Hlavní navigace

Upgradujte si ve svém notebooku operační paměť - 3.díl

4. 9. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Vdechněte svému notebooku nový život!

Předcházející díl

 

Pokud máte pocit, že vás výkon notebooku omezuje v práci, není nutno se s touto skutečností smiřovat. Je totiž velmi pravděpodobné, že pouhým upgradem operační paměti RAM dokážete svému přenosnému počítači vdechnout nový život.

Kolik operační paměti vlastně vůbec notebook potřebuje?

Upgrade operační paměti RAM představuje nejjednodušší způsob, jak zvýšit výkon u těch nejlevnějších notebooků. Jakmile si tedy většina uživatelů začne stěžovat, že je jejich notebook pomalý, doporučuje se tedy zaměřit v první řadě právě na operační paměť.

Stejně jako většina cenově dostupných notebooků má i Acer Aspire E 15 operační paměť RAM o velikosti 4 GB umístěnou v jednom slotu typu DDR4 SO-DIMM a má ještě jeden slot pro operační paměť volný.

Sice to není nikde psáno, nicméně 4 GB operační paměti představuje pro většinu uživatelů naprosté minimum k tomu, aby se na takovém notebooku dalo plnohodnotně pracovat například při používání operačního systému Windows 10. Operační systém Windows 10 lze sice provozovat i s 2 GB operační paměti, ba spokojí se i s 1 GB operační paměti RAM, nicméně při práci s takto vybaveným notebookem musíte počítat s jeho slabým výkonem, protože kvůli nedostatku operační paměti RAM bude docházet ke swapování (odkládání a v případě potřeby opětnému načítání) dat z operační paměti na pevný disk a obráceně. Pokud potřebujete pracovat s více spuštěnými aplikacemi či záložkami internetového prohlížeče současně, pak vězte, že vám nebudou stačit ani 2 GB operační paměti RAM.

Pro operační systém Windows 10 doporučujeme operační paměť minimálně o velikosti 4 GB, ideální je osazení notebooku hned 8 GB operační paměti RAM, a to zejména tehdy, pokud potřebujete pracovat s aplikacemi, které jsou náročnější na systémové prostředky notebooku, jako je například aplikace Photoshop Elements. Jen s minimálně 8 GB operační paměti RAM dosáhnete uspokojivých reakcí při práci a jednotlivými aplikacemi a při přepínání mezi nimi.

Většina levnějších notebooků naštěstí obsahuje standardní sloty DDR4 typu SO-DIMM, které lze upgradovat. Na druhou stranu obvykle obsahují jeden paměťový modul, což omezuje šířku pásma paměti.

U levnějšího notebooku je třeba zvážit ještě jednu velmi důležitou skutečnost: šířku pásma (rychlost) operační paměti.

Soudobě procesory používají jeden až čtyři paměťové kanály. Platí přitom, že čím více paměťových kanálů se používá, tím je šířka pásma paměti větší.

Stejně jako většina levnějších notebooků je i notebook Aspire E 15 vybaven jedním modulem operační paměti, což znamená, že procesor Core i3-7100U pracuje v jednokanálovém režimu. Zaplněním druhého slotu operační paměti se notebook přepne do dvoukanálového režimu, čímž se zvýší výkon zejména u 3D úloh, typicky při hraní počítačových her. (Naproti tomu při práci s kancelářskými aplikacemi se zvýšení šířky pásma paměti nijak neprojeví).

cyber23

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).