Hlavní navigace

Intel: přístroje budoucnosti budou napojeny na váš mozek

18. 9. 2010

Sdílet

Ve své přednášce na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku prohlásil Justin Rattner, technický ředitel společnosti Intel a ředitel Intel Labs, že budoucnost výpočetní techniky leží v bohatých, kontextově orientovaných uživatelských zkušenostech.

Ve své přednášce na konferenci Intel Developer Forum v San Francisku prohlásil Justin Rattner, technický ředitel společnosti Intel a ředitel Intel Labs, že budoucnost výpočetní techniky leží v bohatých, kontextově orientovaných uživatelských zkušenostech.

Představte si zařízení, které bude používat několik rozmanitých čidel a s jejich pomocí bude mít přehled o tom, co děláte – že zrovna spíte nebo jste si šli zaběhat s kamarádem. Kombinací informací, například kde se nacházíte a podmínek kolem vás, a údajů z vašeho kalendáře, sociálních sítí a minulých preferencí budou přístroje budoucnosti neustále získávat informace o vašem životě.

skoleni

A po dostatečném osvojení informací zvládnou předvídat vaše budoucí potřeby. Představte si například, že vám počítač poradí, abyste na schůzku z domu vyšli o deset minut dříve kvůli dopravním komplikacím. Anebo si představte inteligentní dálkové ovládání, které dokáže poznat, kdo ho drží, a podle toho automaticky vybrat TV nastavení pro dotyčnou osobu.

Pro představení si Rattner pozval na pódium Tima Jarrella, viceprezidenta společnosti a vydavatele průvodce Fodor’s Travel. Jarrell představil experimentální produkt nazvaný Osobní asistent pro dovolenou (Personal Vacation Assistant – PVA). Ten funguje na mobilních internetových zařízeních a byl vyvinut ve spolupráci se společností Intel. PVA používá řadu kontextových zdrojů, například osobní preference, předchozí aktivity, aktuální lokace a informace z kalendáře. Na jejich základě poskytuje v reálném čase doporučení turistům. Dokonce umí na požádání vygenerovat cestovní blog s anotovanými fotografiemi a videoklipy pořízenými během dovolené.

Rattner vedle toho představil výzkumný projekt Socially ENabled Services (SENS), který je schopen vnímat a pochopit aktivity uživatele v reálném čase, a pokud si uživatel přeje, umí tyto informace sdílet s připojenými přáteli a členy rodiny prostřednictvím animovaných avatarů na různých druzích displejů či obrazovek.

Na konci své prezentace Rattner představil současnou špičku mezi čidly – rozhraní pro interakci s lidským mozkem. Intel prostřednictvím projektu nazvaného Human Brain usiluje o vývoj takového zařízení, které umožní přenášet myšlenky přímo do počítačů a mobilních zařízení. Projekt je organizován ve spolupráci s Carnegie Mellon University a University of Pittsburgh a výzkumní pracovníci se zaměřují na to, co lze zjistit o kognitivním stavu člověka na základě vzorce jeho nervové činnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).