Hlavní navigace

Trh se stolními počítači se podle Intelu pomalu mění

4. 6. 2009

Sdílet

Celosvětový trh se stolními počítači se odklání od současného tržního modelu a přechází k dělení do čtyř segmentů.

Trh se stolními počítači se podle Intelu pomalu mění

 

Celosvětový trh se stolními počítači se odklání od současného tržního modelu a přechází k dělení do čtyř segmentů. První z nich se zaměřuje na firemní zákazníky, u nichž je hlavním cílem zvýšit produktivitu, zlepšit správu počítačů a bezpečnost. Další kategorie se orientuje na nettopy, které nabízejí pohodlný přístup k internetu. Pro lifestyle a prostorově nenáročná zařízení (small form factor) jsou hlavními kritérii stylovost, orientace na multimédia a energetická efektivita. Poslední segment je určen počítačovým „nadšencům“. Pro ty je rozhodující vysoký výkon, který využijí při hraní počítačových her nebo tvorbě videa. Kvůli časté obměně komponent se využívá větších počítačových skříní.

Intel ohlašuje dva procesory Intel Core i7

Intel ohlásil dva procesory Intel Core i7. První nese označení Intel Core i7-975 a běží na frekvenci 3,33 GHz. Pro druhou novinku s názvem Intel Core i7-950 byla zvolena frekvence 3,06 GHz.

Nehalem pro široké spektrum zákazníků

Nová platforma se skládá z procesoru Lynnfield a čipové sady Intel P55 Express. Její výroba je plánována na druhou polovinu letošního roku. Lynnfield je novým čtyřjádrovým procesorem s technologií Intel Turbo Boost. Disponuje inteligentní architekturou, která zrychluje běh současně spuštěných aplikací a zlepšuje běh počítačových her. Čipová sada P55 bude první čipovou sadou řady 5 s podporou čipu Lynnfield a bude integrována v jediném čipu.


Trendy v čipových sadách

Richard Malinowski, viceprezident divize Intel Mobility Group, hovořil o evoluci platforem. Zástupci čipových sad Intel řady 5 (Intel 5 Series Chipset family) jsou prvním jednočipovým řešením od společnosti Intel. Čipové sady Intel prošly markantním vývojem: dříve sloužily k prostému propojování komponent, zato dnes nabízejí řadu nových funkcí. Přechodem od tříčipových ke dvoučipovým řešením se zmenší rozměry systémů a sníží spotřeba elektrické energie.

Budoucnost patří malým zařízením

Společnost Intel předpokládá nástup energeticky efektivních desktopů s vysokým výkonem. IDC odhaduje, že v roce 2009 bude 35 % všech stolních počítačů prostorově nenáročných. Čtvrtina ze základních desek, které Intel dodává, je dnes typu mini-ITX. To jen podtrhuje trend miniaturizace stolních počítačů.
 
Procesor s integrovanou grafikou v roce 2010

skoleni

Procesor s kódovým názvem Clarkdale je založen na mikroarchitektuře Nehalem a obsahuje integrované grafické jádro. Jeho výroba je plánována na čtvrté čtvrtletí roku 2009. Clarkdale se bude vyrábět 32nm Hi-K procesní technologií druhé generace.

Nettopy a platforma Pine Trail

Nettopy jsou systémy malých rozměrů s procesory Atom. Stejně jako netbooky jsou postaveny na procesoru Intel Atom a jsou primárně určeny k brouzdání na internetu. Pine Trail-D je nové dvoučipové řešení založené na Atomu, které půjde do výroby ve čtvrtém čtvrtletí roku 2009 a bude srdcem budoucích nettopů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).