Hlavní navigace

Uvedení procesorů řady Core i7 se blíží, Intel poodhaluje roušku tajemství

4. 11. 2008

Sdílet

Konečně jsme se dočkali. Uplynuly dva roky od uvedení současné architektury procesorů Intel Core a jsou tu nové procesory architektury Nehalem. Jmenují se Core i7.

skoleni

Mnoho už bylo o procesorech Intel Core i7 napsáno, a tak si pojďme shrnout informace. Nové procesory přináší mnoho nového a také mnoho toho, co už jsme někde viděli. V první řadě je to po vzoru AMD přidělaný řadič operačních pamětí přímo do procesoru. Kvůli tomu podporují procesory Core i7 jen DDR3 operační paměti, ne DDR2. Paměťový řadič je však úplně nový a rovnou tříkanálový a výsledky z benchmarků jsou až neuvěřitelné. V paměťové propustnosti nemá Nehalem žádnou konkurenci.

Dosud měl Intel všechny své čtyřjádrové procesory jako slepenec dvou dvoujádrových čipů. To se s Core i7 mění a procesory jsou opravdu nativně čtyřjádrové. K tomu si navíc připočtěte znovu obnovený a značně vylepšený Hyper Threading na každém jádru a výsledkem je osm virtuálních jader, které opravdu fungují.

O tom, že pro tuto novinku budete potřebovat novou základní desku, asi psát také nemusím, je to tak nějak logické. Současný LGA775 s 775 piny je jednoduše málo, a tak přichází nová patice LGA1366 se stejným počtem pinů a novým čipsetem Intel X58, který umí zároveň SLI i CrossFire.

O Nehalemech se dá psát opravdu dlouho, a tak si nezapomeňte koupit příští číslo časopisu PCWORLD, kde najdete kompletní test této novinky včetně rozboru architektury a srovnání s konkurencí.

No a než se dostanete do trafiky, vezměte alespoň zavděk některou z dřívějších zpráv:

http://www.pcworld.cz/pcw-hardware/Krvavy_dravec_pro_Core_i7_od_Foxconnu
http://www.pcworld.cz/pcw.nsf/id/Deska_pro_Core_i7_od_Biostar
http://www.pcworld.cz/pcw-hardware/Asus_predstavil_chladic_pro_Core_i7
http://www.pcworld.cz/pcw-hardware/I_eVGA_se_chysta_na_Nehalem

- - Tomáš Šulc