Hlavní navigace

Tři způsoby obnovy starší verze souboru - 1.díl

1. 10. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Také se vám stalo, že jste si otevřeli dokument, na kterém jste pracovali 14 dní a najednou jste zjistili, že posledních deset stran chybí?

Někdy se může hodit, pokud máte k dispozici verzi souboru z doby před dvěma dny. Pojďte se seznámit se způsoby, které vám umožní dostat se ke starším verzím souborů.

Úvod

Starší verze souboru se bohužel nedají obnovit stejným způsobem jako smazané soubory. Například soubor ve verzi z minulé středy byl zcela určitě přepsán nějakou novější verzí. Naštěstí se však starší verze souborů dají najít ledaskde. Podívejme se na tři místa, na která byste se určitě měli podívat.

Nástroj Předchozí verze ve Windows

Součástí operačního systému Windows je nástroj, který automaticky ukládá starší verze vašich souborů – pokud ovšem je zapnut a je funkční.

Abyste zjistili stav této funkce pro zjišťování starší verze souborů, přesuňte se do složky, která obsahuje vámi požadovaný soubor. Klepněte na tento soubor pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte položku Obnovit předchozí verze. Další možnost spočívá v klepnutí pravým tlačítkem myši a ve výběru položky Vlastnosti a následném přesunu na záložku Předchozí verze.

Nástroj Předchozí verze ve Windows

Tato funkce však, zejména na základě našich zkušeností, většinou žádné předchozí verze souborů neobsahuje. Je to dáno tím, že Windows ukládá verze souborů pouze při vytváření bodu obnovení, což se překvapivě děje poměrně zřídka. Navíc vytváření různých verzí souborů zabraňují další faktory související s konfigurací Windows.

Jinak řečeno platí, že pokud neprovedete žádná zvláštní nastavení ve Windows, pak by tato funkce měla fungovat, a proto stojí za to ji alespoň vyzkoušet.

MIF21

 

Pokračování