Hlavní navigace

Tři čtvrtiny hráčů mají stále Windows XP

1. 5. 2008

Sdílet

Dle statistik programu GPU-Z, který shromažďuje informace o grafických kartách uživatelů, používá stále 75% hráčů postarší systém Windows XP. Vistu má pouze 23% z nich.

skoleni

GPU-Z používají hlavně hráči počítačových her a majitelé výkonných grafických karet, proto lze tento výzkum pokládat za zaměřený právě na tuto skupinu uživatelů.

23% Vista uživatelů je stále velmi málo, obzvláště přihlédneme-li k faktu, že Microsoft před více jak rokem Windows Vista prezentoval jako ideální systém pro hráče a poslední verzi DirectX 10 rozběhnete pouze pod tímto operačním systémem. Na druhou stranu Vista skýtá četné problémy s kompatibilitou s hrami pro Windows XP, nemluvě pak o těch pro Windows 98 či 95 (ano, i takové se stále hrají).

Na druhou stranu je Vista mezi hráči stále rozšířená více než mezi běžnými uživateli (zde má podíl pouze okolo 15%) a stejně tak DirectX 10 je spíše propadákem než revolučním grafickým rozhraním budoucnosti. To vše dává dohromady statistiku, která pro Microsoft není příliš povzbudivá a podle současného směru vývoje ani o mnoho povzbudivější v brzké době nebude.

- - Tomáš Šulc