Hlavní navigace

Ukradl Acer patent?

8. 5. 2007

Sdílet

Mezi společnostmi Acer a Hewlett-Packard to jiskří nejenom na poli tržním. Nejnovější epizodou jejich rivality je podání žaloby na Acer ze strany HP pro porušení patentů týkajících se optických mechanik, přepínání časových frekvencí a regulace spotřeby energie.

skoleni

Společnost Acer se rozhodla čelit stále silnějšímu tlaku na své údajné porušování patentu firmy Hewlett-Packard a oznámila zahájení důkladného vnitřního vyšetřování. Mluvčí společnosti zdůraznil, že Acer respektuje všechny zákony, zároveň se však proti nařčením konkurence bude bránit všemi zákonnými prostředky.


Jde o reakci na žalobu podanou minulý týden v USA v úterý společností HP. Tvrdí se v ní, že tchajwanský Acer zcela vědomě porušil patenty týkající se optických mechanik, přepínání časových frekvencí a regulace spotřeby elektrické energie. HP se dožaduje jak kompenzací, tak trestu pro společnosti Acer za její svévolný postup.

Nehezké zákulisní pomluvy ovšem tvrdí, že více než o nějaké patenty má HP na Acer vztek kvůli jeho úspěchům na americkém trhu, který je pro HP trhem domácím. Mnohé americké společnosti již učinily bolestivou zkušenost s dravou a rychlou asijskou konkurencí. Žaloba jedy může být jen snahou postup Aceru zbrzdit, vytvořit o něm špatný marketingový obraz.

Acer se ovšem dost možná ubrání, protože mnoho z komponent nakupuje od dodavatelů, kteří vyrábějí součástky pro obě společnosti - případné patenty mají tedy od Hewlett-Packard licencované.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).