Hlavní navigace

Toshiba znovu odložila televizi postavenou na SED technologii

27. 5. 2007

Sdílet

Přes veškeré úsilí Toshiba tento rok neuvede na trh televizory postavené na panelech používajících k zobrazování SED technologii, která by měla nahradit LCD a PDP panely. Zároveň jde i o konkurenční technologii pro OLED displeje.

MIF21

Toshiba nemůže uvést ve 4. čtvrtletí na trh ploché televizory s plochými panely využívající technologii SED, protože fyzický výrobce panelů Canon, ji není schopen zásobit obrazovkami.


Oproti LCD (liquid crystal display) a PDP (plasma display panel) nabízí SED bohatší barvy, rychlejší odezvu a celkově lepší obrazové podání. Její uvedení ovšem pronásleduje řada technických, tak v nedávné době i právních komplikací.

Toshiba plánovala na konec roku uvést na trh limitované množství TV se SED displeji s tím, že běžně dostupné budou tyto modely v roce 2008. Plán prodejů je jasně zamýšlen saturovat plně právě období před Olympiádou v Pekingu, která může být pro řadu uživatelů motivací ke koupi nového televizoru. Podobně tomu bylo při MS ve fotbale v Německu, které pomohlo v Evropě zajistit zvýšení prodejů HD Ready a HDTV přístrojů.

Canon odůvodňuje zpoždění dodávek snahou zavést cenově efektivnější výrobní proces.a především probíhajícím soudním sporem v USA se společností Nano Proprietary.
Canon totiž založil s Toshibou joint venture společnost SED zabývající se vývojem a výrobou SED displejů. Canon vlastní 50% společnosti plus 1 extra akcii, což ze SEDu dělá podle Canonu je dceřinou (přidruženou) společnost. Nano Proprietary tvrdí, že tomu tak není a argumentuje rozhodovacími pravomocemi Toshiby v SEDu.

Otázka zda je či není SED dceřinou společností Canonu je důležitá proto, že část SED technologií, jenž Canon používá jsou licencovány právě Nano Proprietary, která je vlastníkem patentů. To by znamenalo, v případě vítězství Nano Proprietary, že existující licence se nevztahují na jejich používání v rámci společnosti SED.

Aby urychlil řešení tohoto sporu, Canon odkoupil podíl Toshiby v SEDu. Navíc současný ředitel SEDu rezignoval na své zaměstnání u Toshiby a je nyní zaměstnancem SEDu, respektive Canonu. Podobně se vedlo i některým inženýrům Toshiby. Díky tomu skončilo i první kolo soudního sporu. Stále je zde však otázka náhrady případné škody.

- - Tomáš Jirásko