Hlavní navigace

Tři v jednom

1. 2. 2006

Sdílet

Co je to Borland Developer Studio 2006? Jak to tedy vlastně je? Pokud si prohlédnete obchod firmy Borland, najdete v ...


Co je to Borland Developer Studio 2006?


Jak to tedy vlastně je? Pokud si prohlédnete obchod firmy Borland, najdete v kategorii vývojářských nástrojů tři nové produkty: Delphi 2006, C++ Builder 2006 a C# Builder 2006. Podrobnějším prozkoumáním popisu však zjistíte, že obsah je stejný! Všechny tři obsahují jedno vývojářské prostředí, označované jako Borland Developer Studio (BDS) ve verzi 4, a k němu všechny tři jazykové verze Delphi vulgo Pascal, C++ a C# (každý ve své nejnovější verzi). A aby to nebylo jednoduché, je potřeba rozlišovat, pro jakou cílovou platformu je která jazyková verze určena.
Asi nejjednodušší záležitostí je verze C#, která je pokračovatelem C# Builderu 1 a je určena pro platformu .NET. Vzhledem k tomu, že Borland nestihl implementovat .NET Framework 2.0, jehož uvedení se téměř krylo se zahájením výroby Delphi 2006, zůstalo v případě samotného C# vlastně všechno při starém.
To situace okolo C++ je mnohem zajímavější. Jeho kořeny sahají někam do roku 2002 a jenom skalní fanoušci si pamatují jeho přímého předchůdce C++ Builder 6. Vzhledem k tomu, že se jedná téměř o zmrtvýchvstání, není divu, že zůstal zatím určen pouze pro platformu Win32 (která však díky zpoždění systému Vista bude určitě ještě nějaký pátek aktuální). I tak způsobilo C++ nemálo komplikací a do výroby šlo koncem listopadu kvůli několika nepříjemným chybám pouze jako "Technological Preview". Nicméně již na konci prosince byl na webu k dispozici bezplatný update, který jej v očích výstupních kontrolorů i uživatelů povýšil na plnohodnotného člena rodiny BDS.
Pokud jde o novinky, určitě bude pro "céčkaře" největší změnou celé vývojářské prostředí studia. Až tento přechod vstřebají, určitě si všimnou i speciálních novinek, třeba vylepšení podpory sestavení aplikací (možnost přepínání mezi více konfiguracemi, definice událostí během sestavení), běhových knihoven Dinkumware nebo integrace technologie CodeGuard do ladicích prostředků studia.
Pascalská (Delphí) jazyková verze je určena pro obě platformy a jakožto vlajková loď prochází nejplynulejším vývojem. Ze speciálních novinek mě zaujala možnost deklarovat parametry u konstruktorů, deklarace nevirtuálních metod, statické metody a vlastnosti nebo přetěžování operátorů.
Samotné vývojářské prostředí bylo na všech frontách vylepšeno. Potěší zejména nový správce paměti, který slušně zrychlil start i odezvu prostředí. Projeví se to zejména tehdy, pokud startujete pouze konkrétní jazykovou verzi, nikoliv celé studio. Precizní návrh formulářů usnadní funkce Design Guidlines, která zobrazují vodicí a zarovnávací čáry během pohybu vizuální komponenty po ploše formuláře. Jakousi náplastí na nářky vývojářů, že se v prostředí se spoustou oken nedají navrhovat velké formuláře, je Form Positioner, který zobrazuje polohu zobrazovaného výřezu vůči celému formuláři.
Slušná řádka vylepšení potkala editor kódu: vylepšena byla navigace mezi metodami uvnitř třídy či unity pomocí horkých kláves, doplněna byla funkce dokončování bloků (např. závorek), zlepšila se čitelnost textu a editor umí pomocí barevných pruhů po levé straně odlišovat řádky, které se změnily a byly či nebyly uloženy. Velmi příjemnou novinkou jsou živé šablony, kdy lze pomocí tabelátoru procházet šablonou a doplňovat proměnné na příslušná místa. Můžete používat šablony dodávané výrobcem (pro všechny jazyky) i své vlastnoručně vytvořené. Editor umí "zabalit" podle vybrané šablony také blok textu.
Doslova mílovými kroky kráčí vpřed technologie ECO i modelování aplikací jako takové. Plně integrovanou součástí studia je nyní plnohodnotné modelovací náčiní Together s podporou celé škály UML 2.0 diagramů a návrhových vzorů (dodávaných i uživatelských), vybavené generováním dokumentace i analytikou a metrikami kódu. ECO Framework, dodávaný v rámci studia, podporuje nově stavové stroje pro modelování chování tříd a rozšiřuje vlastnosti jazyka OCL o ECO Action Language, používaný právě ve stavových diagramech. Navíc část ECO Frameworku pronikla i do nižších variant studia, takže se stává dostupnou i pro normální smrtelníky. Mnoho novinek také najde vývojář databázových aplikací například podporu Connection Pooling v ovladačích BDP.NET nebo Reconcile Error Dialog, umožňující uživateli řešení konfliktů při mazání, přidávání či opravování položek v databázích, podporu Unicode a návratových hodnot procedur MS SQL serveru a mnoho dalších.
V neposlední řadě nemohu opomenout ani stále těsnější integraci dalších vývojářských nástrojů. Velice mě zaujala možnost navázat požadavek ze systému CaliberRM 2005 přímo na konkrétní místo ve zdrojovém kódu, nebo použití vyhledávacích a vizuálně porovnávacích funkcí Starteam 2005 přímo v prostředí studia.
Tolik stručný přehled nejvýznamnějších novinek nejnovějšího vývojářského počinu firmy Borland. Celkový dojem z objemného balíku je skutečně impozantní a pozitivní. Práce s prostředím se citelně zrychlila a to je snad ještě důležitější zdá se, že Borland konečně začal preferovat kvalitu před kvantitou, takže prostředí pracuje stabilně a bylo odstraněno mnoho chyb a problémů předešlých verzí. Vadou na kráse zůstává tedy zejména cena, která navzdory gigantické konkurenci od minule ještě vzrostla.6 0024/OK o

Borland Developer Studio 2006

tři programovací jazyky pod jednou střechou
komponenty ECO III
plná podpora modelování (UML 2.0)
integrace s dalšími vývojářskými aplikacemi
C++ pouze pro Win32
cena
K recenzi poskytla firma: Borland, www.borland.cz
Cena: viz shop.borland.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).