Hlavní navigace

Upgradujte si ve svém notebooku operační paměť - 5.díl

8. 9. 2018

Sdílet

 Autor: © Maxim_Kazmin - Fotolia.com
Vdechněte svému notebooku nový život!

Předcházející díl

 

Pokud máte pocit, že vás výkon notebooku omezuje v práci, není nutno se s touto skutečností smiřovat. Je totiž velmi pravděpodobné, že pouhým upgradem operační paměti RAM dokážete svému přenosnému počítači vdechnout nový život.

Instalace modulu operační paměti RAM do notebooku

1. Ještě předtím, než se pustíte do upgradu operační paměti RAM, se ujistěte, že je notebook skutečně vypnutý (tj. není v režimu spánku) a následně jej odpojte od elektrické sítě.

2. V dalším kroku budete potřebovat se dostat do šachty, kde se nachází operační paměť notebooku. K tomu budete potřebovat odstranit všechny, popřípadě jen některé části notebooku. Přesný návod pro rozebrání notebooku lze najít u většiny výrobců notebooku v návodu k obsluze. Ten najdete na internetových stránkách tohoto výrobce v sekci věnované podpoře vyráběných produktů.

U notebooku Aspire E 15 je naštěstí možné dostat se dovnitř velmi jednoduše – prostě odšroubujete tři šroubky, které drží dvířka, které kryjí rozšiřující sloty. Na tomto místě je však vhodné upozornit na to, že ne všechny notebooky řady Aspire E 15 jsou navrženy stejně. U některých starších řad je třeba odmontovat celý spodní kryt notebooku.

3. V dalším kroku je třeba vybít statickou elektřinu, a to tak, že se dotknete nějakého kovového předmětu nacházejícího se poblíž, třeba kovového regálu na dokumenty. Pokud si potrpíte na bezpečnost a chcete si být naprosto jisti, pak si můžete koupit antistatický náramek na ruku. Pravdou je, že pokud nepracujete na chlupatém koberci v prostředí s nízkou vlhkostí, pak s největší pravděpodobností bude vše v pořádku.

4. Vložte paměťový modul do notebooku. Paměťový modul má na sobě zářez, který musí zapadnout do výstupku ve slotu. Pokud vložíte modul do slotu obráceně, pak jej tam jednoduše nezasunete – nezkoušejte tedy modul vložit do slotu násilím!

Zářez v paměťovém modulu musí být zarovnán s výstupkem ve slotu. Horní modul znázorňuje, jak moc bude kontakt po svém vložení viditelný.

Jakmile máte jistotu, že máte modul správně orientovaný, položte jej do slotu pod mírným úhlem tak, aby kontaktní plošky byly téměř úplně vloženy do slotu. Nám se osvědčilo položit palce na okraje modulu, čímž se vyvine síla potřebná pro vložení tohoto modulu. Po vložení modulu jej pomalu posunujte dolů tak dlouho, dokud dvě kovová raménka po stranách nezapadnou s malým klapnutím na svá místa. Nakonec jemně potáhněte každou stranou modulu, abyste se ujistili, že je modul správně usazen na svém místě. Modul by se v tuto chvíli neměl vůbec pohnout.

Nakloňte modul pod mírným úhlem a poté jej pomocí palců pečlivě zasuňte do slotu tak hluboko, až prakticky neuvidíte pozlacené kontakty modulu.

Modul by měl ve slotu ležet úplně naplocho. Pokud budete potřebovat modul vyjmout, pak nehty o milimetr nebo dva milimetry odtáhněte kovové raménko nacházející se po každé straně modulu. Možná bude třeba odtáhnout raménka současně – to závisí na tom, jak silně je modul upevněn ve slotu. Po uvolnění ramének by měl modul sám vyskočit, abyste jej následně mohli bez problémů vyjmout.

Paměťový modul by měl ve slotu ležet úplně naplocho a měl by být připevněn na svém místě na každé straně pomocí kovových ramének.

MIF21

 

Pokračování