Hlavní navigace

Nejočekávanější fotoaparáty roku 2009

9. 3. 2009

Sdílet

Minulý týden proběhl v Las Vegas veletrh Photo Marketing Association, na němž představily své nové produkty společnosti Canon, Casio, Fujifilm, Kodak, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax a Sony.

Nejočekávanější fotoaparáty roku 2009


Minulý týden proběhl v Las Vegas veletrh Photo Marketing Association, na němž představily své nové produkty společnosti Canon, Casio, Fujifilm, Kodak, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax a Sony. Přinášíme pohled na nejočekávanější kousky, které byly na veletrhu k vidění.


Pozorovatelé trhu si jistě všimli, že v poslední době se s oznámeními nových modelů fotoaparátů „roztrhl pytel“. Důvodem je hlavně prestižní veletrh PMA, který se uskutečnil v minulém týdnu v Las Vegas. Přestože na samotné akci zase tolik nových modelů fotoaparátů společnostmi představeno nebylo, těch několik málo přístrojů, které byly na akci odhaleny, opravdu stojí za to.


lumixPanasonic představil nový model Lumix DMC-GH1, druhý přístroj v pořadí, jehož součástí je i Micro 4/3 System (Micro Four Thirds), vyvinutý ve spolupráci společností Panasonic a Olympus. Obě společnosti nabízí tento hybridní systém jako kombinaci zrcadlovky a kompaktu: k dispozici je systém vyměnitelných objektivů a velký obrazový senzor, ale na rozdíl od plnohodnotné zrcadlovky chybí vnitřní systém zrcadel, který tradičně uživatelům zrcadlovek zabraňuje využívat video módů. Oproti modelu Lumix DMC-G1, což byl první fotoaparát využívající systém Micro 4/3, a který byl společností Panasonic představen v loňském roce, nabízí Lumix DMC-GH1 režim pro HD video, který je schopen v AVCHD formátu natočit video, které má horizontálně 1080 pixelů.


Další novinkou je nová řada NX od Samsungu, která má právě s modely využívajícími systému Micro Four Thirds konkurovat. Podobně jako výše zmíněný systém, i série NX neobsahuje zrcadla, využívá většího obrazového senzoru a nabízí uživatelům možnost výměny objektivů. Další informace však chybí – Samsung neoznámil datum vydání ani cenu prvního přístroje se systémem NX. Nicméně pozorovatelé předpokládají, že by nové modely Samsungu mohly obsahovat vestavěnou Wi-Fi nebo režim HD videa, i když společnost ještě oficiálně nic podobného neslíbila.


Firma Sony zase přišla s fotoaparátem s označením Cyber-shot DSC-HX1, který je vybaven 20-násobným optickým zoomem, přičemž může ve vysokorychlostním režimu „střílet“ fotografie rychlostí 10 snímků za sekundu. Kromě toho umí natáčet 1080-pixelové HD video se stereo zvukem, a ve speciálním vybavení má pravděpodobně nejočekávanější novinku celého veletrhu: režim „Sweep Panorama“, v němž vám stačí pouze jednou zmáčknout závěrku a otáčet přístroj v požadovaném směru, a fotoaparát sám vygeneruje panoramatický snímek v úhlu až do 220 stupňů. Cyber-shot DSC-HX1 by měl vyjít v dubnu letošního roku s cenou stanovenou na 500 dolarů pro americký trh.


pentaxPosledním z překvapení veletrhu byla společnost Pentax, která uvedla nový „megazoom“ přístroj s označením X70, který je schopen až 24-násobného optického přiblížení! Škála přiblížení se pohybuje od širokoúhlých 26 mm až do 624 mm! Pomocí tohoto fotoaparátu můžete natáčet 720-pixelové HD video, či například využít jeho funkce detekce a optimalizace expozice pro až 32 tváří na jeden snímek. Vydání je plánováno opět na duben za cenu okolo 400 dolarů.
Kromě těchto překvapení nabídl veletrh praktičtější novinky – praktičtější v tom smyslu, že už se o nich jen nemluvilo, ale zájemci si je mohli a mohou zakoupit již dnes, poněvadž představeny byly už v předchozích měsících. Mezi ně patří například i následující přístroje:


Fujifilm FinePix F200 EXR, vítěz ceny Innovative Digital Product 2009 udělované asociací DIMA. Jeho součástí je převratné vestavěné zpracování HDR fotografií.


olympusOlympus SP-590 UZ, přístroj s 26-násobným optickým zoomem, inteligentním režimem panorama orientovaným pomocí akcelerometru a nejvyšší škálou optického přiblížení ze všech kompaktních fotoaparátů na trhu.

skoleni


Vystavena byla i kompletní řada PowerShot od Canonu pro rok 2009, mezi nimi i model PowerShot SD1200 IS, nástupce loňského velice populárního PowerShotu SD 1100 IS.


Nikon představil osm nových přístrojů řady Coolpix, mezi nimi i Coolpix P90 s 24-násobným zoomem, jehož součástí je i objektiv Nikkor ED nejvyšší kvality.