Hlavní navigace

Tři tipy pro starší verze Windows, které využijete i ve Windows 10

30. 4. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Ano, jistě, Windows 10 jsou bezpochyby skvělý operační systém, ale pokud jste ještě nezapomněli tipy a triky platné ve starších verzích Windows, zjistíte, že celou řadu z nich můžete použít i v tomto nejnovějším operačním systému Windows.

Windows 10 mají všechny nejmodernější vymoženosti, jako je Cortana (u nás bohužel zatím nedostupná), podpora více pracovních ploch, zobrazování upozorňování od aplikací atd. TO ale neznamená, že byste v tomto operačním systému nemohli používat tipy a triky známé ze starších verzí Windows. Pojďte si připomenout alespoň tři z nich!

Funkce zatřesení s oknem (Shake)

Pokud někdy máte na pracovní ploše otevřeno příliš mnoho oken a je pro vás stále obtížnější trefit se například právě do toho okna tabulkového procesoru, které je před vámi, popřípadě pokud jen chcete uspořádat okna na pracovní ploše, pak se vám určitě bude hodit trik se zatřesením s oknem, který se poprvé objevil ve Windows 7. Postačí klepnout a držet okno té aplikace, se kterou chcete pracovat a zatřást myší (a tedy i oknem), sem a tam. Po několika zatřeseních se všechna otevřená okna na pracovní ploše minimalizují a zůstane pouze to, se kterým třesete.

Více možností pro funkci Odeslat

Pokud chcete mít pro funkci Odeslat, která je k dispozici v okamžiku, kdy klepnete pravým tlačítkem myši na libovolnou složku, pak vyzkoušejte následující trik. Nejprve stiskněte a držte na klávesnici klávesu Shift a poté klepněte pravým tlačítkem myši na požadovanou složku a z místní nabídky vyberte položku Odeslat. Budete překvapeni, jak pestrý nyní budete mít výběr!

Ty nejprimitivnější triky z Windows XP

Nyní se ponoříme do světa velmi starých triků známých už dob Windows XP, které ovšem stále fungují i v nejnovějších Windows 10 (alespoň dnes, kdy píšeme tento článek). Víte například, že pomocí klávesové zkratky Alt+Tab můžete přepínat mezi okny otevřenými na pracovní ploše? A jak by se vám líbilo, kdybyste tak mohli používat klávesovou zkratku Alt+Tab ve stejné podobě, jako byla ve Windows XP, i ve Windows 10 či Windows 8.1?

Možná se podivíte, ale tato možnost existuje. Jen budete muset použít místo jedné klávesy Alt v podstatě obě dvě. Stiskněte jednu (libovolnou) klávesu Alt na klávesnici a držte ji stisknutou. Pak jednou stiskněte a hned zase pusťte druhou klávesu Alt a poté stiskněte klávesu Tab.

Starší verze seznamu oken vyvolaná klávesovou zkratkou Alt+Tab

MIF21

I přes novou podobu, kterou má funkce Alt+Tab v nových verzích Windows, je stále docela dost uživatelů, kteří upřednostňují právě onu starší verzi, která namísto velkého okna s náhledem obsahu zobrazuje pouze ikony aplikací a stručný popisek s názvem otevřeného souboru či internetové stránky.

Tak tady jsou. Tři jednoduché tipy, které vám ušetří čas, popřípadě vnesou trochu nostalgie ze starších verzí Windows, do Windows 10.