Hlavní navigace

Tři nástroje pro řešení nejhorších problémů s WiFi - 1.díl

4. 5. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Používání bezdrátového připojení k internetu se pomalu ale jistě stává samozřejmostí. Je to tak samozřejmé, že pokud se nám připojení k bezdrátové síti nezdaří, považujeme to za velký problém. Ještě štěstí, že existují nástroje, které nám dokážou pomoci!

Díky všemožným vylepšením integrovaným ve směrovačích a v aplikacích pro správu sítě je připojení k bezdrátové síti WiFi daleko jednodušší než kdy dříve. To ale na druhou stranu neznamená, že zkušenosti a dojmy z používání bezdrátových sítí by byly pouze kladné. I v současnosti se můžete velmi snadno dostat do potíží s bezdrátovým připojením k síti třeba kvůli slabému signálu, ztrátou připojení, nedostatkem veřejných přístupových bodů a pomalým přenosovým rychlostem. Také jste se s těmito nepříjemnostmi setkali? Seznamte se se třemi aplikacemi, které vám s problémy okolo WiFi pomohou.

ViStumbler

Je vaše připojení pomalé i přesto, že svému poskytovateli platíte za připojení daleko kvalitnější? Padá neustále u vašeho notebooku připojení k bezdrátové síti? Problém v tomto případě asi nebude ve vašem širokopásmovém připojení, ale spíše v tom, že stejný kanláll WiFi používají i ostatní směrovače v okolí a vzniká tak interference signálu.

Problém vám pomůže vyřešit zdarma dostupný nástroj s názvem Vistumbler. Jakmile program nainstalujete, spusťte jej a stiskněte tlačítko Scan APs. Po chvíli vám program Vistumbler zobrazí seznam všech bezdrátových směrovačů WiFi ve vašem okolí. Program bohužel vydává několik spíše zmatečných zvukových signálů, takže po nalezení přibližně 20 směrovačů můžete klidně stisknout tlačítko Stop.

Nástroj ViStumbler zobrazí všechny bezdrátové směrovače ve vašem okolí

Nyní máte před sebou seznam bezdrátových směrovačů WiFi ve vašem okolí, přičemž o každém z nich se můžete dozvědět spoustu dodatečných informací, jako je název směrovače, síla signálu, metoda šifrování apod. Násw však v tuto chvíli nejvíce zajímá sloupeček s názvem Channel. Vyhledejte proto v seznamu svůj směrovače (pokud jste k němu právě připojeni, měl by se objevit nahoře mezi prvními položkami) a ze sloupečku si přečtěte číslo kanálu.

Poté tento údaj srovnejte s jinými směrovači v seznamu a spočítejte, kolik směrovačů vysílá na stejné kanálu. Pokud jich najdete hodně, pak se znovu podívejte do seznamu směrovačů a zjistěte, na kterých kanálech vysílá nejméně směrovačů. Ideální bude, pokud budete moci použít některý z kanálů 1, 6 nebo 11, neboť toto jsou jediné kanály, které se navzájem nepřekrývají.

Teď, když víte, na který kanál máte svůj bezdrátový směrovač přepnout, postačí, když se přihlásíte do jeho rozhraní pro správu a nastavení změnili.

Pokud si nevíte rady, jak změnit kanál u svého bezdrátového směrovače, pak zřejmě nejjistější bude, když zavoláte svému poskytovateli internetového připojení a požádáte jej o pomoc. Další možností je vyhledat uživatelskou příručku ke svému bezdrátovému směrovači na internetu.

MIF21

 

Pokračování