Hlavní navigace

Toshiba hodila ručník do ringu

20. 2. 2008

Sdílet

Společnost Toshiba oficiálně oznámila, že po bedlivém zkoumání současné situace se rozhodla nadále nepokračovat ve vývoji HD DVD mechanik, disků a souvisejících technologií. To je vítězství pro Blu-ray.

skoleni

Na našem webu jsme o boji mezi Blu-ray a HD DVD intenzivně psali, věnovali se jednotlivým prohrám i vítězstvím těchto formátů peroucích se o nástupnictví po DVD. V poslední době toho bylo na HD DVD už moc, Blu-ray vítězila na mnoha frontách, prodeje BR mechanik rostly, zatímco HD DVD klesaly.

Prohlášení Toshiby je tedy logickým vyústěním současného stavu, přiznáním prohry Toshiby a Microsoftu, hlavní opory HD DVD, a přenechání výhry pro Sony, hlavního podporovatele Blu-ray. Je ovšem nutné uznat, že se Toshiba k problému postavila čelem a že se například nesnažila trapně předstírat, že problémy nejsou a kde co.

Příčin prohry Toshiby je mnoho, osobně za hlavní považuji, že Sony prodávala Blu-ray mechaniky jako standardní součást svých Playstation 3, zatímco Microsoft dával HD DVD ke své konzoli Xbox 360 jen za příplatek. Takto se mezi zákazníky dostalo mnohem více BR, tito si pak automaticky kupovali filmy na Blu-ray discích. Svou roli hrála i vyšší kapacita Blu-ray disků (25GB proti 15GB HD DVD).

V českých obchodech byl stav souboje patrný už pře delší dobou, protože zatímco Blu-ray mechaniky se koupit daly, po HD DVD nebylo ani stopy.

Toshiba ve svém prohlášení slibuje, že bude majitelům HD DVD mechanik nadále poskytovat technickou podporu, nicméně je otázkou, na kolik jim to bude užitečné, protože HD DVD mechaniky tímto krokem Toshiby morálně zestárly prakticky na hranici své použitelnosti.

Výroba HD DVD postupně ustane během března. Týká se to jak stolních přehrávačů, tak mechanik pro pracovní stanice. Toshiba se ještě nerozhodla, jak naloží se svými notebooky dosud vybavovanými HD DVD mechanikami. Zřejmě nakonec bude muset spolknout hořkou pilulku a začít do nich dávat Blu-ray.

Celé prohlášení Toshiby si můžete přečíst zde.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).