Hlavní navigace

Užitečný freeware pro PC

1. 5. 2007

Sdílet

Za dobré programy nemusíte platit . Mezi zajímavým freewarem jsme pro vás vybrali nástroj pro odstranění duplicitních souborů, ftp klienta, program na opravu či vytvoření ID tagů a katalog skladeb

Duplicate Cleaner 1.1


"Duplicate Cleaner je nástroj, který pomůže vyčistit obsah pevného disku počítače nebo počítačů podnikové sítě," říká slogan, jímž své dílo prezentují autoři. "Budete překvapeni, až zjistíte, kolik zbytečných a zapomenutých souborů máte jen ve složce dokumentů," dodávají. Takovými soubory bývají nejčastěji fotografie, soubory zvukové a hudební, videa, dokumenty Wordu a prezentace PowerPointu.Duplicate Cleaner je specializovaná utilita na detekci a odstranění duplicitních souborů, tedy souborů, které se na disku počítače nacházejí dvakrát i vícekrát. Patří ve své kategorii mezi pokročilé utility, neboť umožňuje nastavení mnoha parametrů. Specializuje se na hudební soubory a v aktuální verzi funguje pro formáty MP3, WMA, FLAC, APE a OGG, ale poradí si samozřejmě i s jinými typy souborů. Dokáže hledat jak na lokálním disku, tak v počítačové síti.

Pracovní okno aplikace tvoří pět záložek. Na základní - Search Criteria - se nastavují všechny parametry potřebné pro vyhledání. Zajímají-li vás jen určité typy souborů, lze použít filtr. Vybrat si můžete ze šesti přednastavených filtrů (grafické soubory, soubory MS Office atd.), nebo lze vytvořit filtr vlastní. Dále můžete specifikovat parametry, podle nichž bude Duplicate Cleaner považovat soubory za duplicitní: shodný název souboru, shodnou velikost souboru, shodný obsah a shodné datum poslední aktualizace. Všechny čtyři volby se dají kombinovat. Zmíněnou odlišnost při nastavení těchto parametrů představují hudební soubory (režim Music Search), u nichž lze nastavit specifická kritéria pro určení shodnosti, např. název skladby, jméno interpreta, název alba, velikost, datový tok (bitrate), opět vše při zachování libovolné kombinace.

Výsledky detekce duplicit se pak zobrazí na zbývajících třech záložkách. Záložka Duplicated files přináší seznam všech duplicitních souborů, které program nalezl v určených složkách a které odpovídají zadaným podmínkám na záložce Search Criteria. Příjemné je barevné odlišení jednotlivých položek podle typu souboru. Na této záložce lze se soubory provádět běžné operace. Zajímavé přitom je neobvyklé řešení kontextového menu: místo očekávané nabídky příkazů v textovém formátu se zobrazí tlačítka. Na funkci to však nic nemění. Další záložka All Files Scanner představuje přehled všech souborů, které byly detekovány bez ohledu na výskyt duplicit. Dvojitým kliknutím na libovolný název lze tento soubor otevřít k prohlížení. Poslední záložkou je Zero Size Files. Ta přináší seznam souborů, které mají nulovou velikost, jsou tedy prázdné, neobsahují žádná data. Výsledky vyhledávání lze uložit ve formátu CSV.

Zajímavou funkcí je Intelligent Selection Assistant, což je okno pro výběr souborů určených pro vymazání podle různých podmínek. Její pomocí můžete vybrat soubory v každé skupině s nejstarším nebo nejnovějším datem, vybrat soubory s nejmenší nebo největší velikostí, vybrat po jednom souboru z každé skupiny, vybrat všechny soubory, nebo nevybrat nic. Byl-li na záložce Search Criteria zvolen režim Music Search, lze v okně volit nastavení specifická pro hudební soubory. Po ukončení výběru stiskněte tlačítko Delete Checked Files a všechny označené soubory poputují do koše (pokud jste předtím neurčili jinak).

Duplicate Cleaner pracuje v operačním systému Windows verzí 98, ME, 2000 a XP.

Licence: freeware
Domovská stránka: http://www.digitalvolcano.co.uk

UI21

freeFTPd 1.0.11


Občas se stane, že si potřebujete s někým vyměnit větší množství dat. Posílat stovky megabytů prostřednictvím e-mailu je holý nesmysl a používat např. webové úschovny může být stejně nepohodlné jako drbat se pravou rukou za levým uchem. V takovém případě je nejpohodlnější použít jako operativní řešení FTP server na straně jedné a FTP klient na straně druhé.Funkci FTP klienta snadno zastane třeba známá FileZilla, jako FTP server se výborně hodí právě freeFTPd. Je malý (instalátor má pouhých 825 KB), lehký, nenáročný na pochopení a jednoduchý na obsluhu.

Pro účely dočasné výměny souborů se hodí ideálně. Podporuje dokonce šifrovaný přenos (SFTP/FTPS), takže ani váš ISP nepozná, jaké soubory vlastně přenášíte. Co se týče nastavení, freeFTPd nabízí všechny podstatné volby: stanovení přístupových práv uživatele, seškrcení jeho přenosové rychlosti na určitou hodnotu a samozřejmě nastavení protokolu. Dále umožňuje vytvářet virtuální adresáře a komunikaci protokolovat do textového souboru. Program běží pod systémem NT 4.0 a libovolným vyšším (tedy 2000/XP) a nemá žádné hardwarové nároky, jež by stálo za to zmiňovat.

Licence: freeware
Domovská stránka: http://www.freeftpd.com

Mp3tag 2.37a


Tento program umí do hudebních souborů hromadně zapisovat informace, podle nichž je pak jiný program s názvem musicCube (popisujeme jej ve 4. části) katalogizuje. Podporuje všechny hlavní formáty včetně MP3, MPEG-4, OGG, FLAC a řady dalších.Použití je velice intuitivní: do hlavního okna načtete složku, v níž se nachází album, označíte soubory a do kolonek vlevo vyplníte potřebné údaje. Ty se pak aplikují na všechny zvolené soubory naráz. Můžete zadat jméno interpreta, název skladby a alba, rok, žánr, pořadí stopy a komentář - prostě vše, na co jste zvyklí. Případně pro danou skladbu lze zvolit obsah <blank> (prázdný) nebo <keep> (ponechat původní). To se hodí třeba pro položku Title (název skladby). Pakliže totiž tag název skladby neobsahuje, dá se sem docela chytrou operací - podle určitého klíče - překopírovat z názvu souboru.

Jednou ze zajímavých vlastností je schopnost importovat ID3 data z různých on-line zdrojů - např. z Amazon.com nebo z freedb.org. Možný je rovněž proces opačný, tedy export do uživatelem definovaného formátu: HTML, CSV, RTF a XML. Pro mnohé bude rovněž výhodou, že Mp3tag obsahuje českou lokalizaci.

Licence: freeware
Domovská stránka: http://www.mp3tag.de/en/

musicCube 1.0


Posledním programem v našem přehledu je nástroj, který vám pomůže udělat si pořádek na pevném disku. MusicCube 1.0 oceníte zejména tehdy, pokud máte na disku větší sbírku písniček v MP3, FLAC či OGG a toužíte více či méně funkční chaos přeměnit na něco smlysluplnějšího.Je jednoduchý, přehledný a snadno uživateli přejde do krve. Jeho hlavním úkolem je katalogizovat skladby podle interpreta a alba. Pomůže vám s vytvářením playlistů pro přehrávání přímo z disku PC nebo dokáže vytvořit výběr pro kapesní MP3 přehrávač, bez složitých manipulací, jen pomocí drag & drop. Stačí, když si vyberete složku s písničkami a přetáhnete ji do okna programu. MusicCube už sám skladby roztřídí podle ID3 tagů do patřičných kolonek. Je proto nezbytné, aby byly soubory důsledně opatřeny správně vyplněnými tagy - aspoň interpreta, optimálně i alba. Pokud tomu tak není, budete je muset "honit" po databázi a u každé skladby zadávat tyto základní informace ručně. Jinak se prostě správně nekatalogizují. Logika práce s programem také z podstaty neumožňuje vzít adresář s různými interprety a vytvořit z něj automaticky playlist. Takové operace lze provádět teprve s pečlivě setříděnými daty. Není problém vytvořit si separátní databázi pro kapesní MP3 přehrávač a tu spravovat (mazat v ní a doplňovat) odděleně od databáze skladeb na disku počítače.

Pro toho, komu na tom záleží, jsou připraveny sady ikon a schémat pro upravení vzhledu aplikace. Užitečnější vlastností je možnost přidání plug-inů, které lze stáhnout ze stránek autora. Stejně tak se hodí i zabudovaný CD Ripper, jenž umí převést stopy běžného cédéčka do MP3 (LAME), neztrátového FLACu nebo do méně obvyklého ztrátového kompresního formátu OGG. Pro úplnost si na závěr zmiňme v našich "datově limitovaných" podmínkách nejméně důležitou funkci NetRadio - umožňuje v podstatě jen bookmarkovat internetové rádio.

Aplikace pro svůj běh vyžaduje Windows 2000/XP.

Licence: freeware
Domovská stránka: http://www.musikcube.com