Hlavní navigace

Užitečné tipy a triky pro Windows

1. 4. 2006

Sdílet

Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikace Venku mrzne, ve vašich Windows to ...


Pravidelná dávka tipů, lstí a fíglů pro váš operační systém a aplikaceVenku mrzne, ve vašich Windows to možná vře. Microsoft totiž nedávno vydal malou nevinnou aktualizaci, která pravděpodobně vyvolala u mnoha uživatelů nelegálních instalací Windows XP zděšení. Velmi důrazně je totiž při práci v systému informuje o jejich drobné ilegalitě. Microsoft tuto aktualizaci chytře spojil s možností snadné legalizace (prostřednictvím nákupu levné verze OEM). Podle odhadů MS podlehlo (v negativním slova smyslu) této akci asi 40 procent uživatelů. Vzhledem k sedmdesátiprocentním katastrofickým odhadům nepůsobí toto číslo až tak hrozivě, a to je dobře. Aktualizace má naštěstí (alespoň prozatím) pouze informační charakter a nijak neovlivňuje chod samotného systému. I to je svým způsobem kladný posun oproti dřívějším praktikám spřátelených asociací.
Dnešní tipy a triky budou opět kombinací drobností ze světa Windows (převážně XP) a kancelářského balíku MS Office.

Tipy pro Windows

Vaše historie na pracovní ploše (Win XP)

Dnešní úvodní tip bude určen spíše začínajícím uživatelům, nejedná se totiž ani o editaci registrů, ani o složité kopírování systémových souborů. Při prohlížení internetu projdete spousty stránek a přečtete mnoho webového obsahu. Často se pak chcete k těmto stránkám vrátit. K uchování zajímavých odkazů dobře poslouží roletové menu Oblíbené, které najdete přímo v Internet Exploreru. Vyžaduje však od uživatele určitou interakci, která není zaručena. Nevíte předem, zda vás konkrétní stránky budou zajímat ještě v budoucnu, z toho důvodu je do oblíbených ani neuložíte.
Internet Explorer však obsahuje vlastní historii, která ve standardním nastavení uchovává všechny stránky, jež jste navštívili, po dobu 20 dnů. Počet dnů lze změnit, provedete to opět volbou v roletovém menu Internet Exploreru. Tentokrát však vyberte položku Možnosti Internetu z menu Nástroje. Na záložce Obecné poté najdete sekci Historie, ve které lze počet dnů explicitně definovat.
Historie se ukládá do vlastní složky vašeho pevného disku, není to tedy nic abstraktního. S touto složkou můžete nakládat podle libosti. Jestliže chcete mít historii navštívených stránek stále k dispozici, vytvořte si na pracovní ploše odkaz, který bude na inkriminovanou složku směřovat. Poklepejte na ikonu Tento počítač a na místním disku pokračujte do složky Documents and Settings. Zde vyberte své přihlašovací jméno (složku, která patří právě vám) a v ní pokračujte do složky Local Settings. V této složce najdete i Historii (History). Uchopte ji pravým tlačítkem myši a přetáhněte na pracovní plochu. Z kontextového menu zvolte Vytvořit zde zástupce. Nyní máte na ploše ikonu Historie, po jejímž otevření se dostanete až k jednotlivým internetovým stránkám. S historií umí pracovat pouze Průzkumník Windows, pokud ji prohlédnete třeba v oblíbeném Total Commanderu, dostanete pouze seznam nic neříkajících složek.

Rychlejší tisk WWW (IE 6)

Za pár měsíců nás sice pravděpodobně čeká nový Internet Explorer, některé dobré vlastnosti však najdeme i u jeho současného předchůdce. Pryč jsou časy krkolomného ukládání stránek pro pozdější off-line prohlížení. Šestá verze si ví rady nejen s tímto problémem. Umí také docela dobře tisknout a v zatím poslední verzi i s dostatečným množstvím užitečných voleb.
V dialogovém okně Tisk, které vyvoláte z roletového menu Soubor, toho ještě tolik nenastavíte, u položky Vzhled stránky je to jen o málo lepší. Bohužel jednu věc nenajdete ani zde. Jde o tisk pozadí. Dnešní webové stránky jsou však velmi barevné, někdy je pozadí tmavé a při tisku na černobílé nebo nedej bože jehličkové tiskárně nebudete s výstupem rozhodně spokojeni. Proto je výhodnější pozadí a barevné obrázky netisknout.
Jděte do roletového menu Nástroje a zvolte Možnosti Internetu. Zde pokračujte až na poslední záložku Upřesnit a v seznamu voleb se přesuňte do sekce Tisk. Zde najdete jedinou, zato podstatnou volbu Tisknout barvy a obrázky na pozadí. Tuto volbu odškrtněte a ušetříte jak barvu, tak jehličky, popřípadě toner. Navíc budou vaše tisky přehlednější.

Odkládací soubor podruhé (Win XP)

V jednom z předchozích dílů tipů a triků jsme popisovali možnosti nastavení odkládacího souboru (swap file) Windows XP. Nevěnovali jsme se však optimalizaci jeho výkonu. V tomto díle se to pokusíme napravit.
Odkládací soubor je nedílnou součástí Windows XP. Ty jej používají při nedostatku operační paměti RAM, kdy do něj prostě zkopírují její obsah a rychlou RAM uvolní pro aplikace, které ji právě potřebují. Čím méně máte operační paměti, tím je váš počítač pomalejší a tím je i více využíván odkládací soubor. Jděte do menu Start a zvolte Nastavení. V něm vyberte Ovládací panely a v nich poté pokračujte poklepáním na ikonu Systém. V následném dialogu vyberte záložku Upřesnit a v sekci Výkon stiskněte tlačítko Nastavení. V něm opět pokračujte na záložku Upřesnit a tentokrát stiskněte tlačítko Změnit v sekci Virtuální paměť.
V okně, které se vám zobrazí, najdete několik zajímavých informací. První z nich je, že odkládací soubor nemusí ležet přímo na systémovém disku. Máte li místo na jiné jednotce, neváhejte umístit soubor právě tam. Jednotku vyberete v horní části dialogu. Velikost odkládacího souboru se nastavuje automaticky. Mnohem výhodnější je však nastavení pevné velikosti. Windows ji pak nemusí stále upravovat a rychlost práce se zvýši. Zvolte tedy vlastní nastavení velikosti tak, aby byla její hodnota zhruba dvojnásobkem operační paměti RAM. Počáteční i největší velikost poté nastavte shodně. Vše potvrďte. Restartujte.

Automatická velikost obrázku (IE 5 a vyšší)

Co by to bylo za tipy a triky bez editace systémového registru Windows? Internet Explorer přináší s novými verzemi mnohá vylepšení. Některá jsou však spíše pro zlost. Patří mezi ně (alespoň u některých uživatelů) i automatická úprava velikosti obrázku zobrazeného v okně IE. Pokud přesáhne rozměry okna, IE ho zmenší na odpovídající velikost a vy jej vidíte vždy alespoň částečně deformovaný. Teprve po najetí myší na tento obrázek vám IE nabídne zvětšení na původní velikost. Editací systémového registru lze tuto funkci aktivovat nebo deaktivovat, čistě podle vašich potřeb. A není to nic složitého. IE je navíc standardním prohlížečem některých grafických formátů. I proto může být výše popsaná funkce pro uživatele spíše obtížná než nápomocná. Automatickou změnou velikosti obrázku disponuje Internet Explorer od verze 5.
Jděte do menu Start Spustit a spusťte program regedit. V něm pokračujte do klíče HKEY_CURRENT_USERSoftware Microsoft Internet Explorer Main. V klíči Main najdete v pravé části mnoho položek, pro vás je důležitá Enable AutoImageResize (ano, i s tou mezerou mezi slovy). Pokud zde tato položka je, stačí poklepáním změnit její hodnotu na yes zapnuto, nebo no vypnuto, podobně jako u ostatních položek. Pokud zde tuto položku nenajdete (což je vysoce pravděpodobné), poklepejte pravým tlačítkem v pravé části regeditu a z kontextového menu zvolte Vytvořit Nová textová hodnota a nazvěte ji, jak je uvedeno výše. Poté na ni poklepejte a vepište její hodnotu (yes nebo no).
Změny se projeví ihned, není potřeba restartovat Windows. Stačí jen znovu spustit IE.

Tipy pro MS Office

Word (ne)má rád tabulky (Word 2000/2003)

Existují zhruba tři způsoby, jak vložit do dokumentu MS Wordu tabulku. Prvním je vložení obrázku s již hotovou tabulkou (pak ji ovšem nemůžete editovat), druhým je vložení tabulky vyhotovené v některém z tabulkových kalkulátorů (to je už lepší), třetím je pak možnost vytvoření tabulky přímo pomocí jednoduchého editoru, který je součástí MS Wordu. V tomto tipu si ale nebudeme popisovat způsob návrhu tabulky v dokumentu Wordu, zaměříme se pouze na dvě užitečné funkce, o které možná někteří z vás ještě nezavadili.
Práce s tabulkami je ve Wordu poměrně kostrbatá. Každá tabulka vložená bez parametrů se vám patrně roztáhne přes celou šíři stránky. To lze samozřejmě upravit prostým tažením jednotlivých čar, ale stále nelze napsat kolem tabulky žádný text. Stejně jako u vložené grafiky je nutné nastavit způsob obtékání. Pokud již máte tabulku hotovu, v menu Tabulka můžete zvolit položku Vlastnosti tabulky. V tomto dialogu hned na první záložce volíte nejen způsob zarovnání, ale také typ obtékání. Po potvrzení se tabulka umístí správně do textu. Pro upravení velikosti okrajů použijte tlačítko Možnosti umístěné na stejné záložce.
Jestliže vaše tabulka přesahuje rozměrem přes několik stran dokumentu, možná uvítáte další užitečnou volbu v dialogu Vlastnosti tabulky. Na záložce Řádek lze zvolit opakování vybraného řádku (typicky názvu jednotlivých sloupců) na počátku každé nové stránky, na kterou zasahuje vaše tabulka. Tím výrazně přispějete k její přehlednosti. Stačí zaškrtnout volbu Opakovat jako řádek záhlaví. Nejlepší je vybrat konkrétní řádek ještě před vstupem do dialogu Vlastnosti tabulky. Pokud jste na to zapomněli, můžete provést alespoň částečně výběr řádku pomocí tlačítek Předchozí řádek, Následující řádek na záložce Řádek.

Opravte si Office (Office 2000/XP)

Dalším tipem kancelářské části tohoto dílu bude zajímavý tip pro uživatele starších, ale díky vysoké ceně novějších verzí balíku stále velmi rozšířených Office 2000 a Office XP. Po instalaci MS Office se při jeho častém používání mohou vyskytnout chyby funkčnosti. Tato pravděpodobnost se zvyšuje v závislosti na instalovaní nového softwaru na váš počítač, zvláště nebezpečná jsou pak různá "cédéčka" s testovacími nebo zkušebními verzemi her. Po těchto nájezdech může být instalace MS Office poškozena a některé funkce možná nepracují tak, jak byste chtěli nebo očekávali.
Office ve svém instalačním programu obsahuje proceduru, která zkontroluje nainstalované součásti a provede jejich opětovné přepsání z instalačního CD. Tím lze vyřešit mnoho problémů. K této funkci se dostanete hned několika způsoby.
Pokud zaregistrujete problém v libovolné aplikaci ze sady Office, stačí jít do menu Nápověda a zvolit položku Rozpoznat a opravit. Objeví se dialog, který vysvětluje následnou proceduru. Stiskněte tlačítko Spustit a nechte program, ať pracuje za vás. Jedinou interakcí s programem bude vsunutí instalačního CD Office, a to jen v některých případech. Po dokončení opravy můžete zkusit, zda se váš problém vyřešil.
Druhým způsobem je spuštění samotného instalátoru. Ten se nenachází jen na instalačním CD, ale také přímo na pevném disku, právě pro výše uvedené potřeby uživatele. Jděte do menu Start a zvolte Nastavení. Zde spusťte Ovládací panely. Vyberte ikonu Přidat nebo ubrat programy a ze seznamu nainstalovaných aplikací vyberte MS Office. Poklepejte na něj dvakrát levým tlačítkem myši a spustíte plnohodnotný instalátor kancelářského balíku.
V dialogu máte na výběr tři tlačítka. Pro opravu Office stiskněte první tlačítko Opravit Office (to je logické). Tím spustíte stejnou proceduru, kterou jsme popsali výše. I když to již tematický nesouvisí s tímto tipem, zajímavé je i tlačítko druhé Přidat či odebrat funkce. Po stisku tohoto tlačítka se dostanete do stejného výběru jako při první instalaci Office. Můžete odebrat nebo přidat pouze jednotlivé funkce balíku, ty se po stisku OK doinstalují. Obvykle nastává problém s dělením slov, které ve standardní instalaci Office nepochopitelně chybí.
Jestliže potřebujete dělení slov, naleznete jej v sekci Nástroje sady Office Nástroje pro korektury.

Easter Eggs

PowerPoint 2000

Na závěr jedno jednoduché velikonoční vajíčko, o kterém jsme se ještě nezmiňovali. Opět se jedná o docela pěkně a ve 3D provedený seznam autorů této aplikace.
Spusťte PowerPoint ve verzi 2000, zvolte prázdnou prezentaci a vyberte libovolnou šablonu. Poté jděte do menu Nápověda a zvolte O aplikaci Microsoft PowerPoint. Nyní stiskněte společně klávesy levý CTRL, levý ALT a levý SHIFT a dvakrát poklepejte na ikonu PowerPointu v levém horním rohu. Zbytek uvidíte sami.
Tímto malým vajíčkem pro dnešek rozloučíme. Za měsíc opět na shledanou.


Intertipy

Ačkoliv zima nepolevuje a již dlouhou dobu nutí řidiče ke každodennímu oškrabávání namrzlých skel, na internetu to přímo vře. Analytik by pravděpodobně nazval současné dění "konsolidací trhu". GTS Novera úspěšně provedla několik "drobných" akvizic a dostala se tak technologicky až k samotnému uživateli (tedy získala přístup k takzvaným místním smyčkám). To je jistě špatná zpráva pro Český Telecom, který měl tuto oblast víceméně "pod palcem". Věřme, že to přinese další snížení cen za připojení a časem zlikviduje i nutnost placení paušálu za telefonní linku jako takovou.
Dnešní internetové tipy nevybočí z každoměsíčního standardu a přinesou několik zajímavých odkazů pro design a tvorbu internetových stránek.

Website Tips
www.websitetips.com

Website patří mezi velmi rozsáhlé weby, které poskytnou uživateli kompletní přehled, od designu stránek přes různé technologie až po jejich vystavení na internetu a způsob propagace. Obsahuje samozřejmě i komerční části. Zpracování stránek je na výborné úrovni, jak se pro tvůrce a rádce webu sluší a patří. V úvodu najdete přehled novinek a událostí, stěžejní je pak menu v levé části, obsahující dvě základní sekce. První jsou tipy a články, druhou pak odkazy na internetu. Následující podsekce začínají barvou, obsahem a typografií, pokračují designem layotu, přes programovací jazyky až po diskusní skupiny. Nechybí informace a tipy pro HTML, XHTML, Javu, PHP, CSS. Jednotlivé tipy jsou zpracovány převážně textově přímo na webu, případně odkazují na jiné weby. Vše samozřejmě v angličtině a s kvalitním vyhledávačem.

Dan‘s Web Tips
webtips.dan.info

Poněkud hůře zpracovaná, ale jinak naprosto přehledná stránka, věnující se popisu kódu HTML a okrajově i dalším webovým technologiím. Je vhodná zejména pro začínající anglicky mluvící uživatele. Jednotlivé oddíly jsou seřazeny podle složitosti do seznamu odkazů. Zpracování je až na výjimky ryze textové, nicméně autor mnoho věci vysvětluje velmi podrobně a přehledně. V závěru se věnuje i problematice interpretace kódu na serveru a klientovi. Jako doplňkovou službu lze chápat integrovaný validátor WWW stránek, kde si můžete snadno zkontrolovat kvalitu svého vlastního kódu, a WebSniffer, zobrazující pravdu o výstupu z webových serverů. Vše samozřejmě anglicky.

Web Design Tips
www.colin.mackenzie.org/webdesign/

Stránka poněkud extravagantního a velmi tmavého vzhledu, podle mého názoru ale povedeného. Autor se zabývá hlavně designem layoutu stránek, tomu také odpovídají položky menu. V první se například zabývá zaběhnutými klišé používanými na webových stránkách. V dalších pak narazí na čistotu HTML, aktuálnost obsahu, grafickou kvalitu, univerzálnost a dodržování standardů. V dolní části pak najdete celou řadu dalších zajímavých odkazů, tentokrát směřujících mimo tento web. Za zmínku jistě stojí tipy pro fotografování (velmi rozsáhlé) nebo třeba tipy pro hraní pokeru. Anglicky, bez vyhledávače.

Net Tips for Writers and Designers
www.dsiegel.com/tips

Poněkud méně povedená stránka (z grafického hlediska) převážně textového charakteru, která přinese slušné množství tipů pro tvůrce webového obsahu. Stránka se nezabývá samotným kódem, ale spíše typografickými a designerskými pravidly pro správné vytvoření internetové stránky. Začíná problematikou ergonomie jednotlivých písem, pokračuje přes ergonomií hypertextových odkazů, mnoho se dozvíte také o různých fintách pro rychlejší načítání grafiky, o metodě jednoho pixelu a podobně. Většina rad a doporučení je provedena pouze v textu, výjimečně využil autor ilustračních obrázků. Vše pěkně v angličtině, bez vyhledávače a dalších možná zbytečných služeb.

Great Website
www.unplug.com/great/

Opět víceméně nepovedená stránka. Trochu ostuda od autorů, kteří se věnují právě webdesignu. Obsahově je na tom však mnohem lépe, proto neváhejte a pokračujte ve čtení. V úvodu stránky vás na první pohled zaujme extravagantně provedené menu s tipy pro začátečníky, grafickými tipy, tipy pro pokročilé uživatele a tipy pro experty. Tato sada odkazů je doplněna seznamem užitečných prográmků, skriptů a kousků kódu ke stažení. Jednotlivé kategorie obsahují číslované seznamy s tipy, které jsou zpracovány výhradně textovou formou. To je v podstatě vše. Anglicky.

Tips and Tricks
www.tips-tricks.com

Velmi dobře provedená zelenobílá stránka s mnoha tipy a triky pro webovou tvorbu. Stránka je obsahově rozdělená do pěti základních částí. První z nich je ve své podstatě věnována jazyku HTML. Nejedná se přímo o příručku, spíše zde najdete souhrn zajímavých řešení rozličných problémů. Druhá část se věnuje neméně důležité oblasti, typografii a designu vašich stránek, opět formou několika textových článků. Třetí část je věnována výhradně webové grafice. Autoři se věnují rozdílům mezi grafickými formáty nebo pravidlům používání barev na vašem webu. Předposlední pasáž patří programování na webu, zejména Javě a CGI. Zbytek je shrnut v kapitole Ostatní. Najdete zde základní informace o zřízení domény a o hostingu, doplněné malým pojednáním o reklamě. Mezi doplňkové funkce patří možnost zadání vlastního příspěvku. Vše anglicky.

Creating a Web Page
www.marshall-es.marshall.k12.tn.us/jobe/webpage.html

Dnešní poslední odkaz bude patřit stránkám, jejichž autor se opět podrobně věnuje vytváření webového obsahu. Stránky jsou zpracovány pouze textově, vypadají proto na první pohled lacině. S ergonomií ovládání a hledání je to podstatně lepší, stejně jako s obsahem. Jediné horizontální menu se nachází u horního okraje stránky a v podstatě pouze odkazuje do téhož dokumentu. Najdete v něm základní rady a informace, které využijete zejména před začátkem psaní samotného kódu stránek, pokračujete přes výběr softwaru pro editaci a prohlížení, následují servery poskytující freewebhosting, poté seznam HTML editorů, odkazy na desítky HTML referenčních příruček, tutoriálů, validátorů kódu a jiných pomůcek. Zvláštní kapitolou je pak grafika, nacházející se v samostatném dokumentu tohoto webu. Vše přehledně a v angličtině.