Hlavní navigace

Ve výroční aktualizaci Windows 10 už nevypnete Cortanu (2)

28. 7. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Microsoft učinil zajímavé rozhodnutí týkající se jeho výroční aktualizace Windows 10, která by se k uživatelům měla dostat 2. srpna.

Předchozí díl

Nyní otevřete Cortanu v panelu nástrojů a klikněte na ozubené kolo nastavení v pravém dolním rohu. Zde přesuňte každý posuvník, který jen jde, na možnost „vypnuto“. To sníží množství odesílaných dat a zredukuje sledování, Cortana však stále bude fungovat.

Dále můžete smazat paměť Cortany, tedy to, co o vás asistentka ví. Tím, že změníte nastavení toho, co o vás Cortana ví v cloudu. Tuto možnost naleznete v horní části panelu nastavení. Na následující stránce sjeďte dolů a klikněte na tlačítko Vyčistit. Tím přikážete Microsoftu, aby smazal veškeré informace o vás, které si uložil prostřednictvím Cortany. Včetně osobních zájmů, historie webu, atd. Jestliže se Cortanu chystáte používat, ale znepokojuje vás sběr dat, který provádí, měli byste v tomto menu čistit historii pravidelně.

Přítomnosti Cortany se můžete zbavit úplně. Stačí kliknout pravým tlačítkem na vyhledávací tlačítko Cortany a stisknout možnost „skrýt“. Asistentka zmizí, nicméně zatím se nám nepodařilo přijít na to, jak ji dostat zpět. Pokud jste ovšem ponechali možnost aktivace hlasem (Hey Cortana), řekněte tato slova a máte ji zpět.

Nahraďte ji!

Pokud jste stále nespokojeni s výsledkem dosavadního omezování pravomocí Cortany, můžete se asistentky zbavit úplně. Učiníte tak způsobem, že si nainstalujete nějakou z vyhledávacích utilit třetích stran. Jedním z nejoblíbenějších řešení je Everything, donationware, který je jednoduchý, nezabírá příliš prostoru a je dostatečně rychlý. Kromě toho můžete Everything připnout ke svému panelu nástrojů, čímž si své vyhledávání velmi zjednodušíte.

Tip do článku  - cybersecurity

Další možností je samozřejmě kompletní nahrazení operačního systému. Zde se jako hlavní alternativa nabízí Linux, ovšem předtím je potřeba zvážit všechna pro a proti (například chybějící podporu pro běžné tituly PC her).

Zdroj: PCWorld.com