Hlavní navigace

Recenze: Toshiba Tecra M10-M12O

14. 6. 2009

Sdílet

Celá řada Tecra M10 je postavena především se zaměřením na pracovní nasazení. Typickým jevem je v těchto případech využití platformy Intel v Pro, kterou Toshiba doplnila svoje řešení EasyGuard pro zvýšení zabezpečení samotných notebooků.

Toshiba Tecra M10-M12O

 

M10 se v podstatě stala dalším uniformním notebookem, protože ani v tomto případě výrobce nenavrhne pracovní notebook v bláznivých barvách nebo nestandardním materiálovém provedení. Zařízení působí díky zvolenému stříbrnému provedení konzervativním dojmem bez rušivých elementů. Zkrátka od něj nečekáte, že by se na něm daly hrát nejnovější hry, ale tak nějak cítíte jakousi vzájemnou důvěru. Je to značně iracionální představa, ale solidně navržená a skvěle dílensky provedená Tecra na nás tak jednoznačně působí.

Avšak vzápětí se dostaví vystřízlivění, a to při pohledu na víko displeje a jeho zámečky – tedy vlastně na nepřítomnost jakýchkoliv jezdců sloužících k zajištění uzavření víka. Konstruktéři se rozhodli spolehnout pouze na sílu samotných pantů displeje, a to my stále považujeme za nepříliš vhodný příspěvek k jeho ochraně. Minimálním rizikem je papír, který v tašce vnikne do nabízené štěrbiny – co dokáže tužka, která se při otřesu dostane mezi víko a klávesnici, snad ani nemusíme psát. Celý housing ovšem působí značně pevným dojmem, i když zvukové efekty doprovázející praktické zkoušky odolnosti nebyly právě příjemné. Přes veškerou naši snahu z notebooku nic neodpadlo, nic se neulomilo ani neprasklo, nedošlo k omezení funkčnosti, systém se spouštěl – co víc bychom si tedy od pracovního nástroje mohli přát a očekávat?

Dojem z horšího řešení víka se nám ale zlepšil po jeho otevření a pohledu na displej. 14,1“ obrazovka (s rozlišením 1440 × 900 pixelů) se předvádí v dobrém světle – jasný, ostrý obraz na matném povrchu je ideální i pro dlouhé hodiny sezení nad prací. Rozhodně si u tohoto modelu nemůžeme stěžovat na bolest očí. O dostatečný přísun grafických dat se zde stará nVidia Quatro NVS150M využívající sdílenou paměť. Právě displej bude u tohoto řešení rozhodujícím faktorem pro jeho případnou volbu. Díky němu není notebook vhodný na dennodenní přenášení – na druhou stranu kvalita obrazu je v případě, že nevyžadujete vysokou mobilitu, jednou z věcí na misce vah, hovořící jasně pro tento notebook.Hodnocení

Klávesnici Tecry jsme si hned oblíbili – velká, precizně reagující na tlak, přesto dostatečně tuhá. V její blízkosti se nachází i sestava funkčních tlačítek, z nichž za zmínku stojí především ta, která umožňují rychlý přístup k řešení Toshiba Assist – sadě nástrojů, které výrazně zjednoduší a zlepší nastavení vašeho notebooku. Na touchpadu se obvykle dá mnohé zkazit, ale Toshiba zvolila podobné řešení známé z předcházejících řad a i dnes jde o dostatečně citlivé polohovací zařízení s vertikálním i horizontální částí pro rolování.

 

skoleni

Verdikt:

Celkový výkon Tecry M10 je více než uspokojivý. Pokud se však rozhodnete s tímto notebookem pracovat na cestách, počítejte s časem okolo 2 hodin. Je to daň za velikost displeje a kvalitu poskytovaného obrazu.