Hlavní navigace

Trochu jiné zálohování

1. 6. 2006

Sdílet

Acronis True Image 9.0 CZ bezpečně a česky S programem True Image jsme se na stránkách PC WORLDu setkal...


Acronis True Image 9.0 CZ bezpečně a česky


S programem True Image jsme se na stránkách PC WORLDu setkali již v jeho předchozí verzi. V poměrně krátké době máme k dispozici jeho nástupce, obohaceného o několik poměrně významných vylepšení. True Image je sice aplikací pro zálohování dat, v mnoha věcech se však od tradičních programů tohoto typu výrazně odlišuje. Stěžejním rozdílem je technologie nebo chcete-li způsob ukládání dat na zvoleném médiu. Standardní záložní program provede jejich kopii, případně je zkomprimuje nebo podle přání zašifruje do jednoho souboru. True Image ukládá data formou vytváření přesných obrazů sektorů vašeho pevného disku.
Instalace doznala pouze kosmetických změn a je nyní více ve stylu moderních aplikací. Po jejím dokončení je nutné počítač restartovat. Při startu vás překvapí speciální zavaděč, který umožňuje běh programu nezávisle na Windows (Acronis Startup Recovery Manager). V takto spuštěném True Image lze běžně provádět všechny operace, podobně jako v jeho "okenní" verzi. Obnovu ztracených dat tak provedete i v případě, že je systém nefunkční.
Základem aplikace je integrovaný ovládací panel, rozdělený na tři základní oblasti. V levé části vidíte rychlé menu pro přístup k jednotlivým nástrojům, v pravé potom seznam možných úloh k naplánování. V dolní části je pak okno, zobrazující právě probíhající úlohy. Základní funkcí True Image je zálohování. Přírůstková záloha uloží pouze soubory změněné nebo přidané od poslední provedené zálohy. K dispozici tak máte mnoho na sebe navazujících záloh, z nichž snadno získáte obnovená data z určitého období. Rozdílová záloha, která je v deváté verzi novinkou, vytváří vždy jen jeden soubor, evidující změny od první provedené celkové zálohy. Ten je pak pouze průběžně modifikován. Rozdílová záloha je díky tomu mnohem ohleduplnější k volnému místu na pevném disku. Novinkou je možnost definice vlastních filtrů při výběru dat k zálohování. Snadno tak můžete nastavit pomocí tradičních masek, které soubory se zálohovat nemají a které ano. Zálohovat lze na téměř vše, co je dostupné v zapisovatelné formě ve vašich Windows (USB disky, diskety, zapisovací optické mechaniky všeho druhu, síťové disky apod.). Zálohu můžete chránit heslem, komprimovat v několika stupních, v případě potřeby umí True Image rozdělit výsledný obraz na více částí s volitelnou velikostí. Program vám dokonce umožní definovat libovolné operace, které se provedou z příkazového řádku před a po ukončení zálohování. Veškeré zálohy obdobným způsobem zpětně obnovíte z uložených obrazů. Všechny uvedené procesy můžete naplánovat, a to i opakovaně. Informace o jejich provedení se zaznamenají do protokolu, který lze poté kdykoliv prohlédnout.
Specialitou True Image je takzvaná bezpečná zóna (Acronis Secure Zone), která slouží k uložení vašich záložních obrazů. Jedná se o volitelné místo pevného disku, které není běžně viditelné a tím pádem ani poškoditelné z Windows. Bezpečná zóna však navždy ubere z vašeho pevného disku prostor, a záleží jen na uživateli, zda ji využije. Bezpečnou zónu oceníte zejména ve spolupráci se Startup Recovery Managerem v případě, že se poškodí samotný operační systém.
Stejně jako ostatní produkty Acronisu obsahuje True Image další utility. Mezi ně patří zejména možnost připojení záložních obrazů jako diskových jednotek. Snadno je tak můžete prohlížet a vyjmout z nich požadované soubory bez nutnosti obnovy celé zálohy.
Poslední verze Acronis True Image CZ se určitě povedla. Přináší uživateli nový způsob vedení záloh, společně se starými, ale prověřenými funkcemi z předchozích verzí. Navíc je kompletně počeštěná, včetně podrobné uživatelské příručky. Ačkoliv přistupuje True Image k zálohování specifickým způsobem, své uživatele si jistě najde.

Acronis True Image 9.0 CZ

lokalizace včetně příručky
metody zálohování
Startup Recovery Manager
občasné problémy s diskovými jednotkami
K recenzi poskytla firma: Zebra systems, s. r. o., www.zebra.cz
Cena: 1 482 Kč (vč. DPH)