dosáhl uvedené kapacity pomocí čtyř ploten a osmi hlaviček (hlavička je označení pro zařízení, které umožňuje provádět četní a zápis z ploten), další dva k dané kapacitě potřebují již jen tři plotny a šest hlaviček, posledně jmenovaný pak má stejně ploten a dokonce o jednu hlavičku méně. To se zákonitě musí projevit na hmotnosti disku, ale také na hlučnosti a teplotě. Čím více ploten a hlaviček, tím je potřeba výkonnější motor pro rozpohybování všech součástí, tím více odpadního tepla a tím více hluku. S více plotnami ještě souvisí poslední věc, byť dosti teoretická – a to je spolehlivost. Z logiky věci totiž vyplývá, že čím méně pohyblivých součástí v disku je, tím je menší pravděpodobnost, že se může stát nějaké neštěstí (ať už nárazem nebo prostou únavou materiálu).
Co z toho plyne? Pokud si hodláte pořídit pevný disk, zjistěte si, jakou technologii používá, a patřičně si tuto informaci ověřte

Hitachi DeskStar P7K500 500 GB

Prvním testovaným diskem je 3,5" pevný disk Hitachi patřící do série DeskStar P7K500. Jedná se o nejvyšší model této série, jeho nástupci jsou další dva HDD, jejichž popis následuje. Mezi základní parametry patří rychlost 7 200 ot./min, 16 MB vyrovnávací paměti a kapacita 500 GB, dosažená použitím dvou ploten a čtyř hlaviček. Jak lze snadno spočítat, vychází kapacita jedné plotny na 250 GB, a od toho se odvíjí i přenosová rychlost disku. Jeho hlučnost je v klidu velmi dobrá, při seekování je však slyšet jeho chod již velmi zřetelně, nicméně nevybočuje z řady. Tento disk bychom doporučili pouze pro nákup v akci za velmi zajímavou cenu, v opačném případě je na trhu mnoho zajímavějších modelů HDD.

Hitachi DeskStar 7K1000 750 GB

Druhým diskem společnosti Hitachi zastoupeným v testu byl 750GB model HDS721075KLA330 pocházející ze série DeskStar 7K1000. Celá tato série disponuje nízkou hustotou zápisu, na jednu plotnu se vejde pouhopouhých 200 GB, což i přes ostatní parametry jako 7 200 ot./min nebo 32 MB vyrovnávací paměti má na svědomí nízkou přenosovou rychlost. Nízkou myslíme při porovnání s ostatními pevnými disky v testu, oněch průměrných 65 MB při čtení a 60 MB/s při zápisu je jinak velmi slušných a ještě před několika měsíci by to byl vynikající výsledek. Nedá se však nic dělat, čas jde dál, a pokud hledáte nějaký disk s kapacitou 750 GB, po tomto sáhněte pouze tehdy, bude-li prodáván za výjimečnou cenu. Spotřeba i hluk totiž odpovídá počtu ploten a hlaviček.

Hitachi DeskStar 7K1000.B 1TB

Posledním zástupcem Hitachi je naprostá novinka, druhá generace 1TB pevného disku tohoto výrobce. Je postaven na nejnovějších technologiích a své kapacity dosahuje díky třem osazeným plotnám s hustotou zápisu 333 GB na plotnu. Rychlost 7 200 ot./min je samozřejmostí, překvapila nás však velikost vyrovnávací paměti, která je pouze 16 MB. To však nebránilo dosažení vynikajících výsledků v kategorii pevných disků s rychlostí otáčení 7 200 ot./min. Maximální rychlost při čtení přesáhla 116 MB/s a průměrná dosáhla hodnoty 99,2 MB/s, čímž se tento model zařadil mezi naprostou špičku. Spotřeba pevného disku je díky třem plotnám standardní a hlučnost se pohybuje v mezích průměru. Jen při seekování je slyšet slabý, ale typický kovový zvuk vycházející z disku.

Samsung SpinPoint F1 500 GB

Pevné disky Samsung poslední dobou sklízejí jednu chválu za druhou – není se čemu divit, neboť přinášejí uživatelům vysoký výkon, kombinovaný s tichým provozem. Takový je i námi recenzovaný 500GB pevný disk patřící do řady SpinPoint F1. Je to druhá verze HDD této kapacity, model HD502IJ však využívá nejnovější technologii s hustotou zápisu 334 GB na plotnu, tudíž k naplnění uváděných 500 GB využívá dvě plotny a tři hlavičky. Díky tomu dosahuje špičkových hodnot přenosu dat a vyrovnává se nejrychlejším modelům ve své kategorii. Plus představuje i jeho nízká hlučnost, spotřeba a provozní teplota. Jediné mínus spatřujeme v nevyužití celého potenciálu disku, a proto doporučujeme nákup „plnohodnotného“ modelu – hned toho následujícího.

Samsung SpinPoint F1 640 GB

Tento pevný disk Samsung SpinPoint F1 640 GB v sobě shromažďuje naprosto vše, co současný náročný uživatel potřebuje – disponuje špičkovou přenosovou rychlostí, vyspělou technologií, dostatečnou kapacitou, nízkým vydávaným hlukem a neposlední řadě i nejlepším poměrem kapacita/
/cena. Parametry má tento HDD naprosto stejné jako ten předchozí, jen s tím rozdílem, že disponuje čtyřmi hlavičkami, tudíž je elektronika disku schopná pracovat se všemi čtyřmi stranami dvou umístěných ploten s hustotou zápisu 334 GB na plotnu. Hlučnost i teplota byly naprosto stejné oproti předchozímu modelu, jedná se tak o ideální disk pro všemožné použití. V současné době nenaleznete lepší pevný disk, a proto modelu HD642JJ udělujeme ocenění TOP Produkt.

Samsung SpinPoint F1 750 GB

Pokud jste se namlsali parametry předchozích dvou modelů a máte zálusk na kapacitu 750 GB, buďte na pozoru – tento disk využívá starší technologii a disponuje tak třemi plotnami s hustotou zápisu „pouhých“ 250 GB na plotnu. Tento fakt se bohužel odrazil, i přes dvojnásobně větší vyrovnávací paměť, na nižších přenosových rychlostech a tím i na menším výkonu. Nehledě na fakt, že disk potřebuje více energie, je hlučnější a více se zahřívá. Rozhodně se však nejedná o špatný pevný disk, nicméně na trhu lze sehnat výkonnější model s kapacitou 750 GB. Oproti konkurenčním modelům však disponuje příznivou cenou a je docela možné, že během několika týdnů se z něj stane disk s nejlepším poměrem kapacita/cena. V tom případě se nižší přenosová rychlost dá odpustit.

Samsung SpinPoint F1 1 TB

Pevný disk Samsung SpinPoint F1 HD103UJ je vybaven třemi plotnami s hustotou 334 GB na plotnu, je vybaven 32MB vyrovnávací pamětí, rychlostí otáčení 7 200 ot./min a rozhraním Serial ATA 3Gb/s. Díky nejmodernější technologii má o něco málo nižší spotřebu a nižší hlučnost než předchozí 750 GB model, jeho výkon je špičkový a řadí tento disk mezi nejvýkonnější modely v testu. Co se týká hlučnosti, je to v době testu nejméně hlučný 1TB pevný disk. Díky agresivní cenové politice společnosti Seagate přišel tento model o titul nejlevnějšího 1TB disku, nicméně konkurenční Seagate je vybaven čtyřmi plotnami a z toho plynoucími nevýhodami, takže rozhodnutí o nákupu je pouze na uživateli – volit může méně hlučné řešení nebo levnější variantu.

Seagate Barracuda 7200.11 500 GB

První pevný disk zastupující společnost Seagate patří do rodiny disků Barracuda, které mají dlouhou historii. Označení 7200.11 dává tušit, že disk pracuje se 7 200 ot./min a jedná se již o jedenáctou generaci těchto pevných disků. ST3500320AS má 32MB vyrovnávací paměť, kapacitu 500 GB dosaženou použitím dvou ploten s hustotou zápisu 250 GB na plotnu a čtyři hlavičky. I přes nadprůměrnou velikost vyrovnávací paměti dosáhl tento disk pouze průměrných výsledků, nejedná se tedy o nějakého výkonnostního přeborníka. Jeho přednost spočívá především v nízké pořizovací ceně, i když konkurence v podobě Samsungu HD502IJ nabízí cenu o chlup lepší. Hlučnost tohoto HDD je lehce nadprůměrná, o disku budete vědět teprve až při plném vytížení.

Seagate Barracuda 7200.11 640 GB

Druhým zástupcem společnosti Seagate je model ST3640323AS vycházející taktéž z řady Barracuda 7200.11. Jeho kapacita je 640 GB, což znamená použití té nejmodernější technologie – dvou ploten s hustotou zápisu 334 GB na plotnu. Díky tomu byla hlučnost disku o něco nižší než u předchozího modelu, stejně tak to dopadlo i se spotřebou. Výkon ST3640323AS je špičkový a od prvenství v kategorii pevných disků se 7 200 ot./min ho dělí jen několik procent. Stejně jako u předchozího modelu je cena Seagate postavena o několik korun výše než u konkurenčního disku Samsung, a tak o nákupu rozhodnou především osobní preference uživatele. Rozdíly v hlučnosti a spotřebě sice hovoří pro Samsung, nicméně nejedná se o rozdíl nijak zásadní.

Seagate Barracuda 7200.11 750 GB

Třetím pevným diskem Seagate je 750GB model postavený na třech plotnách s hustotou zápisu 250 GB na plotnu. Disk je opět vybaven 32 MB vyrovnávací paměti a rychlostí 7 200 ot./min, což mu přináší pouze lehce nadprůměrné výsledky při čtení a zápisu. Jediným významnějším plusem je právě velikost vyrovnávací paměti, která se uplatní sice jen u některých náročných diskových operací, nicméně když se tak stane, pevný disk zvládne vykonat určenou úlohu rychleji než konkurence s pouhými 16 MB vyrovnávací paměti. Hlučnost HDD byla nadprůměrná, disk byl slyšitelný i při středním zatížení a běžném provozu. I přestože disponuje relativně nízkou cenou, najde se v testu jeho přímý konkurent, který nabízí cenu ještě o nějaké tři stokoruny nižší.

Seagate Barracuda 7200.11 1TB

Čtvrtý pevný disk Seagate je již druhou verzí 1TB pevného disku výrobce, na trh byl vypuštěn nedávno. Je možné, že v obchodech ještě naleznete jeden 1TB model ST31000333AS Seagate, ten je však starší a nemá cenu si ho pořizovat, zvlášť když je nový model o něco levnější. Kapacity 1 TB je dosaženo u tohoto modelu čtyřmi plotnami s hustotou zápisu 250 GB/plotnu, což se negativně odrazilo skoro ve všech sledovaných parametrech. Přenosová rychlost odpovídá průměru, naopak hlučnost, spotřeba a teplota byly nadprůměrné. Nezanedbatelné však nebyly ani vibrace. Předností tohoto 1TB disku je jeho pořizovací cena – nejnižší na trhu. Tento disk doporučujeme spořivým uživatelům a těm, kteří ho nebudou využívat jako systémový disk, ale potřebují jen vysokou kapacitu.

Seagate Barracuda 7200.11 1,5 TB

Posledním pevným diskem Seagate byl nový model ST31500341AS disponující úctyhodnou kapacitou 1 500 GB. Té bylo dosaženo použitím čtyř ploten s hustotou zápisu 375 GB/plotnu, což je nejvíce v celém testu. Není divu, že při zachování všech ostatních parametrů předchozích HDD byly výsledky vynikající a tento disk se zařadil na celkovou druhou pozici hned za WD VelociRaptor. Nic není zadarmo, a tak za nejvyšší kapacitu je potřeba si také řádně připlatit – cena tohoto disku se pohybuje na hranici 4 500?Kč. Taktéž hlučnost a vibrace pevného disku jsou nadstandardní, nehledě na teplotu disku, která byla o 5 °C vyšší než u konkurenčních disků. I přes tyto nedostatky je model naprosto bezkonkurenční co se týká kapacity a i přes vysokou cenu si najde své příznivce.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).