Hlavní navigace

Tisk se šarmem: Epson a HP zvyšují kvalitu inkoustových tiskáren

1. 2. 1999

Sdílet

Barvy podzimu: Testovali jsme Stylus Color 640 od firmy Epson (vlevo), HP DeskJet 712C (nahoře) a HP DeskJet 895Cse (vpravo...


Barvy podzimu: Testovali jsme Stylus Color 640 od firmy Epson (vlevo), HP DeskJet 712C (nahoře) a HP DeskJet 895Cse (vpravo). Nejlepší volba: 712C

Dodavatelé tiskáren zdá se milují změny. Stačí mrknutí oka a ta pěkná malá tiskárna, na kterou se díváte s očividným zalíbením se může přeměnit na něco, co vypadá poněkud odlišně. Neustálé změny mohou způsobit, že zakoupení tiskárny se může stát docela frustrující záležitostí. Tento měsíc jak Epson tak Hewlett-Packard přepracovali svou řadu inkoustových tiskáren pro malá pracoviště a pro domácí použití Stylus a DeskJet. Pokud se týče techniky, nedošlo v této souvislosti k žádným radikálním změnám. Avšak na základě mých testů tří prodávaných modelů, změna je určitě pozitivní akce: nové jednotky nabízejí zřetelně lepší kvalitu tisku než jejich předchůdci, přičemž u dvou modelů toto zlepšení dostanete při menší ceně.

Zkoušel jsem tiskárny Epson Stylus Color 640 a HP DeskJet 712C, které jsou obě navrženy jako nástroje pro jednoduché domácí tisknutí například fotek nebo gratulačních pohlednic; poslední model, který jsem testoval je poněkud nákladnější HP DeskJet 895Cse, který je vybaven větším množstvím vlastností pro profesionálnější uplatnění a rovněž lepším způsobem nakládání s papíry. HP DeskJet 712C je podle mého názoru vůbec nejlepší z celé trojice.


Šetření v domácnosti
Zatímco tiskárna Epson Stylus Color 600 začínala svůj komerční život při ceně 249 dolarů, její náhrada, Stylus Color 640 stojí rozumnějších 199 dolarů - a přitom poskytuje lepší kvalitu tisku. Kvalita tisku staršího modelu byla obecně řečeno adekvátní, ale nový model vyniká velmi "hladkou" realistickou kresbou grafiky v odstínech šedé - což je naprosto perfektní, pokud nepotřebujete barvu. Dopis z tiskárny vyšel zcela pěkně čitelný, i když rozmazanější, než abych tím byl nadšený. Fotografie náměstí neměla potřebnou hloubku na standardním papíře, ale na papíře pro inkoustové tiskárny vypadala fotka skvěle - opravdu výtečný výsledek pro tiskárnu v této cenové kategorii.

Z hlediska domácího používání se mi na tiskárně Stylus Color 640 líbil velmi jednoduchý a přímočarý software, barevný a informativní manuál, snadný proces instalace a přibalený program na tvorbu pozdravných pohlednic a editaci fotografií.

Přes všechny půvaby tiskárny Epson jeho konkurent, HP DeskJet 712C za 249 dolarů zcela ospravedlňuje oněch extra 50 dolarů rozdílu ceny. Tiskárny 712C a Epson potřebují obě asi půl minuty na vytisknutí jedné stránky obyčejného textu na obyčejný papír při předvoleném defaultovém nastavení a asi 1,5 až 2 minuty k vytisknutí fotografie na papír pro inkoustové tiskárny při nastavení na nejvyšší kvalitu. Ale 712C poskytuje lepší kvalitu tisku jak textu tak i fotografií na obyčejný papír.

Rovněž jsem dal přednost tiskárně 712C protože má pokročilejší software, umožňující oboustranný tisk a nastavování barev. Firma HP přibaluje k tiskárně editor fotografií, program na fotoefekty a publikační soubor programů (lze využít při tvorbě pohlednic, kalendářů a podobných tiskovin).

Jedinou námitku, kterou mám proti tiskárně 712C se týká držáku papíru. Dráha ze vstupního zásobníku papírů do výstupního shromaždiště papírů je ve tvaru "U" ohýbá papír a mohla by způsobit, že se papíry zaseknou (musím však přiznat, že se mi to během testování tiskárny nestalo).


Výkon, avšak za patřičnou cenu
Pro práci v rámci domácího úředního pracoviště se zdá být nová tiskárna firmy HP označená DeskJet 895Cse slibným výrobkem (je míněna jako náhrada za starší model DeskJet 890C). Tiskárna se zdá být dobře vybavena pro práce typu tisknutí marketingových brožurek, grafů o prodeji a obratu nebo presentačních materiálů k rozdávání. Naneštěstí však vlastnosti, jako robustnější konstrukce nové tiskárny, lepší způsob manipulace s papíry a pokročilejší software inspirovaly firmu Hewlett-Packard k určení ceny na pěkně mastných 399 dolarů - což je stejná cena jako za předchozí model 890C, avšak je příliš vysoká na dnešním trhu. Například Color Jetprinter Lexmark 5700 je schopen poskytnout výtečnou kvalitu a velmi pěkné profesionální vlastnosti za pouhých 249 dolarů.

Tiskárna 895Cse může být připojena k externímu síťovému serveru a také podporuje pozoruhodné množství různých médií (obálky, průsvitné materiály, nálepky, karty, plakáty, transparenty, přenos na trička). Rovněž se mi líbila kvalita tisku - je mnohem lepší než u 890C - a také pěkný celkový design s purpurovými barevnými akcenty. Tato tiskárna rovněž podporuje USB port. Avšak firma HP varuje, abyste prozatím vzali za vděk konvenčním paralelním portem, neboť USB port může tiskárnu zpomalit a snížit kvalitu tisku.

Konečný verdikt je, že 895Cse nestojí za cenu 399 dolarů, za kterou se prodává. Jiná věc jsou tiskárny Stylus Color 640 a DeskJet 712C: je snadné podlehnout vábení typu "lepší, levnější a rychlejší", avšak tyto tiskárny opravdu tyto vlastnosti mají. Jestliže vlastníte jeden ze starších modelů, které tyto tiskárny předcházely, pak možná shledáte, že kupovat nový model nestojí za vynaložené výdaje. Ale jestliže potřebujete novou barevnou tiskárnu a jestliže si můžete dovolit utratit více jak 200 dolarů, pak si rozhodně někde vyzkoušejte pozoruhodnou směs kvalty, vlastností a ceny, kterou se chlubí tiskárna HP DeskJet 712C.


Shrnutí:

Epson Stylus Color 640
Plus: Nenákladná, snadno se nastavuje a používá
Mínus: Kvalita barevného tisku na obyčejném papíře poněkud pokulhává
Hodnota: Nízká cena, ale budete potřebovat speciální papír pro kvalitní reprodukci barevných fotografií
Cena v maloobchodě: 199 dolarů

HP DeskJet 712C
Plus: Umí kvalitně pracovat s různými druhy papírů, má dobré přídavné programy
Mínus: Tvar zásobníků na papíry způsobuje jejich kroucení
Hodnota: Pozoruhodné vlastnosti, rozumná cena, dobrá kvalita tisku na obyčejném papíře
Cena v maloobchodě: 249 dolarů

HP DeskJet 895Cse
Plus: Celkově rozšířené možnosti různého použití, možnost spolupráce se sítí
Mínus: Na to co tiskárna umí je cena příliš vysoká
Hodnota: Tiskárna je užitečná a dobrá, ale je předražená
Cena v maloobchodě: 399 dolarů


Autor článku

Pod autorským pojmem „Redakce“ se rozumí společná práce redaktorů serveru PCWorld.cz.