Hlavní navigace

Tvorba zálohy bitové kopie ve Windows 10 a její obnovení - 1.díl

25. 2. 2017

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Naučte se vytvořit zálohu bitové kopie vašeho disku, abyste si mohli v případě jeho poškození obnovit jeho obsah.

Úvod

Jak obnovíte poškozený nebo úplně zničený pevný disk nebo disk SSD? Jak si poradíte, když se operační systém Windows zanese tak, že bude naprosto nepoužitelný nebo se jej dokonce vůbec nepodaří spustit?

Možná odpovíte, že není nic snazšího než operační systém Windows nainstalovat znovu. Ano, jenže po této čisté instalaci budete muset znovu nainstalovat všechny vámi používané aplikace a prakticky celý operační systém nakonfigurovat tak, aby odpovídal tomu, jaký byl na poškozeném pevném disku.

Pokud jste ale byli dostatečně prozíraví a vytvořili jste si před nedávnem zálohu bitové kopie, pak vám obnova operačního systému Windows, aplikací a případná další úprava konfigurace zabere doslova jen několik minut.

V tomto článku vám prozradíme, jak se vytváří záloha bitové kopie operačního systému Windows 10 a jak se z této zálohy bitové kopie dá v případě havárie obnovit obsah disku.

Jaký je rozdíl mezi zálohováním souborů a zálohou bitové kopie?

Při vytváření zálohy bitové kopie se zálohuje veškerý obsah pevného disku, a to včetně diskových oddílů a zaváděcího sektoru. Jedná se o jediný správný způsob zálohy vaší instalace Windows na pevném disku včetně všech vašich programů a nastavení. Nepleťte si zálohu bitové kopie se zálohováním souborů, při kterém se kopírují pouze datové soubory (dokumenty, obrázky, tabulky apod.).

Z výše porovnávaných způsobů zálohování je naprosto jednoznačně nejdůležitější zálohování souborů. Vždyť operační systém Windows a vámi používané aplikace můžete přeinstalovat prakticky kdykoliv, zatímco u firemních dokumentů nebo rodinných fotografií to prostě nejde. Datové soubory byste tedy měli zálohovat každý den. Pokud je snad ještě pravidelně nezálohujete, je nejvyšší čas začít.

Naproti tomu je záloha bitové kopie nástrojem, který vám prostě a jednoduše ušetří spoustu času, který byste jinak museli trávit přeinstalováním. Zálohu bitové kopie se doporučuje vytvořit dvakrát až čtyřikrát za rok.

webcast_aruba

 

Pokračování