Hlavní navigace

Trojrozměrné mistrovství světa ve fotbale 2010

5. 7. 2010

Sdílet

Kromě výkonů nejlepších fotbalistů, kteří hájí barvy svých rodných zemí v Jihoafrické republice, testuje letošní Mistrovství světa ve fotbale 2010 i nový obrazový trend - 3D vysílání.

Světová fotbalová asociace FIFA uzavřela dohodu se společností Sony, která poprvé v historii tohoto fotbalového svátku zajišťuje živý přenos vybraných utkání ve všech třech obrazových dimenzích. Celkem bude v trojrozměrném formátu natáčeno a vysíláno 25 zápasů, u kterých se předpokládá největší zájem ze strany diváků. První na programu byl zahajovací ceremoniál a následné první vykopnutí na stadionu Soccer City, kde své vyrovnané síly změřila pořádající Jihoafrická republika s Mexikem, a pomyslnou korunu tomuto přenosu nasadí finále, které se odehraje 11. července stejně jako úvodní zápas na stadionu v Johannesburgu.

Celkem bude ve 3D natáčeno a vysíláno těchto 25 zápasů:

11. června - skupina A - JAR - Mexiko
12. června - skupina B - Argentina - Nigérie
13. června - skupina D - Německo - Austrálie
14. června - skupina E - Nizozemsko - Dánsko
15. června - skupina G - Brazílie - KLDR
16. června - skupina H - Španělsko - Švýcarsko
17. června - skupina B - Argentina - Korejská republika
18. června - skupina C - Slovinsko - USA
19. června - skupina E - Nizozemsko - Japonsko
20. června - skupina G - Brazílie - Pobřeží Slonoviny
21. června - skupina H - Španělsko - Honduras
22. června - skupina B - Nigérie - Korejská republika
23. června - skupina D - Ghana - Německo
24. června - skupina F - Slovensko - Itálie
25. června - skupina G - Portugalsko - Brazílie
27. června - osmifinále
28. června - osmifinále
28. června - osmifinále
2. července - čtvrtfinále
3. července - čtvrtfinále
3. července - čtvrtfinále
6. července - semifinále
7. července - semifinále
10. července - zápas o 3. místo
11. července - finále

Společnost Sony z různých úhlů zaznamenává vybraná utkání hned sedmi páry profesionálních HDC kamer, konkrétně produkty známými pod označením HDC-1500, jež za přispění obrazového multiprocesoru MPE-200 zachycují dění na hřišti ve třetím rozměru. Následně jej přenáší dále do světa za pomoci specializovaného 3D přenosového vozu. Zmíněný procesor se postará o kompletní produkční proces včetně automatického nastavování hloubky ostrosti obrazu. Ve 3D se natáčí na pěti z deseti stadionů mistrovství světa, a to v Soccer City a Ellis Park v Johannesburgu, v Durbanu, v Kapském Městě a v Port Elizabeth.

Trojrozměrné přenosy z těchto 25 zápasů jsou dostupné prostřednictvím televizních stanic, které v tomto formátu vysílají. O jeden rozměr lepší zážitek si vychutnáte například se známou americkou sportovní stanicí ESPN America, která má s 3D vysíláním velké plány a začala je uskutečňovat právě stereoskopickým přenosem Mistrovství světa ve fotbale 2010 z Jihoafrické republiky. Při příležitosti zahájení této velkolepé události byla spuštěna speciální 3D verze tohoto kanálu, ESPN 3D, na níž budou již v průběhu roku 2010 odvysílány desítky sportovních klání ve třech obrazových dimenzích.

Kanál ESPN se nachází také v katalogu několika českých poskytovatelů kabelové televize a nechybí ani v nabídce společnosti UPC, nikdo z nich se ale smlouvu o šíření zmíněné 3D verze tohoto kanálu uzavřít nerozhodl.

 

Přehled světových televizních stanic vysílajících zápasy ve 3D

Země Televizní stanice
Andorra TF1
Austrálie SBS One Australia, SBS Two Australia
Brazílie Globo TV
Francie
TF1, Canal Plus France
Itálie Sky Italia
Japonsko
SKY PerfecTV
Kanada Societe Radio-Canada, CBC
Korea
SBS Korea
Portugalsko
RTP Radio Televisao Portuguesa
Španělsko Canal + Liga Espana
USA ESPN 3D USA
Velká Británie ESPN 3D UK

 

Se žádnou českou stanicí si ale trojrozměrný obraz neužijeme. Česká televize sice zakoupila práva na vysílání letošního šampionátu, ale původně jej svým divákům chtěla přinést dokonce jen v SD rozlišení, čímž samozřejmě zklamala všechny příznivce HD i namlsané diváky, kterým se vysoký standard zalíbil při sledování zimních olympijských her pořádaných v kanadském Vancouveru. Jako jeden z hlavních důvodů, proč se Česká televize původně rozhodla pro SD přenos, zapůsobila skutečnost, že po technické stránce není televize připravena na přímé HD vstupy z pražského studia. U zimních olympijských her byla situace poněkud odlišná, netrvaly totiž celý měsíc jako šampionát ve fotbale, a tak se vstupy ze studia, komentáře a další doplňkové pořady vysílaly z HD přenosového vozu.

Celá situace se však obrátila ani ne dva týdny před zahájením šampionátu, kdy veřejnoprávní médium z Kavčích hor vyslyšelo dychtivé fotbalové fanoušky a rozhodlo se přeci jen celý šampionát vysílat ve finančně mnohem náročnějším HD rozlišení, a to na programu ČT HD. Ten lze zachytit z družice Astra na pozici 23,5 stupňů východně a pro české diváky je zcela zdarma. Kanál se letos přestěhoval z družice Astra 1D na 1G a v druhé polovině letošního roku definitivně zakotví na Astře 3B, která byla na oběžnou dráhu vypuštěna teprve v květnu, a to z Francouzské Guyany.  Nejpozději do 14. června je tak nutné přeladit váš satelitní přijímač na novou frekvenci, pozici antény není třeba upravovat. Pro kódování používá systém CryptoWorks a přijímat jej lze za pomoci MPEG4 receiveru. Touto zprávou potěšila Česká televize i všechny příznivce kvalitních zvukových zážitků, přenosy jsou totiž navíc vysílány s prostorovým zvukem Dolby Digital 5.1. O to víc každého fanouška zamrzí, že se náš tým na toto mistrovství bohužel neprobojoval. A pokud vám z časových důvodů některý zápas uteče, můžete jeho záznam shlédnout na webu www.msfotbal.cz.

Ve vysokém rozlišení Česká televize ale nenabídne jen 64 fotbalových duelů, ale zařadila do svého vysílání i přenos zahajovacího koncertu, který se uskutečnil ve čtvrtek 10. června - den před prvním zápasem. Zúčastnily se jej hvězdy jako Black Eyed Peas, Shakira nebo Alicia Keys a samozřejmě nemohl chybět ani původem somálský rapper a instrumentalista K'Naan, který nazpíval oficiální hymnu letošního mistrovství světa, jež nese název Wavin’ Flag. Všichni umělci zde pochopitelně vystoupili bez nároku na honorář, výtěžek z této akce půjde na projekt „20 Centres for 2010“, jehož cílem je vybudovat 20 vzdělávacích a zdravotních center v Africe.

Abyste si mohli stereoskopický přenos vychutnat, musíte k tomu samozřejmě disponovat řádně vybaveným obývacím pokojem. Jedno z možných řešení nabízí společnost Sony, která začátkem června uvedla na trh novou produktovou řadu, jíž vévodí 40palcové 3D televizory BRAVIA HX800. Celá řada televizorů BRAVIA staví na 200Hz technologii, jenž divákům umožňuje sledovat 3D obraz v HD rozlišení 1080p. Na pomoc přichází i plejáda dalších technologií, které mají zážitek ze sledování ještě umocnit. Jde o trojici technologií „High Speed Precision“, „LED Boost“ a „Simulated 3D“, jejichž cílem je dodat obrazu více jasu a ostrosti.

Trojrozměrná televizní projekce samozřejmě vyžaduje použití 3D brýlí – nově představené modely od Sony využívají technologii aktivní závěrky a jsou vybaveny pružnými a nastavitelnými bočnicemi i předním nosníkem. Výrobce nezapomněl ani na provedení v různých barevných variantách či na naše malé ratolesti, pro něž jsou určeny menší modré a růžové brýle. Sony slibuje výdrž na baterie přibližně 100 hodin.

V sedmi vybraných městech z celého světa mohou diváci sledovat živé 3D přenosy určené pro veřejnost. V Evropě se na ně podíváte v Berlíně, Londýně, Paříži nebo v Římě a ve světě pak ve městech Rio de Janeiro, Mexico City nebo v australském Sydney. Osm zápasů bude živě přenášeno v 3D HD kvalitě do digitálních kinosálů a dalších vybraných prostor po celém světě. Za tímto účelem FIFA najala švýcarskou agenturu Aruna Media AG, která má na starosti správu exkluzivních vysílacích práv k živým přenosům pro 3D kina a další zábavní prostory. Naplánováno bylo živé vysílání v 3D formátu do přibližně 26 zemí světa. U nás v České republice můžete významné zápasy letošního mistrovství sledovat v pražském kině Atlas. Stačí si na místní pokladně zakoupit film na DVD v hodnotě 99 Kč, čímž získáte možnost „zdarma“ sledovat významná utkání ve třech obrazových dimenzích.

Kromě série živých přenosů mohou lidé přibližně v 1300 prodejnách Sony sledovat 3D upoutávky na každý z 25 zápasů. Po skončení šampionátu chce navíc společnost Sony ještě v letošním roce vydat Blu-ray disk s oficiálním 3D filmem z mistrovství světa, který mimo jiné poslouží jako úderný propagační materiál v jejich prodejnách.

Plastický zážitek z mistrovství světa ve fotbale nabízejí svým zákazníkům i elektroprodejny sítě Euronics. Stačí si u prodavače zapůjčit 3D brýle a užít si téměř autentický zážitek. „V průběhu divácky exponovaného mistrovství světa ve fotbale chceme zákazníkům jednak umožnit autentický zážitek, jednak lépe představit 3D technologii v praxi. Věříme, že na našich prodejnách zavládne v nadcházejícím období příjemná sportovní nálada,“ zaznělo z úst Davida Beneše, výkonného ředitele sítě elektroprodejen Euronics, který očekává, že se v letošním roce v prodejnách Euronics prodá několik tisíc kusů 3D televizních setů.

skoleni

K podobnému tahu na poli trojrozměrného pasivního sportování se letos uchýlila i společnost Panasonic, která ve spolupráci s Francouzskou tenisovou federací zajistila 3D přenos prestižního tenisového turnaje French Open, jenž se odehrával na kurtech Roland Garros od 23. května do 6. června. Tento tenisový svátek do 3 000 autorizovaných evropských prodejen společnosti Panasonic přenášel Eurosport. 3D přenosy těchto utkání byly k vidění i v prodejnách v České republice.

Zda se strategie společnosti Sony, která chce bezesporu živým 3D přenosem této významné sportovní události zvýšit počet 3D ready televizorů v domácnostech i celkový zájem lidí o tuto technologii, ukáže být úspěšná, zatím zůstává ve hvězdách. Nicméně lepšího partnera než mistrovství světa ve fotbale si pro tento tah snad vybrat nemohla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).