Hlavní navigace

Turok

1. 12. 2008

Sdílet

Kterak Turok ke steroidům přišel. První díl série Turok s podtitulem Dinosaur Hunter je pro pamětníky takřka sr...


Kterak Turok ke steroidům přišel.

První díl série Turok s podtitulem Dinosaur Hunter je pro pamětníky takřka srdeční záležitostí – akcelerovaná grafika, atraktivní prostředí a intenzivní akce, na kterou se jen tak nezapomíná. Orgastický výkřik „I‘m Turok“ nám zní v uších ještě dnes a je nám upřímně líto, že se z hrdinného lovce dinosaurů stala dojná kráva. Další pokračování totiž bohužel nedosáhly kvalit prvního dílu, ale vývojáře to nijak neodradilo a stáhli z Turoka kůži. Nyní se k nám po několika letech opět vrací v nové akci pro PC, PlayStation 3 i Xbox 360 a nabízí se otázka, zda neměl raději zůstat spát. Má snad někdo zájem o nabušeného podivína s prasečí hlavou?

Turokovo stádo

Už jsme si zvykli, že občas musíme ledacos skousnout. A stejně jako se příznivci Richarda Mathesona poperou s nechutně hollywoodským závěrem filmového zpracování upírského klenotu Já, legenda, fandové starého dobrého Turoka musí ignorovat jeho nový facelifting. Tento mlčenlivý chlápek je totiž v jádru dobrák a nezaslouží si zatratit pouze proto, že má s indiánskými předky společnou akorát vášeň pro střelbu z luku.
First person akce Turok začíná probuzením na vesmírné lodi, mířící vstříc vzdálené planetě, na níž se ukrývá zločinec jménem Kane. Skupina těch nejlepších vojáků jej musí zlikvidovat a do akce je zapojen i bývalý člen Kaneovy Vlčí smečky – ramenatý Joseph Turok. Není divu, že mu ostatní nedůvěřují a dávají to patřičně najevo. Hlavní padouch se v neznámém prostředí řádně připravil na všechny nezvané hosty, zdánlivě jednoduchá mise ale rozhodně neprobíhá podle plánu a vojáci chcípají jako mouchy.
Tuctový příběh servíruje několik zajímavých momentů, velmi rychle se však vrací do šedivého průměru. Chlapi kolem Turoka umírají, na indiána padá podezření ze zrady, ale vše je nakonec jen dílem náhody. Na scéně se neobjevuje žádný zrádce a hra postupně směřuje k závěru, který si načrtnete již v prvních minutách. Turok je zkrátka další tuctovou „efpéeskou“, v níž se příběh odsouvá do pozadí a důraz je kladen na akční prvek.

Jako na houpačce

Ještě štěstí, že samotná akce dopadla podstatně lépe a vyšvihla Turoka do slušného nadprůměru. I v této oblasti mají ale autoři co dohánět, kdyby byla celá hra stejně intenzivní jako v poslední čtvrtině, byli bychom mnohem spokojenější. Turoka rozděluje několik levelů a doba potřebná k dohrání nijak nevybočuje ze současného průměru. Pokud zvolíte jinou než nejnižší obtížnost, zcela jistě u hry vydržíte o pár hodin déle, ale místo zábavy se připravte na spoustu frustrujících momentů. Obtížnost totiž značně kolísá, některé pasáže jsou vyloženě primitivní a jiné po několika opakováních svádí k aktivaci nesmrtelnosti. Turok navíc neumožňuje libovolné ukládání pozice, po smrti vás vrací na pevné kontrolní body a řada tuhých přestřelek je umístěna právě před tato místa. Autoři vás milostivě odmění za vítězství, ale běda hráčům, kteří toho nejsou hodni.
Turok je striktně lineární, nepřátelé útočí ve vlnách, jak jim velí skripty, a s každou další smrtí jste tedy o fous chytřejší, ale takhle si next-gen FPS rozhodně nepředstavujeme. Turok má k dispozici poměrně slušnou skladbu zbraní a stereotypní střety se stupidními vojáky Vlčí smečky střídají zběsilé útoky prehistorických ještěrů. Zubatí nenažranci navíc nepohrdnou žádným kouskem masa, a tak se s chutí zakusují do vašich parťáků i nepřátelských vojáků. Turoka v akci většinou doprovází minimálně jeden chlápek z roty Whiskey a nechutně rychlé predátory tak likvidujete společnými silami. Občas se někdo skácí k zemi, ale lékárničky ani zázračné elixíry nejsou třeba a nikdo nezemře, pokud to zrovna nemá ve scénáři. Zato hlavní hrdina to do pekla nemá daleko, a pokud se dostane do křížové palby, během několika sekund je s ním amen.
Během hry vystřídáte několik zajímavých zbraní, nedostatkem nábojů trpět nebudete, ale vzhledem k omezenému prostoru si budete muset pečlivě vybírat. Pevnou součástí výbavy je ostře nabroušený nůž a moderní luk, bez něhož by Turok zkrátka nebyl Turokem. Oba kousky poslouží k tichému zabíjení, zatímco nožem budete nemilosrdně bodat do hrudníků a podřezávat šupinatá hrdla, dobře mířeným šípem přišpendlíte nic netušící nepřátele jako slavný Robin Hood. Zbývající dva sloty pak zaplníte zbraněmi podle vlastního výběru, ať už jde o obyčejné pistole či brokovnice nebo třeba užitečnou plazmovou pušku (přehřívá se), těžký kulomet, odstřelovačku, plamenomet nebo raketomet. Bez povšimnutí nelze nechat ani alternativní režimy střelby, kdy třeba z brokovnice létají světlice a dráždí hladové raptory. Pokud ji přilepíte na ocásek jednoho z ještěrů, máte o zábavu postaráno. Pobavit se ostatně můžete i sledováním bojů mezi nepřátelskými vojáky a predátory, ale vzhledem k lineárnímu postupu vás to brzy omrzí.

Nejdrsnější na celém světě

Turok využívá Unreal Engine 3 a po grafické stránce nevypadá špatné. Zvolíte-li nejvyšší možné detaily, starší herní mašinky se sice trochu zapotí, ale nakonec vyplivnou líbivé vizuální pozlátko. Zvýšené pozornosti neujdou modely postav a skvěle rozpohybovaní raptoři, kteří by si zasloužili mnohem detailnější a propracovanější místo k životu. Lokace jsou místy dosti chudé, a když si představíme, jak by se Turok hrál v otevřeném prostředí a grafice jako vystřižené z Crysis, je nám stárnoucího indiána trochu líto.
Z arkádové akční řežby vás občas vytrhne atmosférická hudba na pozadí, aby vás následně znechutila nějaká vyloženě stupidní hláška, jež v českém překladu vyzní ještě hloupěji než v anglické verzi. Je s podivem, že právě Turokovi v CD Projektu nadělili kromě českých titulků i dabing. Dialogy v enginových animacích jsou až na pár výjimek vcelku povedené, ale opakující se rádoby drsné výkřiky v bitevní vřavě posouvají hru vstříc trapné komedii, což si Turok nezaslouží. Není to však chyba překladu či samotného dabingu, ale křečovité snahy autorů natlačit starého dobrého Turoka mezi bandu obhroublých, hranatých tupců.
Výsledkem je nadprůměrná akce, okořeněná multiplayerovými zápasy a kooperací, kterou za pár hodin dotáhnete do konce a za pár dní si na ni ani nevzpomenete. Vypnete mozek, oddáte se lineárnímu masakru a budete se bavit, nadávat i proklínat autory za promarněný potenciál.Petr Prošek 8 0228/vali ?

TUROK JE DALŠÍ TUCTOVOU „EFPÉESKOU”, V NÍŽ SE PŘÍBĚH ODSOUVÁ DO POZADÍ A DŮRAZ JE KLADEN NA AKČNÍ PRVEK

S nožem na T-Rexe

Turok si s přerostlými masožravými bestiemi nikdy hlavu nelámal a tentokrát si na ně pořídil skutečně famózní žabikuch. S chladnou ocelí ovšem nešimrá pouze relativně malé ještěrky, ale troufne si třeba i na velociraptory nebo majestátného tyranosaura. Kromě kuchání obávaných druhohorních predátorů si zašpásuje i s obyčejnými lidskými vojáky, jimž chladná čepel v hrudním koši náramně sluší. Hlavní hrdina řádí jako černá ruka a silou svých bicepsů si poradí i s cvakajícími čelistmi krvelačných ještěrů. Když pak bez bázně a hany vydloubne očko T-Rexovi a nechá se vláčet vzduchem, možná vás pobaví mnohem více, než autoři původně chtěli. Tohle už je skutečně trochu moc...

Soutěž o pět originálek TUROKA

Ve spolupráci se společností CD Projekt vám přinášíme soutěž o pět originálních krabic skvělé akce Turok. Jak se můžete dočíst v recenzi, jedná se o svižnou first person střílečku, jejíž příběh zavede svalnatého hrdinu na planetu obývanou dinosaury. Stejně jako v původní hře z devadesátých let se – vybavení moderním zbrojním arzenálem –pustíte do boje s přerostlými obludami.
Své odpovědi můžete zasílat do 22. května 2008 na adresu: PC World, Seydlerova 2451, 158 00 Praha 5. Obálku nebo korespondenční lístek nezapomeňte označit heslem „Soutěž TUROK“ a k odpovědi připojte svojí zpáteční adresu. Pro zařazení do soutěže není nutné vystřihovat tuto stránku ani žádnou její část. Své hlasy můžete zasílat i pomocí elektronické pošty. Stačí zaslat e-mail na adresu gssoutez@idg.cz
a do předmětu zprávy napsat heslo TUROK. Do těla e-mailu pak napište pod sebe všechny odpovědi a hlavně jméno a adresu (vše pokud možno s diakritikou).

OTÁZKY:

1. Jak se jmenuje hlavní hrdina hry Turok?
a) Dino Turok
b) Číro Turok
c) Joseph Turok

2. Kdo byli Turokovi předkové?
a) Tibeťané
b) indiáni
c) pankáči

3. Jaká je Turokova nejoblíbenější zbraň?
a) kopí
b) luk
c) tomahawk

4. Jak by podle vás vypadal dnešní svět, kdyby dinosauři nevyhynuli?

Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).