Hlavní navigace

Užitečné tipy a triky pro Windows

1. 11. 2006

Sdílet

tipy & triky Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikace Konec roku je před n...


tipy & triky

Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikace


Konec roku je před námi, a to znamená blížící se novou verzi operačního systému od Microsoftu. "Hype" okolo Windows Vista stále narůstá a začínají se již proslýchat první definitivní informace. Před nedávnem Microsoft uvolnil Release Candidate 1 pro volné vyzkoušení. Stáhnout a instalovat Vistu si tak může každý uživatel. Licence RC1 vyprší až v polovině roku 2007.
Pravidelně aktualizující uživatelé také zaznamenali novou antipirátskou vlnu, kterou na naše počítače přinesl "WGA patch" verze 2. Součástí kampaně byl i krátký televizní shot, který dostatečně postrašil všechny neplatící uživatele operačního systému Windows XP. WGA patch 2 by mohl být předzvěstí ochrany, která bude implementována právě do Windows Vista a která podle vyjádření Microsoftu výrazně znepříjemní život počítačovým pirátům. Necháme se překvapit.

Tipy pro Windows

Bezejmenné přihlášení (Win 9x, Win 2000, Win XP)

V mnoha minulých dílech jsme se věnovali rozsáhlému zametání stop po vašem působení na počítači. Jedná se zejména o sdílené stanice, zpravidla v práci a více uživateli najednou. Dnes své schopnosti ukrývání se před ostatními rozšíříte o další tip.
Zatímco jsme se dříve soustředili přímo na vaši práci v systému, dnes se podíváme na stopy, které si Windows zapamatují při vašem přihlášení. Pokud se totiž do Windows přihlašujete pod svým jménem a poté se odhlásíte, systém obvykle vloží do přihlašovacího okna opět vaše jméno. Uživatel, který tak přijde k PC po vás, vidí na první pohled, kdo před ním na počítači pracoval. Drobným zásahem do systémového registru lze tuto vlastnost operačního systému zcela eliminovat. A nejen ve Windows XP.
Jděte do menu Start Spustit a spusťte regedit. Poté se postupy nepatrně liší podle verze Windows, kterou používáte. Uživatelé Windows řady 9x a Me nechť pokračují do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE Network Logon , kde je třeba vytvořit novou textovou položku s názvem DontShowLastUser. To provedete poklepáním pravým tlačítkem myši v pravé části regeditu v příslušném klíči a volbou Nový Nová textová hodnota z kontextového menu. Poté poklepejte na položku levým tlačítkem a jako její hodnotu vložte 1. Uživatelé Windows 2000 a XP se musejí vydat trochu delší cestou, konkrétně do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE Software Microsoft Windows CurrentVersion Policies System, kde podobným způsobem jako v předchozím případě vytvoří novou položku typu DWORD s názvem DontDisplayLastUserName, které opět přidělí hodnotu 1. Je možné, že zde tato položka již existuje a má nastavenou hodnotu 0, v tom případě ji stačí pouze změnit. Neméně nezajímavý je postup pro uživatele Windows NT 4.0, kteří musí pospíchat do klíče HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft WindowsNT CurrentVersion Winlogon, kde již postupují naprosto shodně s uživateli Windows XP.
Po ukončení regeditu je nutné systém restartovat, aby změny vstoupily v platnost. Pokud jste postupovali správně, bude přihlašovací okno vždy prázdné.

Priorita procesu (Win XP/2000)

Před mnoha, mnoha lety existovaly operační systémy, které uměly obsloužit vždy jen jeden jediný program. Například pod legendárním MS-DOS jste spustili oblíbený T602 a psali v něm. V průběhu psaní jste nemohli na PC dělat nic jiného. Windows 3.x už umožnily spustit programů více s tím, že každý běžel ve svém vlastním okně. Revoluce se dostavila až s Windows 95, které by se daly označit za víceúlohový operační systém s jistou formou multitaskingu.
Od těch dob je zcela normální, běží-li ve vašich Windows více programů. Dokonce se jich ihned po startu spouští celé desítky, od těch základních systémových, až po antivirový program běžící nepřetržitě v liště úloh. Ve starších verzích Windows byla možnost zobrazení běžících úloh poměrně mizerná, až nulová. Ve Windows 98 jste například mohli vidět seznam programů, nikoliv však jednotlivé procesy, kterých je spuštěno ve skutečnosti mnohem více. Ve Windows XP je situace lepší. Stiskem kláves CTRL+ALT+DELETE se dostanete do okna s několika tlačítky. Klepněte na Task list (někdy také Seznam úloh mimochodem jedna z nepřeložených částí Windows) a zobrazíte další dialog. V něm nás zajímají záložky Aplikace a Procesy. Pod záložkou Aplikace najdete zjednodušený seznam běžících programů. Snadno zde můžete tlačítkem Ukončit úlohu násilně kteroukoliv z nich "zabít". Lze to provést např. v případě, že už sama nereaguje. K dispozici je i tlačítko Nová úloha, které vám umožní spustit libovolný proces (program) z pevného disku. Výhodné je to třeba při občasném pádu aplikace Explorer, kdy zmizí lišta úloh i ostatní ikony. Výše uvedenou kombinací kláves pak vyvoláte tento dialog a Explorer znovu spustíte.
Mnohem zajímavější je však záložka Procesy. Zde uvidíte skutečný stav věci, tedy kompletní seznam spuštěných procesu ve vašich Windows. A věřte, že z jejich množství budete překvapeni. U každého procesu vidíte jeho vlastníka, tedy uživatele, který jej spustil, dále procentuální zatížení procesoru tímto procesem a zabranou operační paměť. Libovolný proces, jehož jste vlastníkem (případně každý proces, pokud jste zároveň administrátor) lze opět násilně ukončit tlačítkem Ukončit proces. Poklepáním na proces pravým tlačítkem myši pak získáte možnost nastavit v několika krocích jeho prioritu. Lze jej tak v případě potřeby upřednostnit v systému na úkor těch ostatních. Standardně mají jinou prioritu pouze důležité systémové procesy, proto ji zvyšujte pouze po zralé úvaze. Nedoporučuji volit stupeň Reálný čas, který téměř jistě způsobí zamrznutí vašich Windows.

Copy&Paste (Příkazový řádek Win XP)

Tipů pro příkazový řádek ve Windows byste v našem seriálu našli bezpočet. Přesto jsme však neobsáhli všechny možnosti, nebo příkazový řádek je skutečnou studnicí všemožných nastavení. Dnes se podíváme na práci s označeným, kopírovaným a poté vkládaným textem.
Pokud spustíte standardně nastavený příkazový řádek, můžete v něm s textem pracovat jen velmi neohrabaně. Uživatelé unixových systémů pak z nekomfortního přístupu příkazového řádku vůči uživateli doslova "rostou". Standardní postup pro kopírování spočívá v přidržení klávesy SHIFT a označení textu pomocí kurzorových kláves. Poté stačí stisknout ENTER a text je uložen do schránky. Jestliže však provedeme poměrně snadnou změnu v nastavení programu, můžete text směle označit myší a ze schránky jej vkládat pravým tlačítkem tak, jak je to běžné právě v unixu.
Jděte do menu Start Všechny programy Příslušenství a v menu poklepejte pravým tlačítkem na položku Příkazový řádek. Z kontextového menu vyberte Vlastnosti a jděte na záložku Možnosti. Zde nasměrujte svou pozornost do sekce Možnosti úprav a zaškrtněte položku Režim rychlých úprav, která aktivuje v příkazovém řádku myš. Pokud vám vadí malá vyrovnávací paměť a tím pádem i neschopnost zobrazit delší výpisy, pokračujte ještě na záložku rozvržení a modifikujte počet řádků, který se bude udržovat v bufferu programu. Vše potvrďte stiskem OK a restartujte příkazový řádek.

Tipy pro MS Office

Snadná prezentace (PowerPoint 2003)

Jelikož mezi tipy pro MS Office silně zanedbáváme nástroj pro tvorbu prezentací PowerPoint, bude dnešní první tip právě o něm. PowerPoint je v dnešní době masově provozovanou aplikací, neboť multimediální prezentace "hýbou" světem firemních porad. Styl vytváření prezentace má spousta lidí naprosto shodný, vytvoří jeden snímek, který potom neustále duplikuje (v lepším případě). PowerPoint však obsahuje možnost vytvoření takzvaného master snímku, neboli česky předlohy. Na tu si připravíte vše, co je pro snímky společné, vytvořit můžete například i vodotisk. Jak na to, uvidíte v následujícím tipu.
Spusťte PowerPoint a jděte do roletového menu Zobrazit. Zde zvolte položku Předloha a poté vyberte z menu volbu Snímek. Objeví se předpřipravený master snímek, který lze obvyklou cestou vkládání objektů upravovat. Jestliže chcete vytvořit vodotisk, připravte si požadovanou grafiku a poté ji na snímek vložte pomocí roletového menu Vložit Obrázek Ze souboru (případně Klipart). Upravte jeho velikost a umístění na snímku a poklepejte do aktivní oblasti obrázku pravým tlačítkem. Z kontextového menu vyberte možnost Formát obrázku a pokračujte na záložku Obrázek. Zde v sekci Nastavení zobrazení vyberte z roletky možnost Zesvětlit (případně Vodotisk), nebo nastavte kontrast a jas podle libosti manuálně. Po vytvoření předlohy se vraťte zpět do prezentace stiskem tlačítka Zavřít předlohu na plovoucí liště nástrojů.
Vše, co na předloze vytvoříte, je potom pro každý snímek vaší prezentace neměnné a při tvorbě obsahu snímku již nejde s příslušnými objekty předlohy manipulovat. Což je dobře. Máte tak zaručen jednotný vzhled, který není možné neúmyslně pozměnit.

Podtrhávejte dvojitě (Excel 2003)

Jakkoliv se Excel využívá k prosté tvorbě jednoduchých tabulek a mnoho uživatelů ignoruje jeho matematicky potenciál, zůstává hlavně výpočetním nástrojem, schopným vyřešit nejednu matematickou či statistickou úlohu. O matematice však řeč nebude, následující řádky vám totiž předvedou drobný tip, který spíše jen urychlí práci.
S řešením úloh je spojen také podtržený výsledek na jejich konci. V Excelu se dá text podtrhnout několika způsoby. Nejsnazší je jej označit levým tlačítkem myši a poté poklepat na ikonu na liště nástrojů, jež písmo podtrhne. Problém nastane v okamžiku, kdy chcete podtrhnout dvakrát, nebo použít úplně jiný styl zvýraznění. Potom musíte do roletového menu Formát, kde zvolíte položku Buňky. V ní pak vyberete dvojité podtržení a máte vyhráno.
Tento způsob je však nejen zdlouhavý, ale také pouze dočasný. Při příštím podtrhávání jej musíte absolvovat znovu. Jestliže si však vystačíte s jednoduchým a dvojitým podtržením textu, existuje mnohem snazší způsob. Pokud označíte text a poklepete na ikonu lišty nástrojů, podtrhnete text jednou čarou, jestliže při tomto úkonu přidržíte SHIFT, podtrhnete jej dvojitě.

Easter Eggs

Zakázané složky (Win XP, SP2)

Ano, v dnešním dílu se dostane i na velikonoční vajíčka. I když ne tak úplně. V tomto konkrétním případě si ukážeme spíše drobný nedostatek Windows XP.
Vytvoření složky na pevném disku není nic složitého ani pro začínajícího uživatele. Přesto však mohou při tomto zdánlivě primitivním úkonu nastat problémy. Některá jména jsou totiž pro složky a soubory ve Windows XP zapovězena. Konkrétně se jedná o názvy speciálních zařízení, jako je CON (konsole), PRN (Print), NUL (do prázdna), COM1 nebo COM2 (což jsou názvy komunikačních portů počítače).
Jděte do menu Start a pokračujte na Tento počítač. V něm vyberte např. disk C a zkuste na něm vytvořit složku s jedním z výše uvedených názvů. Složka se sice vytvoří, ale pouze se standardním názvem, nikoliv s tím vámi požadovaným. Paradoxně Windows nehlásí žádnou chybu, která by situaci zmatenému uživateli alespoň trochu objasnila. A to ani v případě, že se pokusíte vzniklou složku opakovaně přejmenovat na jeden z výše určených názvů zařízení. Stále bezchybné, ale nefunkční. Vytvořit inkriminované složky však přece jen jde. Potřebujete k tomu příkazový řádek a sadu speciálních znaků.
Jděte do menu Start Spustit a do kolonky vepište příkaz cmd. V něm poté použijte tento řetězec: md .c:con pro vytvoření složky s názvem CON. Podobný postup lze zopakovat i pro ostatní zakázané názvy. Složky se sice vytvoří, ale jsou zcela nepoužitelné. Opět nenásleduje žádná chybová hláška nebo upozornění, že využíváte složky s názvy zařízení. Jelikož složky standardní cestou ani nesmažete, musíte se opět uchýlit k příkazovému řádku a pro složku CON modifikovat příkaz následovně rd .c:con.

Bush skrývá fakta (Poznámkový blok, Win XP)

Předchozí velikonoční vajíčko uživateli mnoho štěstí ani užitku nepřinese, druhý počin v této sekci je již zajímavější. S lehce špionážním nádechem. Vlastníte-li Windows XP v některé z verzí, pokračujte na následující řádky.
Jděte do menu Start Všechny programy Příslušenství a spusťte Poznámkový blok. V něm napište na první řádek jednoduchou pointu Bush hid the facts. Soubor uložte s libovolným názvem na pevný disk, zavřete Poznámkový blok a poté soubor znovu otevřete.
To, co uvidíte, však nejspíš nebude dílem autorů Windows (i když kdo ví), ale zajímavou hříčkou vznikající při překódování textu. Pozlobte své mozkové buňky a zapátrejte po internetu.

Intertipy

Po měsíci se opět setkáváme u dalšího vloženého článku s internetovými odkazy, který po delší době věnujeme tvorbě webových prezentací jako takových. Internet je stále běžnějším prostředkem pro získávání informací. Běžně s ním dnes pracují děti na základních školách, podobně jako aktivní důchodci, kteří si pořídili počítač až v pokročilém věku. Všichni snad najdou na následujících řádcích inspiraci a radu.

Web tips and tricks

www.tips-tricks.com

Stránka s postarším datem vzniku, nicméně plná neměnných informací o tvorbě webových stránek. Kromě odkazů na další weby s podobným zaměřením obsahuje pouze tipy a triky pro vlastní tvorbu. Ty jsou rozděleny do několika kategorií, mezi něž patří HTML Problems, obsahující tutoriály pro vytvoření základních HTML prvků, následuje Page and Design Layout, který vás provede pravidly pro tvorbu zase z té druhé, návrhářské stránky. Další kategorie se zabývá grafikou jako takovou, tedy vysvětluje rozdíly mezi formáty, transparentnost pozadí a další WWW finty. Autoři nezapomněli ani na dynamické součásti webových stránek, čili programovací jazyky Javascript, Java a CGI. Závěrečná sekce se zabývá postupy pro získání vlastní domény a registrace webhostingu. Vše přehledně, srozumitelně, anglicky.

Chami Internet Tips

www.chami.com/tips/html/

Velmi jednoduše provedená stránka, avšak nabitá informacemi. V úvodu získáte dlouhý seznam jednotlivých tipů a triků, nepřehledný a neuspořádaný. Tipy jsou však zpracovány zdařile a pochopitelně. Naštěstí nechybí vyhledávač a menu v levé části stránek. Zde najdete kategorie, do kterých jsou tipy rozděleny (HTML, Internet, Javascript, Programming, Windows) a také seznam Keywords, obsahující klíčová slova, po jejichž volbě se automaticky filtrují požadované příspěvky z úvodního seznamu. Posledním autorovým počinem na tomto webu je seznam odkazů na další stránky s podobným zaměřením. Vše anglicky.

IBD Guy

www.ibdguy.com

Hlavní devizou těchto stránek je velmi povedený a přehledný layout. Hned v úvodu jste zavaleni podrobnými základy HTML, mnohem zajímavější jsou však odkazy v levém menu. Za zmínku stojí generátory kódu. Jsou to skripty, které pro vás po zadání určitých předem daných parametrů vygenerují HTML kód různých webových komponent. V nabídce najdete generátor klasických HTML prvků, signatur, tabulek, CSS prvků a dalších. Vyplníte příslušný formulář a obdržíte hotový kód bez práce. Další obsahovou část tvoří směs tutoriálů, což není nic jiného než jednotlivé tipy a triky, rozdělené do sekcí. Za všechny jmenujme obecnou část HTML_Tips, dále Font tag, Entities a mnoho dalších. Z doplňkových služeb stojí za zmínku odkazy na další stránky s podobným zaměřením a návštěvní kniha.

HTML Tutorials

www.angelfire.com/fl5/html-tutorial/

Tato stránka je opět postarším souborem tutoriálů, věnovaných tvorbě HTML. Vzhledově nijak nešokuje, je spíše strohá, ale přehledná. Ihned v úvodu máte k dispozici seznam jednotlivých tutoriálů. Každý odkaz směřuje na rozsáhlý dokument o mnoha stranách, obsahující samotný výklad a mnoho příkladů. Celý kurz HTML je rozdělen do sedmi sekci: začíná se kódem ve stylu "Hello World", pokračuje přes formátování textu a vkládání obrázků, až ke formulářům. Celý soubor je vhodný spíše pro začínající uživatele. V druhé části webu poté najdete často kladené dotazy ze stejného oboru, kdy se řeší v textu konkrétní uživatelské problémy. Poslední část obsahuje soubory ke stažení. Jako doplněk lze chápat tutoriál, věnovaný registraci domény a získání webhostingu.

HTML Codes

www.web-source.net/html_codes_chart.htm

Výše uvedený odkaz je jen jednou z části obrovského webu zaměřeného na internet a WWW obecně. Tato část se věnuje tomu, co v dnešním vloženém článku hledáme, vytváření HTML kódu. Součástí webu nejsou jen tipy a triky, ale také články a pojednání věnující se postupně úkonům, které vás při vzniku webové stránky budou provázet. Začínáte v sekci Web Development, která se nevěnuje ničemu menšímu než zamyšlení nad strukturou a vzhledem vašeho budoucího webu. Pokračujete na samotné HTML Codes, které objasní strukturu jazyka HTML a jednotlivé tagy, poté se přesunete k HTML tips, kde najdete mnoho jednoduchých tipů pro tvorbu dalších objektů na vašich WWW. Vše zakončíte v sekci Javascriptu a obohatíte tak statické stránky o dynamické prvky. Z doplňkových služeb nechybí vyhledávač, diskusní fóra nebo odkazy na stránky s podobným zaměřením. Anglicky.

Espreso Graphics HTML Tips

www.espressographics.com/text/menuHTML.html

Opět směřujeme odkaz pouze na součást webu s tentokrát poněkud jiným původním zaměřením. Tento site se totiž věnuje spíše grafice, avšak přesto obsahuje pro nás zajímavou součást věnovanou vytváření HTML stránek. Tipy a triky jsou zpracovány ve formě odkazů, nejsou však nijak řazeny a členěny. Najdete je jako prostý seznam, ve kterém se pod každou položkou skrývá několikastránkový text, doplněný o konkrétní ukázky a příklady. Stránky se primárně zabývají grafikou, a proto zde najdete i tipy pro Adobe Photoshop ve verzi 4, 6 a 7 se shodným způsobem zpracování. Nic více, nic méně. Anglicky.

HTML Goodies

www.htmlgoodies.com

Poslední odkaz nás nasměruje na skutečnou lahůdku, velmi rozsáhlý web o internetu a WWW, včetně mnoha článků týkajících se jeho vytváření. Přehledně a profesionálně zpracované stránky nepřekvapí množstvím zobrazovaných informací. V úvodu jste zavaleni novinkami na webu i v oboru. V pravé části je vám pak nabídnuta komerční sada tutoriálů zdarma. Stěžejní je však levé menu, obsahující vše podstatné. V jeho horní části najdete sekci Primers. Ta obsahuje základní přehledy tagů jazyka HTML, Perlu, ASP, Javascriptu, nebyly opomenuty ani databáze. V druhé sekci pokračujete ve formě tutoriálů. První z nich má obligátní název "Getting started", následuje pozadí, tlačítka, barvy, formuláře a mnoho dalších položek. Třetí sekce nese výmluvný název HTML Beyond. Opět je plná odkazů na nejrůznější témata, týkající se samozřejmě věcí mimo HTML, tedy převážně programování. Z ostatních služeb na závěr jmenujme nabídku diskusních skupin a nezbytný vyhledávač. V angličtině.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).