Hlavní navigace

Two Worlds

1. 12. 2008

Sdílet

Pohádkové království se zmítá v mocenském boji a čelí hordám skřetů z dalekého jihu. Jedinou nadějí je osa...


Pohádkové království se zmítá v mocenském boji a čelí hordám skřetů z dalekého jihu. Jedinou nadějí je osamělý žoldák, který v Antalooru pátrá po ztracené sestře.

Českou hratelnou demoverzi naleznete na DVD!

Letošní rok není pro fandy počítačových RPG zdaleka tak úrodný jako ten loňský, kdy zazářilo trio The Elder Scrolls IV: Oblivion, Gothic 3 a Neverwinter Nights 2. Velké naděje tak byly vkládány do chystaného titulu od vývojářů z Reality Pump, i když ti se zatím předvedli především v oblasti realtimových strategií. Jestliže pravidelně sledujete dění kolem počítačových her, vývoj Two Worlds vám nemohl uniknout. Zveřejněné screenshoty vypadaly až moc uměle na to, aby popřely nemalé úpravy v grafickém editoru, a jakmile se nám dostala do rukou původní anglická verze hry, nadšení jsme rozhodně nebyli. Její tvářičku hyzdily po-divné textury postav i spousta bugů a autory nestydatě vypuštěný polotovar rozhodně nebyl stabilní. Proto jsme s úsměvem na rtech uvítali, že Two Worlds v našich luzích a hájích vychází s českými titulky a implementovaným patchem verze 1.5.

Je libo akční Oblivion?

Nyní je Two Worlds konečně na světě a zve všechny RPG pozitivní hráče na rozsáhlé virtuální dobrodružství. Do boje se silami zla se můžete vydat na vlastní pěst nebo v multiplayerovém kooperativním módu přes inter-
net. Striktní rozdělení na různá povolání zde chybí, úprava vzhledu postavy pomocí posuvníků je přirozenější než v Oblivionu, ale nemusíte si s ní nijak lámat hlavu. Hlavního hrdinu brzy zahalíte do kouzelnického mundůru nebo pořádného brnění a na šířku ramen, barvu pleti a délku paží si ani nevzpomenete. Na lehkou váhu však rozhodně neberte výběr obtížnosti. Two Worlds by se podle PEGI neměl dostat do rukou hráčům mladším šestnácti let, ale dva ze tří nabízených stupňů obtížnosti jsou až neskutečně snadné. Pokud si tedy nechcete hrát na boha, doporučujeme přitvrdit.
Po několika hodinách v Antalooru sami zjistíte, že Two Worlds snese srovnání s výše jmenovanými RPG klenoty, ale je tak trochu z jiného těsta. Hru bychom mohli charakterizovat jako mix Oblivionu a Diabla, což však rozhodně nezní špatně. Pokud holdujete klasickým akčním RPG a postrádáte rozsáhlý herní svět s naprostou volností pohybu, je pro vás tato novinka jasnou volbou. Příběh bohužel není příliš poutavý a řadu vedlejších questů budete plnit jen proto, abyste získali drahocenné zkušenostní body a odškrtli si další splněný úkol, kupředu vás ale potáhne intuitivní vývoj postavy a prozkoumávání rozmanitého prostředí.

Plné ruce práce

Hlavní hrdina je žoldák, toulá se světem, buchty už dávno spořádal i s ranečkem, a tak si musí vydělávat na živobytí. A jelikož je mu úplně jedno, jakou zadnici podpálí ohnivou koulí a komu setne hlavu leštěným obouručákem, dělá zkrátka děvečku pro všechno. Jednou splní úkol pro společenství mágů, jindy zas poslouží znepřáteleným nekromantům, nechá se najmout kdysi vládnoucím klanem Kargů a vzápětí už leští botky u znepřátelených Skeldenů, kteří pomotali hlavu místnímu králi a kují nekalé pikle u dvora. Až na několik finálních úkolů, kdy si konečně musíte vybrat své favority, je možné zvyšovat reputaci na všech frontách. Vedlejších úkolů je více než dost, ale v paměti vám bohužel nijak neutkví.
Aby hra měla potřebný cíl i spád a vaše bloumání po fantastickém světě nebylo tak sžíravě nekonečné jako u většiny MMORPG, přichází na řadu i hlavní úkoly a příběhová linie, které byste se měli držet. Nutno však podotknout, že tentokrát to autoři na celé čáře projeli! Na scéně se objevují neznámí zakuklení rytíři, kteří unesli sestru hlavního hrdiny a vy musíte plnit jejich podivné požadavky. Šušká se o vzkříšení skřetího boha Aziraala, jehož zapečetěnou hrobku může díky magickému rodovému poutu otevřít pouze váš žoldák, ale ten podobným povídačkám paličatě odmítá věřit. Ještě štěstí, že příběhové pozadí můžete směle hodit za hlavu a řídit se pouze mapou, kde se po zadání většiny úkolů automaticky zobrazuje místo jejich splnění. A pokud vám něco přece jen unikne, mrknete do deníku, kde jsou všechny potřebné informace automaticky zaznamenány. Veškeré dialogy jsou namluveny a anglický dabing doprovází český překlad, což musíme rozhodně pochválit. Jen zřídka však narazíte na postavu, s níž si promluvíte na úrovni a jejíž dabing nebude zároveň k smíchu.

Hratelnost nadevše

Two Worlds tedy na první pohled nevypadá nijak zvlášť zajímavě, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že se i přes zmíněné nedostatky překvapivě výborně hraje a nakonec hru odložíte až po zhlédnutí závěrečných titulků. Může za to propracovaný vývoj postavy a velké množství zbraní, brnění, kouzel, předmětů a speciálních schopností, jež budete využívat a s nimiž se můžete v podstatě neustále zlepšovat. Záleží tedy jen na vašem rozhodnutí, zda zvýšíte život, sílu, obratnost nebo sílu vůle, jaké magické škole zasvětíte svůj život nebo zda vylepšíte třeba jízdu na koni, páčení zámků, boj se dvěma čepelemi, sražení k zemi, střelbu z luku nebo alchymii. Schopnosti jako kradení, plavání, plížení či kladení pastí jsou vzhledem k akčnímu zaměření hry vcelku zbytečné, ale počet užitečných specialitek je naštěstí převyšuje.
Navíc nejde o nijak časově náročnou záležitost a vzhledem k automatickému zaznamenávání questů a plytkému příběhu stačí hru třeba na hodinku zapnout, splnit několik úkolů a po chvíli odpočinku se vrátit k dalším povinnostem. Takový postup u většiny epických RPG nefunguje právě z toho důvodu, že s přestávkami ztrácíte přehled, co právě děláte a jaké máte plány. Hru usnadňuje i systém teleportů, které se nacházejí u všech důležitějších lokací a přesun z jednoho konce mapy na druhý je tak díky svižnému nahrávání otázkou sekund. Radost z cestování ovšem trochu kazí jízda na koni, která se nabízí pro průzkum mnohých zákoutí a pro romantické projížďky při západu slunce. Ovládání oře je bohužel sužováno problematickým zatáčením a častým zasekáváním, které bylo po vydání několika patchů redukováno, ale jízda na koni stále není ideální. Two Worlds však vypadá famózně a se zapnutím všech detailů a simulace hloubky pozadí se neubráníte bloumání po krajině a vyhledávání pohádkových scenérií.
Nové RPG od Reality Pump si tak bezpochyby najde své příznivce, ale rovněž se neobejde bez peprné kritiky. Kdyby se autoři více věnovali příběhu a vyvarovali se zmiňovaných nedostatků, mohlo by jít o jeden z nejlepších titulů letošního roku.


HLAVNÍ HRDINA JE ŽOLDÁK, TOULÁ SE SVĚTEM, BUCHTY UŽ DÁVNO SPOŘÁDAL I S RANEČKEM, A TAK SI MUSÍ VYDĚLÁVAT NA ŽIVOBYTÍ.

AKČNÍ RPG

7.9

Výrobce: Reality Pump

Vydavatel: TopWare Interactive

Distribuce v ČR: Hypermax

Lokalizace: české titulky

Cena: 899?Kč

Multiplayer: ano

www.2-worlds.com